Spawanie metalu – sposoby spawania metali

5 maja 2020 0

Autor:

Spawanie metalu można określić jako proces spajania metali, który wykonuje się przy użyciu ciepła, nadtapiania lub przy zastosowaniu środka spawalniczego. To właśnie te środki determinują konkretne rodzaje spawania. Każde z rozwiązań wyróżnia się innymi właściwościami, dzięki którym można połączyć różne rodzaje materiałów i zastosować spawanie w konkretnym obszarze. Poznaj najlepsze sposoby na spawanie metalu.

Na czym polega spawanie łukowe?

Spawanie metalu łukowe jest zdecydowanie najpopularniejszą metodą spawania, która najczęściej stosowana jest w ślusarstwie, a także w produkcji przemysłowej czy kowalstwie artystycznym. Umożliwia spawanie dużych części metalowych, a to wszystko za sprawą wytwarzania bardzo wysokiej temperatury, która wynosi minimum 3000°C. Ciepło wytwarza się w łuku elektrycznym – pomiędzy elektrodą a częścią roboczą. Spawanie przy pomocy elektrody otulonej umożliwia swobodne łączenie stali, żelaza, glinu, stopów miedzi oraz niklu.

Czym charakteryzuje się spawanie łukowe w osłonie gazowej?

Podczas spawania metalu łukowego w osłonie gazowej stosuje się łuk elektryczny, który wytwarza się między elektrodą a spawanym materiałem. Jednak najważniejszą rolę odgrywa tu strumień gazu osłonowego. To on bowiem zabezpiecza łuk, a także jeziorko ciekłego metalu.

Występują aż trzy różne metody spawania metalu łukowego w osłonie gazowej. To MIG i WIG, czyli spawanie w gazie obojętnym, które wykorzystywane jest w przypadku metali nieżelaznych oraz stopów, np. aluminium czy miedzi. Trzecia metoda to MAG, czyli spawanie w gazie aktywnym. Jest ona stosowana do łączenia stali konstrukcyjnej.

Spawarka inwertorowa BESTER 151

Spawanie metalu łukiem krytym – co warto o nim wiedzieć?

Spawanie metalu łukiem krytym stosowane jest zwykle podczas automatycznego spawania metali na specjalnych liniach. Ta metoda umożliwia swobodne napawanie, spawanie blach o zróżnicowanej grubości, a także pomaga przy montażu dużych konstrukcji wykonanych ze stali. Przy tej metodzie materiały łączone są przy zastosowaniu elektrody w otulinie. Jest to najczęściej granulowany proszek.

Jak przebiega spawanie drutem rdzeniowym samoosłonowym?

Metoda spawania metalu drutem rdzeniowym samoosłonowym stosowana jest w przemyśle stoczniowym, gdyż świetnie sprawdza się przy spawaniu konstrukcji stalowych. Co więcej, jest to zdecydowanie najwydajniejszy i najprostszy sposób obróbki metalu. W odróżnieniu od spawania łukowego w osłonie gazowej, łączenie metali odbywa się tu bez udziału gazu osłonowego.

Spawanie metali – inne metody

Poza wspomnianymi wcześniej metodami można wyróżnić jeszcze kilka innych. Jedną z nich jest na przykład metoda spawania hybrydowego, czyli połączenie spawania łukowego oraz laserowego. Innym sposobem jest spawanie plazmowe, które polega na ogniskowaniu łuku elektrycznego. Spawanie laserowe, do którego stosuje się stapianie wiązką promieni laserowych znane jest z produkcji wielkoseryjnych. Natomiast metale, takie jak wolfram-miedź czy niob-miedź, których nie da się połączyć inną metodą, zespala się przy pomocy spawania elektronowego. Zdecydowanie najrzadziej stosowana metodą jest spawanie elektrogazowe, termitowe, żużlowe oraz łukowo-wodorowe.

W innym naszym artykule opisujemy

Spawanie mosiądzu

rodzaje i zastosowanie spawarek

Przyłbica spawalnicza jaką kupić?

Co to jest napawanie?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco