Spawanie mosiądzu – jak i czym spawać?

18 lutego 2021 0

Autor:

Spawanie mosiądzu jest procesem wymagającym, do którego przeprowadzenia oprócz odpowiednich narzędzi, wymagane jest również doświadczenie oraz wiedza teoretyczna. Dzięki temu można nie tylko sprawnie przeprowadzić prace spawalnicze, ale również umiejętnie dopasować odpowiednie urządzenia oraz metodę pracy. W dzisiejszym artykule podpowiadamy zatem, jaką spawarkę warto wybrać, a także odpowiadamy na pytania, czym różni się spawanie TIG, MAG oraz MIG. Jeśli jesteś zainteresowany tą tematyką, zapraszamy do lektury.

Spawanie mosiądzu – na czym polega ten proces?

Mosiądz jest to kolorowy metal stosowany do łączenia metodą spawania. Cieszy się bardzo dużą popularnością w wielu branżach. Choć spawanie mosiądzu wymaga wprawy i doświadczenia, jego łączenie jest możliwe. Mosiądz to stop miedzi oraz cynku, który może mieć różną temperaturę topnienia, a zależy to od jego składu. Temperatura ta jest jednak zawsze niższa niż 1000°C. Co więcej, mosiądz wyróżnia się tym, że ma dość nietypowy żółto-pomarańczowy kolor, dzięki czemu można go łatwo zidentyfikować.

W innym artykule opisaliśmy: Mosiądz – właściwości, zastosowanie, skład, rodzaje

Spawanie mosiądzu jest to po prostu łączenie powierzchniowe lub miejscowe dwóch materiałów. Mosiądz podczas spawania poddawany jest obróbce cieplnej w temperaturze, która spowoduje zmianę jego stanu skupienia. Spawanie najczęściej wykorzystywane jest do łączenia metali, jak również wykonania połączenia kilku elementów.

Temperatura topnienia mosiądzu

Zanim przystąpi się do spawania mosiądzu warto dobrze zapoznać się z jego właściwościami. Przede wszystkim należy pamiętać, że mosiądz to metal najczęściej przetwarzany za pomocą topnienia. Jego temperatura topnienia jest bardzo ważnym aspektem, dlatego należy wziąć go pod uwagę podczas procesu spawania. Uzależniona jest ona przede wszystkim od składu mosiądzu i może ona wynosić od 850°C do 950°C.

Mosiądz jest to metal nieżelazny o licznych zaletach. Wykazuje on m.in. świetną odporność na rdzę, ma także właściwości przeciwcierne, a także zyskuje dużą płynność podczas topienia. Wykorzystywany jest w branży motoryzacyjnej, mechanicznej, jak również w przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Metody spawania mosiądzu

Trzy najpopularniejsze metody spawania mosiądzu to metoda MAG, TIG oraz MIG. Szybko zyskały uznanie wśród specjalistów i z powodzeniem są wykorzystywane do dziś. Poniżej przeczytasz więcej szczegółów na temat każdej z tych metod.

Jak spawać mosiądz MAG?

Spawanie mosiądzu metodą MAG (Metal Active Gas), czyli elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych polega na spawaniu łukowym w osłonie gazów lub mieszanek gazów, które są chemicznie aktywne. Proces odbywa się z udziałem gazów osłonowych (dwutlenek węgla lub mieszanka gazów z tlenem, dwutlenkiem węgla oraz argonem). Podczas wykonywania spawania mosiądzu metodą MAG niezbędne jest użycie drutu pełnego lub proszkowanego, który będzie oddziaływał na mosiądz. Ta metoda spawania stosowana jest do obróbki stali wysokostopowych, niskostopowych oraz niestopowych.

Spawanie mosiądzu tigiem

Spawanie mosiądzu metodą TIG to spawanie przy użyciu elektrody nietopliwej w osłonie gazów obojętnych. Do przeprowadzenia obróbki mosiądzu tym sposobem niezbędne jest użycie nietopliwej elektrody w osłonie gazu obojętnego (hel, argon lub inne mieszanki). Nie można również zapomnieć, że ta metoda spawania mosiądzu charakteryzuje się precyzją, a także wysoką jakością pracy i świetną wydajnością. Spawanie TIG wykorzystuje się do spajania stali niskostopowych, wysokostopowych oraz nieżelaznych.

Przykładem zastosowania mosiądzu są dostępne w sklepie EBMiA: Śruby, nakrętki, podkładki, wkręty

Spawanie mosiądzu MIG

Spawanie mosiądzu metodą MIG (Metal Inert Gas) polega na spawaniu łukowych elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych. Do jego przeprowadzenia niezbędny jest drut elektrodowy, który występuje tu w roli spoiwa. Ponadto do spawania MIG używane są wyłącznie szlachetne gazy osłonowe, czyli argon, hel oraz ich mieszanki. Tę metodę wykorzystuje się do spawania metali nieżelaznych.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Spawanie aluminium

Spawanie metalu

Spawarka do aluminium – jaką kupić?

Przyłbica spawalnicza jaką kupić?

Drut spawalniczy – rodzaje i jaki wybrać?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco