Fazowanie gwintu – co to jest i dlaczego warto stosować?

20 sierpnia 2021 0

Autor:

Fazowanie – na czym polega?

Fazowanie polega na wykonywaniu czynności mających na celu załamywanie krawędzi, frezowanie podcięć, eliminacji wypustek znajdujących się na krawędzi obrabianych elementów oraz ukosowania arkuszy blachy. Zabiegi te obejmują również wygładzanie i eliminowanie zbędnych elementów występujących w obrębie danego podzespołu. W zależności od realizowanego projektu lub zaleceń konstrukcyjnych, fazowanie może przybierać wiele form i obejmować wiele metod. Artykuł zawiera informacje dotyczące standaryzacji procesu fazowania gwintu, ze szczególnym uwzględnieniem metod frezowania gwintu CNC. Co to jest fazowanie gwintu, faza pod gwint, frezowanie gwintów CNC i wiele więcej dowiesz się z poniższego tekstu.

Co to jest faza pod gwint?

Fazowanie gwintu polega na usuwaniu zbędnych materiałów z powierzchni krawędzi komponentu poddawanego obróbce. Istnieją dwa rodzaje fazowania: ręczne (manualne) oraz automatyczne. Bardziej zaawansowane procesy uwzględniają wykorzystanie specjalistycznych maszyn oraz narzędzi znacznie skracających proces, które sprawdzą się w przypadku produkcji wielkoseryjnych.

Do takich narzędzi należą: tokarki, szlifierki, strugarki oraz maszyny frezujące półautomatyczne. Najlepsze rezultaty osiąga się jednak wykorzystując obrabiarkę CNC (sterowane za pomocą komputera urządzenia programujące).

Fazowanie gwintu może również obejmować obróbkę otworów (gazowanie gwintu wewnętrznego). Wówczas wykorzystuje się głównie tokarki, bądź młotki fazujące bazujące na metodzie obróbki plastycznej.

Frezowanie gwintów CNC

Frezowanie gwintu oraz gwintowanie obejmują czynności mające na celu kształtowanie danego materiału. Produkt finalny musi w jak największym stopniu odzwierciedlać założony wcześniej projekt.

Istnieją jednak różnice pomiędzy gwintowaniem a frezowaniem gwintu. Metody te różnią się od siebie wielkością średnicy gwintu, w przypadku frezu można otrzymać średnicę dowolnej wielkości. CNC traktowane jest również jako rozwiązanie bardziej ekonomiczne, dlatego stosuje się je w bardziej profesjonalnych przedsiębiorstwach, które realizują duże zlecenia komercyjne.

Wdrożenie CNC do procesu produkcji wymaga znacznych nakładów środków finansowych, jednak jest to inwestycja, która umożliwi firmie rozwój. Finalne elementy będą lepszej jakości, dlatego ich cena będzie znacznie wyższa.

Fazowanie przed wejściem gwintownika

Przed czynnością gwintowania, rekomenduje się wcześniejsze wykonanie fazowania gwintu, nawet w przypadku zastosowania gwintownika. Dzięki temu można uniknąć wypływki materiału. Ponadto po obróbce nie wystąpi nieestetyczna powierzchnia zewnętrzna. Otrzymany produkt finalny będzie odznaczał się wyższą jakością, wyglądał bardziej profesjonalnie i znajdzie zastosowanie w wielu branżach.

Dlaczego warto zastosować fazowanie gwintu?

Fazowanie gwintu niesie za sobą szereg korzyści, wśród których wymienia się przede wszystkim:

– Możliwość uzyskania dokładnego produktu, który w dużym stopniu odzwierciedla założenia uwzględnione we wcześniejszym projekcie.

– Obrabianie podzespołów poddanych hartowaniu we wcześniejszym stadium.

– Fazowanie gwintu stosuje się zarówno w przypadku wewnętrznych, jak i zewnętrznych wersji.

– Sam proces jest bezpieczny, nie naraża pracownika na bezpośrednie zagrożenie wystąpienia wypadku przy pracy.

– Obróbce można poddawać również detale posiadające cienkie ściany.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Rodzaje gwintów – oznaczenia i podział

Wiertło pod gwint

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco