Taśma izolacyjna – jaka, cena i gdzie kupić?

19 maja 2020 0

Autor:

Taśma izolacyjna to akcesorium, które powinno znaleźć się absolutnie w każdym domu. Choć nie jest używane często, w chwili kryzysu potrafi uratować niejedną sytuację. Sprawdzi się zarówno podczas remontów, jak i drobnych napraw. Dowiedz się, do czego można zastosować taśmę izolacyjną.

Taśma izolacyjna – do czego służy?

Taśma izolacyjna może być wykonana z wielu różnych materiałów, a co za tym idzie – może mieć różne właściwości i zastosowanie. Często traktowana jest jako trwalszy zamiennik zwykłej taśmy klejącej. Jest ona jednak dużo bardziej elastyczna. Co ciekawe, producenci taśm izolacyjnych wskazują zawsze na opakowaniu wartości procentowe możliwego wydłużenia taśmy bez przerywania. Może być to nawet 190%. Choć nie wspomnieliśmy o tym na początku, głównym zastosowaniem taśmy izolacyjnej, jak sama nazwa wskazuje, jest izolacja przewodów elektrycznych.

Jest ona używana na przykład do zabezpieczania końcówek przewodów elektrycznych, które nie zostały osłonięte. Sprawdzają się do przewodów o napięciu do 600 V, a to wszystko dzięki materiałowi, z jakiego taśma została wykonana, czyli folii PCV pokrytej na spodzie specjalnym klejem, który w składzie ma kauczuk lub akryl.

Te dwie cechy taśmy izolacyjnej, czyli elastyczność oraz przylepność pozwalają na użycie jej na wielu zróżnicowanych podłożach. Nadaje się więc nie tylko do osłaniania przewodów elektrycznych, ale także do mocowania ich do drewna, betonu, cegły, a także tworzyw sztucznych.

Ze względu na fakt, że taśma izolacyjna wykonana jest z tworzywa odpornego na wilgoć oraz rdzewienie, stosuje się ją również w miejscach narażonych na negatywny wpływ wilgoci, takich jak łazienki oraz kuchnie. Poza tym wykorzystywana jest na przestrzeniach, mający styczność z chemikaliami, np. na silnikach samochodowych. Co więcej, może być używana wszędzie tam, gdzie dochodzi do dużych skoków temperatury. Dzięki temu, że folia PCV, w którą wyposażona jest taśma izolacyjna, jest odporna na temperatury w zakresie 0-90°C, doskonale sprosta takim warunkom. Jest to bowiem materiał samogasnący, który zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia.

Taśma izolacyjna właściwości

Taśmy izolacyjne najczęściej są nawijane na szpulę i mają szerokość 15 mm i długość 10 m. Dodatkowo ich kształt sprawia, że można nimi z łatwością operować nawet w trudno dostępnych miejscach. Ponieważ służą do oznaczania różnych przewodów elektrycznych, można je kupić w różnych kolorach: czerwonym, czarnym, szarym, żółtym, żółto-zielonym, pomarańczowym, niebieskim oraz białym.

Taśmy izolacyjne rodzaje

Wśród taśm izolacyjnych można wyróżnić kilka rodzajów, służących do izolacji przewodów elektrycznych. To przede wszystkim:

– Taśma materiałowa – produkowana jest z włókniny syntetycznej, dlatego też świetnie zastępuje taśmę parcianą. Wyróżnia się doskonałą odpornością na zrywanie, pozwala na wiązkowanie przewodów i najczęściej używana jest w przemyśle motoryzacyjnym.

– Taśma naprawcza samowulkanizująca – stosowana jest na przykład do osłony przewodów elektrycznych, jak i naprawy elementów, takich jak wąż ogrodowy itp.

– Taśma izolacyjna wysokotemperaturowa – można używać jej w bardzo dużym zakresie temperatur, od bardzo niskich, do nawet 150°C.

Taśma izolacyjna cena i gdzie kupić?

Cena taśmy izolacyjnej za długość 10 metrów to koszt od około 1,5 do 5zł. Koszt taśmy izolacyjnej za długość 20 metrów to mniej więcej od 5 do 10zł.  Gdzie kupić taśmę izolacyjną? Taśmy izolacyjne dostępne są od ręki w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/4728-tasmy-elektroizolacyjne

W kolejnych artykułach opisujemy:

Taśma teflonowa – co to jest i do czego służy?

 

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco