Kamień szlifierski – rodzaje i zastosowanie

1 marca 2021 0

Autor:

Kamień szlifierski jest to przyrząd używany wraz z wieloma różnymi urządzeniami warsztatowymi. Najczęściej pracuje w połączeniu ze szlifierką kątową, szlifierką stołową, wiertarką czy urządzeniami wielofunkcyjnymi. Kamień szlifierski ma bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ pozwala na obróbkę wielu różnych materiałów. Sprawdzi się nie tylko podczas majsterkowania, ale także przy pracach remontowych czy budowlanych.

Kamienie szlifierskie rodzaje

Kamienie szlifierskie mogą mieć różne postacie. Najczęściej występują w formie dużych tarczowych kamieni ściernych. Te modele używane są w połączeniu ze szlifierkami stołowymi. Inne kamienie to na przykład tarcze garnkowe z powierzchnią ścierną w kształcie pierścienia oraz ściernice trzpieniowe, które można stosować z wieloma elektronarzędziami.

Jeśli chodzi o tarczowe kamienie ścierne, to są one dobrym wyborem do szlifowania zgrubnego. Ponadto sprawdzą się również jako narzędzie do ostrzenia. Z kolei tarcze garnkowe wykorzystywane są do szlifowania kamieni oraz materiałów budowlanych, w tym na przykład betonu, asfaltu czy cegieł. Kamienie trzpieniowe natomiast dostępne są w kilku różnych kształtach, dzięki czemu można z ich pomocą wykonać bardzo dokładną obróbkę materiałów.

Przed zakupem kamienia szlifierskiego nie zapomnij sprawdzić jego parametrów. Kamienie dostępne są bowiem w rozmaitych rozmiarach oraz kształtach i odmiennej gradacji czy składzie mineralnym. Co istotne, biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty można określić, jakie zastosowanie ma dany kamień szlifierski.

Kamień szlifierski zastosowanie

Jak wspominaliśmy na początku, kamienie szlifierskie mają bardzo szerokie zastosowanie. Nadają się zarówno do zgrubnego, jak i precyzyjnego szlifowania. Warto jednak dodać, że to nie jedyne zastosowanie tych przyrządów. Oprócz tego świetnie sprawdzają się przy obróbce różnorodnych materiałów. Kamienie szlifierskie można wykorzystać m.in. do kształtowania oraz polerowania.

Kamienie szlifierskie świetnie radzą sobie z takimi materiałami, jak drewno, ceramika, kamień, metal, szkło oraz tworzywa sztuczne. Z ich pomocą może także usunąć stare warstwy farby, kleju, lakieru, a także żywicy. Nadają się więc do odnawiania drewnianych mebli – kamienie szlifierskie pomogą Ci doprowadzić je do stanu pierwotnego. Oprócz tego można zastosować je jako ostrzałki do narzędzi tnących.

Kamień do szlifowania na mokro i na sucho

Jeśli planujesz zakup kamienia szlifierskiego, warto byś sprawdził, czy jest on przeznaczony do szlifowania na mokro czy na sucho. Jeśli szukasz narzędzia do wymagających, wielogodzinnych prac z mocnymi materiałami, sięgnij po kamień do szlifowania na mokro. Podczas obróbki na mokro nie powstaje bowiem pył, a powierzchnia, na której się pracuje nie ulega przegrzaniu. Z kolei do prac wykończeniowych, które są szybsze i mniej wymagające wystarczający będzie kamień szlifierski do pracy na sucho.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Szlifowanie metalu – jak i czym szlifować metal?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco