Przecinarka – rodzaje i zastosowanie

5 lutego 2020 0

Autor:

Przecinarka jest urządzeniem, które służy do szybkiego i prostego przecinania elementów z różnorodnych tworzyw. By zapewniało jak najlepsze efekty, należy dopasować je do rodzaju wykonywanej pracy. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze rodzaje przecinarek i poznaj ich zastosowanie. Zapraszamy do lektury!

Przecinarka a sposób zasilania

Jednym z najpopularniejszych kryteriów podziału przecinarek jest sposób zasilania. Dostępne są tu trzy rodzaje:

Przecinarka ręczna – nazywana jest inaczej gilotynami do glazury. Pracują w następujący sposób: najpierw wykonuje się nimi delikatne zarysowania na płytce za pomocą zintegrowanego noża, a następnie w tym samym miejscu dociska się ją do momentu przełamania. Rozmiar przecinarek ręcznych jest niewielki, dlatego można je z powodzeniem zabrać ze sobą. Najlepiej sprawdzają się przy cięciu małych i średnich płytek.

Przecinarka spalinowa – tego rodzaju sprzęty nie wymagają z kolei podłączenia do prądu, dlatego bez problemu można używać ich poza warsztatem czy garażem.

Przecinarka elektryczna – te urządzenia muszą być podłączone do prądu. Mają większy rozmiar od przecinarek ręcznych, co sprawia, że idealnie nadają się do ciecia dużych i grubych płytek.

Przecinarki – do czego można ich użyć?

Na rynku można znaleźć bardzo wiele rodzajów przecinarek, służących do pracy z różnymi materiałami. W naszym artykule wyróżniliśmy aż siedem modeli przecinarek. Oto one:

Przecinarki uniwersalne – mają wielofunkcyjne ostrze, dzięki czemu można ich używać do pracy z wieloma różnymi materiałami. Warunkiem jest jedynie to, by nie były one zbyt twarde.

Przecinarki do drewna – zwykle występują w postaci narzędzi stołowych, dzięki czemu bardzo łatwo jest operować nimi w trakcie cięcia dużych elementów drewnianych.

Przecinarki do metalu – te modele przecinarek posiadają specjalny stelaż, zapewniający stabilizację podczas pracy, gdyż cięcie metalu wymaga niemałej precyzji.

Przecinarki do styropianu – narzędzia te zasilane są prądem elektrycznym. Pozwalają na uzyskanie niezwykle gładkich, a co najważniejsze – równych krawędzi. Minimalizują one powstawanie zabrudzeń podczas pracy.

Przecinarki do glazury – występują w opcji elektrycznej oraz ręcznej. Wśród nich są gilotyny do cięcia po linii prostej oraz po skosie, a także przecinarki do tworzenia zaokrąglonych kształtów.

Przecinarki do rur – w przypadku tego rodzaju przecinarek narzędzia elektryczne sprawdzą się do przecinania twardych elementów, natomiast obcinaki ręczne – do rur z PCV.

Przecinarki do asfaltu – nazywane są również przecinarkami jezdnymi. Zbudowane są w taki sposób, by umożliwiać tworzenie głębokich nacięć w twardych materiałach. Można zamontować na nich podwójne tarcze, co znacząco skróci czas pracy.

Jakie ostrza mogą mieć przecinarki?

Jeszcze jednym sposobem na rozróżnienie przecinarek, jest podzielenie ich ze względu na budowę i rodzaj ostrza do cięcia. W ten sposób można wyróżnić cztery rodzaje:

Przecinarka tarczowa – w tych urządzeniach ostrze napędzane jest za pomocą łańcucha. Sprzęty tego typu najczęściej stosowane są na placach budowy.

Przecinarka taśmowa – posiadają one specjalny brzeszczot tnący i wyposażone są w profesjonalny system elektroniczny, co sprawia, że można ich używać do tworzenia bardzo precyzyjnych cięć.

Przecinarka wodna – umożliwiają cięcie materiałów wodą. Ich dużą zaletą jest fakt, że się nie przegrzewają.

Przecinarka plazmowa – do pracy wykorzystują materiał przypominający gaz, czyli plazmę – jest to prąd o wysokim natężeniu. Umożliwiają pracę z wieloma różnymi materiałami ze względu na fakt, że pozwalają na dostosowanie temperatury cięcia.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Pilarka – budowa, rodzaje i zastosowanie

Wyrzynarka – jaką kupić?

Piła tarczowa – rodzaje i zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco