Piła tarczowa – rodzaje i zastosowanie

3 października 2019 0

Autor:

Piła tarczowa to narzędzie, które może przydać się w najmniej spodziewanym momencie, dlatego warto mieć ją w swoim przydomowym warsztacie. Służy przede wszystkim do przecinania, np. drewna, metalu, a także tworzyw sztucznych.

W poniższym artykule postanowiliśmy przybliżyć charakterystykę tego urządzenia, jakim jest piła tarczowa. Dowiesz się z niego, jak działa, do czego można ją zastosować oraz jakie są jej najpopularniejsze rodzaje. Także cena i producent piły ma znaczenie, dlatego jeśli jesteś zainteresowany zakupem tego elektronarzędzia, zachęcamy do lektury.

Czym charakteryzuje się piła tarczowa?

Piła tarczowa to powszechnie używane elektronarzędzie, które okazuje się przydatne do cięcia bardzo zróżnicowanych materiałów. Warto wiedzieć, że piła tarczowa jest urządzeniem przeznaczonym do pracy z pilarkami ręcznymi lub stołowymi. Występuje ona w kilku rodzajach, co sprawia, że każdy z nich jest przeznaczony do innego typu materiałów. Ze względu na zróżnicowaną moc pilarek tarczowych, mogą być one wykorzystywane do cięcia na przykład drewna twardego, miękkiego, warstwowego, płyty fornirowanej, płyty wiórowej, płyty gipsowo-cementowej, płyty laminowanej, gazobetonu, sklejki, tworzyw sztucznych czy też gips-kartonu, stali budowlanej, aluminium, stali nierdzewnej, stali budowlanej, aluminium, metali lekkich itp. Jak widać, piła tarczowa ma bardzo szerokie zastosowanie, co czyni ją naprawdę funkcjonalnym urządzeniem zarówno do zastosowań domowych, jak i profesjonalnych.

Aby móc przecinać te wszystkie materiały, piły tarczowe muszą mieć zróżnicowaną budowę. Poszczególne rodzaje różnią się więc między sobą w szczególności konstrukcją zębów i ich ostrzy. To właśnie te różnice kształtują właściwości urządzenia. Ogromne znaczenie ma również budowa tarczy i pilarki, w której piła tarczowa jest używana. Bardzo istotnym, jeśli nie najistotniejszym elementem każdej piły tarczowej jest wspomniana tarcza, ponieważ to właśnie ona odpowiada za cięcie materiału. Może być ona wykonana z różnych tworzyw. Ważny jest także jej rozmiar.

Jeśli zastanawiasz się, jakie parametry piły tarczowej są najważniejsze i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie, czytaj dalej.

Rodzaje pił tarczowych

Piła tarczowa z tarczą uniwersalną – tego rodzaju piła tarczowa ze względu na swoją uniwersalną tarczę może być używana do różnego rodzaju materiałów. Należy jednak pamiętać, że nie mogą być one zbyt twarde, ponieważ tarcza może nie wytrzymać dużego oporu. Piła ta świetnie sprawdzi się do pracy z drewnem, tworzywami sztucznymi, sklejką i innymi materiałami drewnopochodnymi.

  • Piła tarczowa z tarczą widiową – jest to jeden z bardziej znanych rodzajów pił tarczowych. Tarcza widiowa sprawdza się bowiem do zastosowania jako pilarka do drewna. Mają one większą liczbę zębów, dzięki czemu wykonywana praca jest bardzo efektywna i szybka.

  • Piła tarczowa z tarczą specjalistyczną – ten rodzaj piły tarczowej dedykowany jest do konkretnych materiałów. W zależności od tego, do czego są używane, wykonane są z innego rodzaju materiału, mają także inną wielkość, a także inną gęstość, rozstaw oraz wielkość zębów.

  • Tarczowe pilarki stołowe – to także jeden z rodzajów pił tarczowych. Charakteryzują się one posiadanym blatem, na którym ulokowana jest tarcza. Wśród nich znajdują się również pilarki elektryczne, dzięki którym cięcie jest jeszcze wygodniejsze ze względu na możliwość zachowania stabilności podczas pracy. Tarczowa pilarka stołowa występuje jako piła najazdowa z prowadnicą, która jest najbardziej użyteczna przy cieciu pojedynczych elementów. Ma także wyższą moc niż tarczowa pilarka ręczna.

  • Tarczowe pilarki ręczne – jest to urządzenie przenośne, co znacząco wpływa na jego użyteczność. Najczęściej występuje w postaci pilarki elektrycznej i charakteryzuje się nieco mniejszą mocą niż tarczowa pilarka stołowa. Mimo wszystko pilarka ręczna ma również wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na cięcie materiałów w różnych, nawet tych trudno dostępnych miejscach. Mogą być również wykorzystywane do cięcia przedmiotów o dużych rozmiarach i o dużej wadze. Ich rolę mogą pełnić również szlifierki kątowe, jeśli zostanie na nich zamontowana odpowiednia tarcza.

Piła tarczowa i jej parametry

Jeśli chodzi o różnice pomiędzy piłami tarczowymi, dotyczą one średnicy zewnętrznej krawędzi zębów. Określa ona średnicę nominalną tarczy w pilarce. Bardzo ważne jest, by wszystkie te parametry były takie same. Jeśli chodzi o otwory w pilarkach tarczowych, ich średnica może wynosić 16 mm, 20 mm lub 30 mm.

Zęby piły tarczowej – jaka szerokość i liczba zębów?

Aspektem, który rozróżnia piły tarczowe od siebie jest szerokość zęba. Warto wiedzieć, że wyznacza ona wielkość rowka, czyli inaczej rzazu w materiale, który jest obrabiany. Szerokość zęba w pile tarczowej zależy od materiału, który nią tniemy. Najczęściej wąskie zęby używane są do przecinania drewna, które jest twarde i suche. Z kolei do obrabiania cienkich i twardych materiałów konieczne jest użycie piły tarczowej z dużą liczbą zębów. Natomiast w przypadku grubych i miękkich elementów zębów powinno być jak najmniej.

Piła tarczowa a kąt natarcia zęba

Co do kąta natarcia zęba, w pile tarczowej powinien on mieścić się w zakresie od -10° do 30°. Dlaczego? Otóż kąt ten ma duży wpływ przy cięciu poszczególnych elementów. Na przykład duży kąt natarcia zęba jest pożądany przy obrabianiu miękkich materiałów, z kolei mały, a nawet ujemny kąt jest idealny przy cieciu materiałów o dużej twardości.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Przecinarka – rodzaje i zastosowanie

Pilarka – budowa, rodzaje i zastosowanie

Tarcza do cięcia aluminium – jaką kupić?

Tarcza do cięcia gresu – jaka najlepsza?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco