Zatyczki i stopery do uszu – jakie i gdzie kupić?

5 lutego 2020 0

Autor:

Zatyczki do uszu, niekiedy nazywane także stoperami czy wkładkami przeciwhałasowymi to bardzo ciekawy zamiennik nauszników. Są znacznie lżejsze, mniejsze i wygodniejsze. Jak wybrać odpowiednie zatyczki i stopery do uszu, które będą stanowiły efektywną ochronę przed hałasem? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Z czego wykonane są zatyczki i stopery do uszu?

Zatyczki do uszu wykonywane są z różnych materiałów. Wyróżniają się zróżnicowaną plastycznością, dzięki czemu każdy może dopasować je do swoich kanałów usznych w taki sposób, by zapewniały pełen komfort oraz skutecznie chroniły przed hałasem. Chcesz wiedzieć, czym różnią się poszczególne modele zatyczek? Czytaj dalej.

Pierwszą kategorię stanowią zatyczki do uszu woskowe, które wykonane są z połączenia włókien celulozowych oraz wiskozowych wysyconych naturalnym woskiem. Stają się plastyczne pod wpływem ciepła dłoni. Wystarczy je uformować, by dobrze dopasowały się do kanału usznego. Materiał, z jakiego wykonane są zatyczki woskowe pochłania zanieczyszczenia. Działają do momentu, w którym można je uformować. Używane są przede wszystkim przez osoby, które mają kłopoty z zasypianiem, a także przez wszystkich tych, którzy są wrażliwi na hałas. Ich cena jest bardzo niska – kosztują do 5 zł.

Kolejne są stopery do uszu gumowe, które są dosyć twarde, co jest ich największym minusem. Nie da się ich bowiem dokładnie dopasować do kanałów usznych, przez co szybko stają się odczuwalne i łatwo mogą wypadać z uszu. Jeśli uda się je jednak założyć, całkiem dobrze tłumią hałas, jednak nie są to zatyczki, które da się stosować na dłuższą metę. Jednak w podobnej cenie można kupić zatyczki silikonowe, zapewniające dużo większą wygodę.

Jak wspomnieliśmy, zatyczki silikonowe są znacznie lepsze niż te gumowe. Ze względu na fakt, że wykonane są z dość elastycznego silikonu, zapewniają wygodę i dobre dopasowanie do kanału usznego. Ich powierzchnia jest lekko lepka, dlatego nie wypadają z uszu. Niestety ich minusem jest problem z czyszczeniem. Szybko się brudzą i trudno doprowadzić je do porządku. Mimo wszystko nie można odebrać im skuteczności, jeśli chodzi o tłumienie dźwięków.

Stopery do uszu 3m na pałąku

Z kolei zatyczki do uszu piankowe prosto jest uformować, ale szybko powracają do swojego pierwotnego kształtu, dlatego za każdym razem trzeba dopasowywać je do kształtu swoich kanałów usznych. Nie wykazują zbyt dobrych właściwości tłumienia hałasu, dlatego sprawdzają się w tych samych okolicznościach, co zatyczki woskowe. Ich dużym plusem jest jednak cena, ponieważ można je kupić za jedynie kilkadziesiąt groszy.

Ostatnią kategorią są zatyczki do uszu plastyczne, które wytwarzane są z materiału termoplastycznego, który dobrze wypełnia kanał uszny, a przez to efektywnie tłumi hałas. Przeznaczone są do wielokrotnego użytku, choć ich czyszczenie nie jest tak proste. Mają świetny stosunek jakości do ceny, ponieważ takie stopery do uszu kosztują maksymalnie kilkanaście złotych.

Zatyczki do uszu – najważniejsze informacje

Warto zwrócić uwagę na to, czy zatyczki i stopery, które kupujesz, posiadają sznurki ułatwiające ich wyjmowanie. To szczególnie przydatny dodatek w przypadku zatyczek, które są umieszczone głęboko w kanale usznym. Nie każdy wie, że niektóre zatyczki do uszu instalowane są również na opaskach lub taśmach, które przypominają te słuchawkowe. Dzięki temu zatyczki lepiej trzymają się w kanałach usznych i nie wypadają w najmniej oczekiwanej sytuacji.

Jeśli na co dzień masz styczność z dźwiękami o niskiej częstotliwości, musisz wiedzieć, że zatyczki do uszu nie radzą sobie z nimi najlepiej. W takim wypadku lepiej postawić na nauszniki, ponieważ zatyczki mogą wprowadzać kanały uszne w drgania. Warto także pamiętać, że zatyczki do uszu nie powinny być używane przez długi czas, ponieważ mogą prowadzić nawet do problemów laryngologicznych. Zatykają one bowiem kanały uszne, przez co dużo szybciej w uszach gromadzą się liczne bakterie. Jeśli więc stosujesz zatyczki pamiętaj, by sprawdzić, czy spełniają one wymagania normy PN-EN 352-2. Tego typu produkty są bowiem w pełni bezpieczne i można je stosować w warunkach zwiększonego poziomu hałasu.

Gdzie kupić zatyczki do uszu?

Zatyczki i stopery do uszu można kupić w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/4100-ochrona-sluchu

Ceny podstawowych zatyczek zaczynają się już od kilkudziesięciu groszy, średnia cena to około 3-5zł. Dostępne są również zatyczki na pałąku i ich cena to kilkanaście zł. Ceny nauszników zaczynają się już od kilkunastu zł.

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco