Pilarka – budowa, rodzaje i zastosowanie

4 września 2019 0

Autor:

Pilarka to urządzenie, które jest bardzo często wykorzystywane w stolarstwie. Jest elektronarzędziem do wykonywania specjalistycznych prac z drewnem. Występuje w różnych rodzajach – z odmienną konstrukcją oraz sposobem działania. Warto pamiętać, że jest to urządzenie do bardzo precyzyjnych zadań, dlatego potrzeba dużego skupienia, by wykonać pracę w sposób dokładny i szczegółowy.

Pilarka budowa i zastosowanie

Wśród pilarek znajdziesz nie tylko urządzenia do użytku profesjonalnego, ale również sprzęty, których można z powodzeniem używać w swoim domowym warsztacie do wykonywania prostszych prac. Z całą pewnością jednak nie ma sensu, byś kupował najtańszą pilarkę, ponieważ jej jakość pozostawia wiele do życzenia. Co więcej, nie zapewni wysokiej precyzji – wręcz przeciwnie, może powodować liczne błędy w trakcie pracy. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, zastanów się więc, jakie funkcjonalności są dla Ciebie ważne i jaką kwotę chcesz wydać na urządzenie. Warto wspomnieć o tym, że pilarka to także używane w nim ostrze. Dobrze więc inwestować w wysokiej jakości ostrza, które będą dostosowane do materiałów, z jakimi będziesz pracować. Z pewnością przełoży się to na efekty i praktyczny aspekt pracy.

Pilarki mają bardzo zróżnicowaną konstrukcję, dlatego wybór tych elektronarzędzi jest naprawdę duży. Najpopularniejsze są zdecydowanie pilarki szablaste, wyrzynarki, pilarki tarczowe oraz taśmowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o typach pilarek, przeczytaj nasze zestawienie najpopularniejszych sprzętów na każdą kieszeń.

Rodzaje pilarek

Wśród pilarek znajdziemy wiele zróżnicowanych rodzajów, które mają odmienną konstrukcję i sprawdzają się przy pracy z innymi materiałami. Jeśli chcesz poznać najpopularniejsze opcje wśród tych elektronarzędzi, zapraszamy do lektury.

  1. Pilarka szablasta (uniwersalna) – najpopularniejszy typ pilarek, który jest świetnym rozwiązaniem zarówno do cięcia drewna, jak również metalu. W tym drugim przypadku konieczne jest oczywiście zastosowanie brzeszczotu. Możesz ją z powodzeniem wykorzystać podczas prac rozbiórkowych.

  2. Pilarka tarczowa ręczna – jest to mała wersja pilarki tarczowej, jednak pomimo swoich niewielkich rozmiarów zaskakuje mocą. Podczas pracy z tym urządzeniem należy być bardzo ostrożnym i stale kontrolować położenie ostrza. Polecane jest do wykonywana prostych, długich cięć, ponieważ wykonuje swoją pracę bardzo precyzyjnie – krawędzie są równe i niepostrzępione. Pilarki tarczowe ręczne występują także w wersji akumulatorowej.

    Pilarka tarczowa 190/1200W MAKITA

  3. Pilarka tarczowa kątowa – urządzenie to jest stosowane przez profesjonalistów. Idealnie nadaje się do docinania wąskich elementów do konkretnych kątów, a także do cięcia poprzecznego.

  4. Pilarka tarczowa stołowa – niezwykle praktyczne i funkcjonalne urządzenie, które nadaje się do wykonywania wzdłużnych, jak również poprzecznych cięć. Posiada osprzęt pozwalający na cięcie pod praktycznie każdym kątem. Co więcej, regulacja pozycji tarczy przy pilarce tarczowej stołowej jest możliwa na wielu różnych płaszczyznach.

  5. Pilarka taśmowa – elektronarzędzie, które jest bardzo przydatne do wycinania nieregularnych kształtów. W zasadzie tylko ten rodzaj pilarki, spośród dostępnych na rynku, jest w stanie wykonać tak precyzyjne cięcie. Chętnie wykorzystują ją modelarze ze względu na bardzo cienkie ostrza i dokładność urządzenia.

  6. Wyrzynarka – posiada charakterystyczną zwartą i niedużą konstrukcję, przez co jest urządzeniem bardzo uniwersalnym. Sprawdza się do wycinania otworów w blatach, przy wykonywaniu nieregularnych kształtów, a także podczas przycinania różnych elementów do konkretnych długości. W przypadku wyrzynarek nie poleca się wybierania tańszych modeli, ponieważ często mają one niestabilne ostrza, a także wytwarzają duże wibracje, co utrudnia precyzyjną pracę.

    Wyrzynarka 650W GST 90 BE BOSCH

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco