Nóż do szkła – jaki kupić?

17 kwietnia 2020 0

Autor:

Nóż do szkła to niezbędnik każdego szklarza, ale nie tylko. Przyda się również w warsztacie, a nawet w gospodarstwie domowym. Jego budowa znacząco odbiega od standardowego wyglądu noża, dlatego wiele osób może nawet nie rozpoznać tego narzędzia. Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni nóż do szkła i na co zwrócić uwagę przy zakupie. Zapraszamy do lektury!

Kilka słów o metodach cięcia szkła

Najpopularniejsze metody obróbki szkła to przede wszystkim ciecie wiązką laserową oraz cięcie wodą. Stosowane są one wyłącznie w przemyśle, ponieważ wymagają użycia profesjonalnych sprzętów. Warto zauważyć, że metoda laserowa umożliwia uzyskanie czystej, gładkiej oraz estetycznej linii cięcia. Używając lasera do cięcia szkła można mieć pewność, że podczas pracy nie powstaną żadne pęknięcia.

Z kolei cięcie piłami diamentowymi jest dość powszechną metodą, stosowaną nie tylko w przemyśle. Odpowiednio ustawione maszyny tnące radzą sobie doskonale ze szkłem i nie powinny generować żadnych błędów. Co więcej, cięcie piłą diamentową pozwala operatorowi na precyzję oraz wygodę pracy.

W przypadku cięcia szkła w warunkach domowych najlepiej sprawdzi się oczywiście nóż do szkła. Cięcie nożem polega na wykonaniu rysy, a następnie na mechanicznym przełamaniu tafli. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że ta metoda nie jest tak precyzyjna, jak wspomniane wcześniej sposoby. Właśnie dlatego wybierana jest głównie do zastosowania w warunkach domowych. Jej dużym plusem jest niska cena.

Nożyk do cięcia szkła 177mm Yato

Nóż do szkła – dwa najpopularniejsze rodzaje

Noże do szkła można podzielić na dwa rodzaje. Fachowcy mają różne zdanie, co do zalet i wad jednego oraz drugiego typu, dlatego nie da się jednoznacznie stwierdzić, który z nich jest lepszy, a który gorszy.

Pierwszy z nich to nożyk z nieruchomym ostrzem diamentowym, który wymaga choć minimalnych umiejętności w pracy z tego typu narzędziami, gdyż na początku może być trudny w obsłudze. Trzeba bowiem dostosować odpowiednią siłę nacisku oraz dopasować kąt natarcia ostrza i głębokość rysy. Część specjalistów uważa, że tego typu noże powoli odchodzą w zapomnienie, a zastępują je inne narzędzia, czyli kółka tnące. Wytwarzane są one z różnych materiałów, np. ze stali szybkotnącej lub węglików spiekanych. Rysa, którą wykonują jest precyzyjniejsza i bardzo równa, dzięki czemu można z łatwością przełamać taflę szkła bez obaw o pęknięcia.

Czym charakteryzują się noże suche i olejowe?

Niekiedy do szkła używane są także noże suche oraz olejowe. Pierwszy z nich to ostrze zostawiające rysę, natomiast drugi po zrobieniu rysy wypełnia mikroszczeliny powstające w momencie cięcia olejem albo naftą. Są to specjalne preparaty, dlatego nie jest bez znaczenia, jaki olej zostanie użyty. Noże olejowe pozwalają na wykonanie estetycznego cięcia, a także zapobiegają powstawaniu pęknięć poza wyznaczoną linią. Olejowe noże są droższe od noży suchych, jednak gwarantują większą precyzję pracy oraz wysoką efektywność. Jest to więc bez wątpienia wydatek wart swojej ceny. Noże te nadają się również do cięcia starego szkła, choć oczywiście należy pamiętać, że w tym przypadku powstawanie pęknięć jest bardzo częste.

Nożyk do szkła – Jak używać?

Wszystkich noży do szkła używa się w podobny sposób. Na wstępie warto wspomnieć, że przy pomocy noża do szkła nie tnie się tafli, a jedynie wykonuje rysę. Taka rysa nie jest nawet bardzo głęboka. Najważniejsze jest, by jej głębokość była jednakowa w każdym miejscu. Dzięki temu szkło nie powinno pęknąć podczas przełamywania. Równa głębokość nacięcia sprawi, że struktura szkła zostanie osłabiona. Jeśli masz do czynienia z nożem z kółkami, pamiętaj o tym, by dobrać odpowiedni kąt ostrza w zależności od tego, jak grube jest szkło. Należy również mieć na uwadze fakt, że w przypadku nowych nożyków bardzo ważna jest delikatność w trakcie pracy. Mocny docisk sprawi, że narzędzie szybko się zużyje. Przy cięciu szkła float warto dodatkowo pamiętać, że nacięcie wykonuje się po stronie, która nie miała kontaktu z cyną. Dzięki temu nóż do szkła będzie miał dłuższą żywotność. Jak sprawdzić, po której stronie ciąć? Wystarczy zastosować odpowiednio spolaryzowane światło UV.

W innym artykule opisaliśmy:

Ostrza trapezowe

Polerowanie szkła – jak i czym polerować szkło?

Cięcie szkła – jak i czym ciąć szkło?

Nóż monterski – rodzaje, budowa, jaki wybrać?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco