Szczelinomierz – do czego służy i jak go używać?

11 grudnia 2019 0

Autor:

Szczelinomierz jest narzędziem pomiarowym, pozwalającym na wykonanie znacznej części prac naprawczych w aucie. Umożliwia zmierzenie odległości między dwoma elementami konstrukcji w sytuacji, gdy niemożliwe jest użycie innego miernika, np. kiedy części są położone blisko siebie. Jeśli chcesz wiedzieć, do czego może przydać Ci się to narzędzie, zapraszamy do lektury.

Do czego używa się szczelinomierza?

Jak można domyślić się już z nazwy urządzenia, szczelinomierz jest to urządzenie wykorzystywane do mierzenia szerokości szczelin. Oprócz tego można za jego pomocą sprawdzić odległość pomiędzy dwoma elementami, znajdującymi się niedaleko siebie. Używa się go wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie bardzo precyzyjnych pomiarów, czyli chociażby w warsztatach samochodowych, a także w przedsiębiorstwach produkujących maszyny.

Jak używać szczelinomierza?

Trzon szczelinomierza to stalowa oś. Znajdują się na niej kalibrowane blaszki, które mogą mieć różną grubość. Pomiędzy grubością kolejnych blaszek jest zazwyczaj różnica 0,5 mm. Pomiar tym urządzeniem wykonuje się w następujący sposób: do otworu wkładamy coraz większe blaszki szczelinomierza, aż nastąpi moment, w którym umieszczenie tam kolejnej blaszki nie będzie możliwe. Należy przyjąć, że mierzona szczelina ma szerokość taką samą, jak najgrubsza blaszka, którą zdołaliśmy do niej zmieścić. Dzięki temu można uzyskać pomiar o dokładności do 0,5 mm. Jest on w zupełności wystarczający, jeśli chodzi o prace warsztatowe.

Szczelinomierz MWSb 0.05-1.0 INOX 13 częściowy

Rodzaje szczelinomierzy – klinowy i listkowy – czym się charakteryzują?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje szczelinomierzy.

Szczelinomierz klinowy

Pierwszy z nich to szczelinomierz klinowy, który wyglądem przypomina wydłużony klin. Znajduje się na nim specjalna skala pomiarowa. Nie zawsze jednak istnieje możliwość skorzystania z tego rodzaju narzędzia. Wynika to z faktu, że do wykonania precyzyjnych pomiarów niezbędna jest odpowiednia przestrzeń, dlatego jeśli mamy ograniczoną swobodę ruchów, lepiej nie wybierać szczelinomierza klinowego.

Szczelinomierz listkowy

Drugi typ to z kolei szczelinomierz listkowy, który jest klasyczną wersją szczelinomierza. Posiada blaszki o różnej grubości, a wynik pomiarów można z łatwością odczytać nawet po wyjęciu narzędzia ze szczeliny, dzięki czemu stosuje się go także w sytuacjach, gdy mamy ograniczoną przestrzeń.

Jaki szczelinomierz kupić?

Istnieje kilka najważniejszych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem szczelinomierza. Warto uwzględnić je przy wyborze narzędzia, by nie okazało się ono sprzętem jednorazowym, tylko urządzeniem na lata.

Przede wszystkim warto więc zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest szczelinomierz. Najlepsze modele to te wyprodukowane ze stali szlachetnej, która jest bardzo wytrzymała. Choć jest to sprawdzony wybór, nie zawsze takie narzędzi okaże się przydatne. Na przykład wtedy, gdy musimy wykonać precyzyjne pomiary, lepiej jest zastosować szczelinomierz, który nie rozszerza się pod wpływem ciepła, czyli chociażby taki wykonany z mosiądzu. Jest równie trwały, a do tego odporny na zmiany temperatury.

Innymi aspektami, które warto wziąć pod uwagę jest na przykład skala jednostkowa. Na rynku znajdziemy bowiem szczelinomierze metryczne, a także anglosaskie. Ważna jest również długość narzędzia, ponieważ długie blaszki umożliwiają wykonanie precyzyjniejszych pomiarów w miejscach, które są trudno dostępne. Z kolei krótkie blaszki są mniej odporne na utratę swoich właściwości na skutek zgięcia. Na koniec – liczba listków. Im jest większa, tym bardziej szczegółowe pomiary możemy wykonać.

Szczelinomierz cena

Klasyczny szczelinomierz listkowy w zależności od ilości listków/części kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu zł.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco