Frezarka do drewna – jaką kupić?

4 września 2019 0

Autor:

Frezarka do drewna to wyjątkowo praktyczne narzędzie stolarskie, które z pewnością przyda się każdemu, kto trudni się w pracach z drewnem. Szczególnie modele górnowrzecionowe cieszą się ogromną popularnością, a to ze względu na szerokie zastosowanie.

Wystarczy tylko odpowiednio dobrać frez, jak również wzorniki i szablony, a zyskamy urządzenie do kopiowania kształtów, profilowania krawędzi, wykonywania otworów, a także różnorodnych połączeń. Oprócz tego warto pamiętać, że frezarkę można zamocować w specjalnym stole, co sprawia, że urządzenie zmieni się w dolnowrzecionowe i będzie można z powodzeniem używać go stacjonarnie. Dzięki temu wykonywana praca pozwoli na osiąganie znacznie precyzyjniejszych efektów.

Profesjonalny stół frezarski CMT 999.110.00

Cena a jakość frezarek do drewna

Frezarkę górnowrzecionową można kupić już za mniej więcej 200 zł. Jeśli jednak potrzebujemy urządzenia do zastosowań profesjonalnych, zdecydowanie lepszym posunięciem będzie inwestycja w solidny, niezawodny sprzęt znanej marki. Takie elektronarzędzia kosztują z kolei około 2000 zł, a nierzadko nawet więcej. Warto więc przed zakupem porównać sobie osprzęt frezarek i wybrać takie urządzenie, którego cena będzie proporcjonalna do jakości.

Frezarka do drewna różni się od siebie przede wszystkim maksymalną szybkością obrotów, mocą, możliwościami płynnej regulacji obrotów, średnicą uchwytu frezu, a także kilkoma innymi elementami (w zależności od producenta). Jedną z najpopularniejszych firm, która oferuje znakomitej jakości frezarki do drewna, jest Makita bądź Festool. Korzystają z nich zarówno domowi majsterkowicze, jak i zawodowcy w dziedzinie pracy z drewnem.

Frezarka do drewna parametry

Najważniejszym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem frezarki jest moc. Na rynku dostępne są urządzenia, które osiągają moc od 800 do nawet 2400 W. Które z nich zatem wybrać? Wszystko zależy od tego, jakie prace planujemy wykonywać z ich pomocą. Jeśli będą to lekkie zadania, wystarczające okażą się z całą pewnością urządzenia o mniejszych silnikach. Są dosyć lekkie, a do tego bardzo wygodne w użytku i poręczne. Mają jeden, maleńki minus. Mogą mieć trudność z frezowaniem przy dużych obciążeniach, podczas pracy z większymi frezami, jak również w przypadku, gdy na raz zostanie zebrana duża ilość materiału.

Jeśli z kolei mamy zamiar korzystać stacjonarnie z frezarki, czyli ma ona być zamontowana pod stołem, zdecydowanie lepszym wyborem będzie urządzenie o większej mocy. Tutaj waga nie będzie żadnym wyznacznikiem, ponieważ frezarka do drewna zostanie przymocowana do stołu. Co więcej, taki sprzęt będzie miał dużą odporność na przeciążenia.

Warto także wspomnieć o maksymalnej szybkości obrotów, ponieważ o ile nie ma ona tak dużego znaczenia, jeśli chodzi o prace amatorskie, o tyle przy zastosowaniach profesjonalnych już tak. By uzyskać wysokiej jakości powierzchnię konieczne będzie prowadzenie frezu nieco wolniej niż przy korzystaniu z urządzeń, które mają mniejszą prędkość maksymalną.

Serwis frezarki do drewna

Zanim zakupimy swoją wymarzoną frezarkę do drewna, powinniśmy zwrócić uwagę na jeszcze jeden, bardzo ważny aspekt, czyli serwis urządzań. Profesjonalne modele posiadają zwykle dłuższy okres gwarancyjny (ok. 3 lata), co daje pewność, że w przypadku drobnych, jak i większych awarii będzie można liczyć na fachową pomoc. Dodatkowo renomowani producenci oferują także obsługę serwisową, obejmującą wymianę części. W przypadku tych tańszych urządzeń bardzo często trudno o części zamienne, dlatego jeśli nastąpi jakakolwiek usterka po okresie gwarancyjnym, naprawa będzie praktycznie niemożliwa. Z tego powodu dobrą decyzją okaże się zakup urządzeń z nieco wyższej półki.

W EBMiA.pl znajdziesz polecane frezy trzpieniowe

W kolejnych artykułach przeczytasz:

Frezarka górnowrzecionowa jaką kupić?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco