Prowadnica do frezarki – jak zrobić?

21 września 2022 0

Autor:

Prowadnica do frezarki może znacznie ułatwić pracę obróbkowe ze skrawaniem. Tak naprawdę istnieje możliwość zrobienia jej samodzielnie, co pozwala oszczędzić trochę pieniędzy. W tym tekście wyjaśniamy, jak zrobić prowadnicę do frezarki, aby była trwała i bezpieczna.

Frezarka to urządzenie o wszechstronnym działaniu, które pozwala nam obrabiać różnego rodzaju materiał – drewno, metal, tworzywo sztuczne i wiele innych. Z jej pomocą możesz nadawać powierzchniom różne kształty i wymiary. Z tego powodu powinien posiadać ją każdy dobrze wyposażony przydomowy warsztat. Aby praca z nią była jeszcze łatwiejsza, przyda się z pewnością prowadnica do frezarki, czyli akcesorium z szynami stabilizującymi narzędzie podczas pracy. Okazuje się, że można wykonać ją samodzielnie. Jak to zrobić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

W czym pomaga prowadnica do frezarki?

Prowadnica do frezarki (potocznie: szyny lub stolik do frezarki), podobnie jak stół do frezarki, zapewnia bardziej precyzyjną obróbkę. Praca idzie też łatwiej i szybciej, a ponadto jest bezpieczniejsze, ponieważ cięcie na oko nigdy nie jest dobrym pomysłem. Z pomocą prowadnicy możesz łatwiej wyprofilować krawędzie w drewnianym bloku, a nawet w cienkim metalu. Jest to akcesorium, które można polecić zwłaszcza osobom rozpoczynającym przygodę z obróbką skrawaniem, ale prowadnic używają też profesjonalni stolarze i artyści.

Szyny do frezarki ręcznej przydają się zarówno do amatorskich, jak i profesjonalnych prac. Ułatwiają wykonywanie prostej, jak i skomplikowanej obróbki. Na przykład umieszczenie frezarki górnowrzecionowej w szynach prowadnicy zwiększa stabilność urządzenia. Dzięki temu robimy równe i proste żłobienia, a także uzyskujemy powtarzalność tego ruchu.

Prowadnice do frezarki – dlaczego warto?

Przede wszystkim prowadnice do frezarki górnowrzecionowej lub innej zapewnia bezpieczniejszą i bardziej precyzyjną obróbkę skrawaniem. Ma funkcję stabilizującą, co jest niezwykle przydatne podczas używania ręcznych elektronarzędzi. Wiadomo bowiem, że trzeba się nimi posługiwać w sposób płynny. Stabilizujący planer do drewna zminimalizuje występowanie postrzępionych i nierównych frezów. Ponadto znakomicie sprawdza się w czasie pracy z małymi elementami, bo jak wiadomo – minimalne rowki wymagają spokojnego i dokładnego prowadzenia frezarki.

Czy warto zrobić prowadnicę do frezarki?

Odpowiedź brzmi tak, choć oczywiście możesz także kupić gotowy produkt. Np. gotowy stolik do frezarki górnowrzecionowej (tzw. planer do drewna) będzie lepszy dla osób, które nie chcą poświęcać czasu na samodzielną pracy i mogą pozwolić sobie na taki wydatek. Jeśli jednak lubisz bawić się w majsterkowanie, możesz zrobić to sam. Zwłaszcza, że do samodzielnego wykonania prowadnicy do frezarki wystarczą tanie i powszechnie dostępne elementy, a większość z nich każdy z nas posiada w swoim warsztacie.

Pamiętaj jednak, że taki projekt prowadnicy do frezarki wymaga czasu i stworzenia konstrukcji od podstaw. Zwłaszcza zrozumienie instrukcji wykonania może być na początku problematyczne dla osób bez przygotowania stolarskiego. Warto jednak podkreślić, że każdy amatorski stolarz jest w stanie wykonać taką prowadnicę do frezarki, jeśli tylko się do tego dobrze przygotuje.

Co to jest prowadnica równoległa do frezarki?

Tak zwany planer do drewna, czyli gotowa prowadnica równoległa to aluminiowe zazwyczaj akcesorium wraz z blatem, które możesz kupić w sklepach z urządzeniami i częściami do maszyn. Przyda się do obrabiania prostych krawędzi.

Dobrze wykonana prowadnica do frezarki wyposażona jest w otwory i śruby umożliwiające stabilne przykręcenie szyn do stołu frezarskiego. Poszczególne modele takich prowadnic posiadają także specjalne osłony zapewniające bezpieczną obróbkę skrawaniem, a także milimetrowe podziałki ułatwiające precyzyjną pracę co do milimetra. Pamiętaj, że taką prowadnicę możesz wykonać sam. Dowiedz się, jak to zrobić.

Jak zrobić prowadnicę do frezarki samodzielnie?

Na początku przygotuj prosty blat roboczy prowadnicy. Możesz go zrobić ze zwykłej sklejki lub płyty wiórowej. Jest to tani materiał, ale wybierając go zwróć uwagę, aby był dość gruby i sztywny. Dzięki temu blat roboczy nie będzie wyginał się w czasie pracy.

W następnym kroku wytnij w blacie wgłębienie do umieszczenia prowadnicy oraz wyloty, za pomocą których przykręcisz do blatu narzędzie. Na szczęście większość modeli posiada specjalne otwory umożliwiające ich stabilne przykręcenia, więc z tym nie powinno być problemu.

Teraz przymocuj frezarkę do tego prowizorycznego stołu roboczego i zrób w nim otwór, przez który ma przechodzić frez. Możesz to zrobić samą frezarką lub wiertłem. Tak przygotowany blat umieść na stole warsztatowym i przymocuj do powierzchni za pomocą specjalnych ścisków. Teraz możesz przymocować metalowe szyny kupione w sklepie i to wszystko. Prowadnica do frezarki DIY gotowa!

Zrób sam prowadnicę do frezarki ręcznej

Również szyny do frezarki ręcznej są możliwe do własnoręcznego wykonania w przydomowym warsztacie. Jest to zresztą dużo łatwiejsze niż w przypadku prowadnicy równoległej. Tu wystarczy, że posiadasz drewnianą sklejkę. Po prostu połącz dwa kawałki sklejki pod kątem 90 stopni. Nie zapomnij umieścić w prowadnicy rowków umożliwiających regulację ruchów.

Kupno gotowej prowadnicy do frezarki czy samodzielnie zrobiona?

Bezpieczna praca z ręczną frezarką wymaga zastosowania dodatkowych akcesoriów, które zadbają o nasze bezpieczeństwo, jak i lepszą precyzję obróbki. Dlatego niezbędne jest zastosowanie przynajmniej prostego stolika do frezarki. Możesz kupić już gotowy lub wykonać go samodzielnie. Prowadnica do frezarki znacznie poszerzy zakres działania domowej frezarki i będzie przydatny do profilowania krawędzi zwłaszcza małych elementów, takich jak np. listwy.

Samodzielnie zrobiona prowadnica do frezarki umożliwia zaoszczędzenie znacznej sumy pomiędzy, ponieważ gotowe akcesoria tego typu kosztują kilkaset złotych. Ponadto jest to okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności stolarskie i poćwiczyć prace manualne. Jeśli bowiem uda ci się wykonać samodzielnie szyny prowadzące do frezarki, wykonanie innych projektów będzie dużo łatwiejsze.

W kolejnych artykułach przeczytasz:

Frezarka do drewna – jaką kupić?

Frezarka CNC – jak zbudować maszynę CNC?

Frezarka górnowrzecionowa jaką kupić?

Budowa frezarki CNC krok po kroku

Rodzaje frezów

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco