Wibroizolator – dobór, budowa, rodzaje

9 maja 2019 0

Autor:

Jako wiodący dostawca wibroizolatorów, oferujemy naszą rozległą wiedzę, a korzystając z poniższego przewodnika chcemy pomóc Ci wybrać odpowiedni wibroizolator. Czytaj dalej i poznaj nasz przystępny przewodnik dotyczący doboru i zastosowania najlepszego wibroizolatora dla siebie.

Co to są wibroizolatory?

Wibroizolatory są mocowane do maszyn, aby wyeliminować wibracje i hałas. Drgania maszyny mogą być przenoszone na konstrukcję nośną i przemieszczać się na duże odległości, które następnie będą emitowane jako hałas w innym miejscu budynku lub konstrukcji. Wibroizolatory są zwykle wykonane z gumy lub połączenia gumy i innych materiałów. Gumowe wibroizolatory są szczególnie skuteczne w zapobieganiu przenoszeniu drgań generowanych przez maszyny.

Wibroizolatory mają doskonałe właściwości pochłaniania wstrząsów i tłumienia drgań. Elementy wyposażenia i maszyny narażone na hałas, wstrząsy i wibracje mogą ulec skrajnemu uszkodzeniu, wpływając na ich żywotność, sprawność i bezpieczeństwo. Zwiększone ryzyko uszkodzenia może często prowadzić do częstszych napraw i wymian, zwiększając koszty eksploatacyjne. Mając to na uwadze, nie jest zaskakujące, że wibroizolatory są tak szeroko stosowane, spotykane w różnych gałęziach przemysłu, od sektora obronnego, po energię odnawialną i obrabiarki sterowane numerycznie.

Wibroizolator jest przeznaczony do bezfundamentowego posadowienia maszyn i urządzeń, które nie wymagają kotwiczenia. Głównym zadaniem wibroizolatorów jest izolacja drgań i obniżenie hałasu maszyny, poprawiają warunki i jakość pracy.

Wibroizolatory składają się z części sprężystej przywulkanizowanej do metalowej tarczy, krążków dystansowych i śruby regulacyjnej z nakrętką kontrującą.

 

Wibroizolator budowa

Rys. 1 Budowa wibroizolatora

Elementy wibroizolatora

1- pokrywa
2- gniazdo oporowe
3- tuleja
4,5,6- pierścienie gumowe
7- tarcza osadcza
8- pierścień ustalający
9- podkładka oporowa
10- śruba specjalna
11- nakrętka

Dobór wibroizolatorów

Aby prawidłowo dobrać odpowiedni wibroizolator niezbędne są następujące informacje;

1. Określ całkowitą masę sprzętu / maszyny (kg) i liczbę wymaganych wibroizolatorów.
Im większa masa całkowita, tym większe wibroizolatory lub większa liczba wibroizolatorów potrzebnych do zmniejszenia drgań maszyny.
2. Oblicz obciążenie każdego wibroizolatora. Należy wziąć pod uwagę, że ciężar maszyny może nie być równomiernie rozłożony.
Na przykład, jeśli maszyna waży 340 kg, wyposażenie wymagałoby gumowych wsporników o obciążeniu 85 kg każdy, gdyby zakupiono cztery wibroizolatory w celu równomiernego rozłożenia ciężaru. Sprawdź środek ciężkości, aby zapewnić równomierne rozłożenie obciążenia, ponieważ w różnych miejscach mogą być wymagane inne wibroizolatory.
3. Zmierzy prędkość obrotową maszyny.
Obliczyć normalną prędkość roboczą maszyny, określaną jako częstotliwość wymuszania, a także najniższą prędkość roboczą (zwykle na biegu jałowym).

4. Określ ugięcie statyczne wibroizolatora.
Ugięcie statyczne to po prostu wielkość, o jaką mocowanie tłumiące drgania ściska się pod ciężarem sprzętu. Im większe ugięcie statyczne, tym większe obciążenie przenosi. Na przykład, jeśli sprężyna ma wysokość 10 cm w stanie nieobciążonym i ściska się do 9 cm podczas przenoszenia ciężaru sprzętu, ugięcie statyczne wynosi 1 cm. W ten sposób obliczane jest ugięcie statyczne.

Rys. 1. Wymagane ugięcie statyczne (mm) jest obliczane na podstawie częstotliwości drgań własnych (Hz), kiedy konstrukcja spełnienia warunki izolacji od drgań (%). Jeśli prędkość obrotowa maszyny (częstość drgań) wynosi 1400 RPM, a wymagana jest 85% izolacja od drgań, statyczne ugięcie wibroizolatora będzie wynosiło 3,5 mm.

Możemy też skorzystać z powyższego wykresu. Wróćmy do maszyny, która waży 340 kg, łącznie z wentylatorem. Twój stopień izolacji drgań wynosi 85%. Powiedzmy teraz, że wentylator maszyny pracuje z prędkością 1400 obr / min. Narysuj linię na wykresie, zaczynając od 1400 obrotów na minutę i idź w poprzek, aż dotrzesz do 85% ukośnej linii. Teraz narysuj linię prosto w dół. Wylądujesz na dole 3,5 mm. To jest twoje ugięcie statyczne.
5. Na podstawie ugięcia statycznego pojedynczego wibroizolatora wybierz odpowiedni typ wibroizolatora, aby uzyskać wymagane ugięcie statyczne.
Weź pod uwagę specyficzne wymagania konstrukcji i wymagane zmniejszenie wibracji. Wykresy przedstawiające izolację drgań od ugięcia można wykorzystać do określenia poziomów redukcji drgań – prosimy o kontakt w celu uzyskania wskazówek lub dalszych szczegółów.
6. Upewnij się, że wszystkie połączenia takie jak rury wydechowe, orurowanie i kable są elastyczne, aby maszyna mogła się swobodnie poruszać.

Pamiętaj też:

Rodzaj otworów w podstawie np. przelotowe niegwintowane lub gwintowane, nieprzelotowe gwintowane itp.
co umożliwia dobranie właściwego typu wibroizolatora

Grubość podstawy maszyny,
warto sprawdzić, w celu stwierdzenia czy w dobranych wibroizolatorach jest wystarczająco długa śruba (czasem np. dla frezarek istnieje potrzeba wykonania dłuższych śrub) lub otwory są w niszach i śruby powinny być krótsze

Wymagania specjalne np. kontakt z żywnością, agresywne środowisko, wysoka temperatura itp.co umożliwia dobór takich wibroizolaorów , które zapewnią właściwe funkcjonowanie i odpowiednią trwałość w określonych warunkach środowiskowych.

 

Rodzaje i zastosowanie wibroizolatora

Gumowe mocowania wibroizolacyjne mają kilka zalet i oferują doskonały stosunek ceny do jakości. Służą nie tylko do ochrony maszyn, zmniejszając wpływ ich drgań, ale także poprawiają żywotność sprzętu, pojazdów i konstrukcji. Bez gumowych wibroizolatorów na maszynie, sam wpływ wibracji może spowodować uszkodzenia, a nawet doprowadzić do awarii. Dlatego tak ważna jest ochrona nie tylko sprzętu, ale także dobrego samopoczucia pracowników korzystających z maszyny przy odpowiednich wibroizolatorach. Wibroizolatory są łatwe w montażu i są dostępne w pełnej gamie rozmiarów, zastosowań i obciążeń.

Poniżej znajdziesz tabelę zawierającą najczęściej stosowane wibroizolatory wraz z oznaczeniami i zastosowaniem.

> Kliknij w zdjęcie produktu aby przejść do odpowiedniej kategorii wibroizolatorów w sklepie EBMiA <

oznaczenie

zdjęcie

zastosowanie

DVA.1: 2 gwintowane szpilki, stal ocynkowana.
DVA.1-SST: 2 gwintowane szpilki, stal nierdzewna AISI 304.

 

chłodnice, panele sterownicze, prasy wibracyjne, stoły wibracyjne, systemy wyciągowe, wentylatory, zagęszczarki, itp.

DVA.2: gwintowana szpilka + wtopka z nagwintowanym otworem, stal ocynkowana.

DVA.2-SST: gwintowana szpilka + wtopka z nagwintowanym otworem, stal nierdzewna AISI 304.

 

chłodnice, panele sterownicze, prasy wibracyjne, stoły wibracyjne, systemy wyciągowe, wentylatory, zagęszczarki, itp.

DVA.3: wtopki z nagwintowanymi otworami, stal ocynkowana.
DVA.3-SST: wtopki z nagwintowanymi otworami, stal nierdzewna AISI 304.

 

chłodnice, panele sterownicze, prasy wibracyjne, stoły wibracyjne, systemy wyciągowe, wentylatory, zagęszczarki, itp.

DVA.4: 1 gwintowana szpilka, stal ocynkowana.
DVA.4-SST: 1 gwintowana szpilka, stal nierdzewna AISI 304.

 

zderzaki

DVA.5: 1 gwintowana wtopka, stal ocynkowana.

DVA.5-SST: 1 gwintowana wtopka, stal nierdzewna AISI 304.

 

zderzaki

DVA.6: 1 gwintowana szpilka, stal ocynkowana.
DVA.6-SST: 1 gwintowana szpilka, stal nierdzewna AISI 304.

 

kontrola ruchu, ograniczniki ruchu, zderzaki w pojazdach drogowych, terenowych, dźwigach

DVA.7: 1 gwintowana wtopka, stal ocynkowana.
DVA.7-SST: 1 gwintowana wtopka, stal nierdzewna AISI 304.

 

kontrola ruchu, ograniczniki ruchu, zderzaki w pojazdach drogowych, terenowych, dźwigach

DVB.6: trzpień gwintowany, stalowy, ocynkowany.

DVB.6-SST: trzpień gwintowany ze stali nierdzewnej AISI 304.

 

zderzaki

GN 148

 

stopki

GN 454

 

zderzaki, stopki wahliwe

 

– DVA.1: 2 gwintowane szpilki, stal ocynkowana.
– DVA.1-SST: 2 gwintowane szpilki, stal nierdzewna AISI 304.
– DVA.2: gwintowana szpilka + wtopka z nagwintowanym otworem, stal ocynkowana.
– DVA.2-SST: gwintowana szpilka + wtopka z nagwintowanym otworem, stal nierdzewna AISI 304.
– DVA.3: wtopki z nagwintowanymi otworami, stal ocynkowana.
– DVA.3-SST: wtopki z nagwintowanymi otworami, stal nierdzewna AISI 304.
– DVA.4: 1 gwintowana szpilka, stal ocynkowana.
– DVA.4-SST: 1 gwintowana szpilka, stal nierdzewna AISI 304.
– DVA.5: 1 gwintowana wtopka, stal ocynkowana.
– DVA.5-SST: 1 gwintowana wtopka, stal nierdzewna AISI 304.
– DVA.6: 1 gwintowana szpilka, stal ocynkowana.
– DVA.6-SST: 1 gwintowana szpilka, stal nierdzewna AISI 304.
– DVA.7: 1 gwintowana wtopka, stal ocynkowana.
– DVA.7-SST: 1 gwintowana wtopka, stal nierdzewna AISI 304.

Stopki do maszyn

Stopki do maszyn stosuje się w celu redukcji wibracji, jednocześnie tłumiąc obciążenia udarowe. Dzięki opcji kontroli odbicia i różnorodnym opcjom twardości gumy, które pasują do każdego zastosowania, nietrudno zrozumieć, dlaczego stopki do maszyn są tak szeroko stosowane w branżach takich jak energia odnawialna, wytwarzanie energii oraz rolnictwo i obróbka numeryczna. Typowe zastosowania obejmują mocowania na statkach morskich, mocowania silnika i mocowania generatorów, maszyn sterowanych numerycznie.

 

Rys. 2.Wibroizolator GN 148 -przeznaczony jest do antywibracyjnego usadawiania na podłożu ciężkich maszyn i urządzeń. Wydłuża czas sprawności maszyn, ponadto zmniejsza natężenie hałasu.

W sklepie EBMIA.pl znajdziesz wybór wibroizolatorów dla dowolnej branży lub maszyny, z którą pracujesz. Wibroizolatory oferują liczne korzyści i doskonały stosunek jakości do ceny. Oprócz ochrony samej maszyny przed zużyciem; te mocowania chronią również fundamenty lub ściany przed skutkami wibracji, zwłaszcza od ciężkiego sprzętu i maszyn. EBMIA.pl jako zaufany dostawca może pomóc w doborze najlepszych wibroizolatorów do danego zastosowania, a także w razie potrzeby pomóc w procesie instalacji.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Zamek dociskowy – co to jest, zastosowanie, jaki kupić?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco