Łożyska stożkowe – budowa, rodzaje i zastosowanie

8 maja 2019 0

Autor:

Łożyska mechaniczne dzieli się na dwie kategorie: ślizgowe oraz toczne. Te drugie z kolei są podzielone na: wzdłużne, wieńcowe i przede wszystkim promieniowe lub inaczej poprzeczne. I tu dochodzimy do kolejnego podziału na: łożyska kulkowe, walcowe, baryłkowe, igiełkowe i łożyska stożkowe. I właśnie o tych ostatnich kilka słów w poniższym artykule.

Zanim jednak przejdziemy do konkretnego łożyska, warto wspomnieć, że łożysko to część urządzenia technicznego podtrzymująca inną jego część w taki sposób, aby umożliwić jej ruch obrotowy. Choć pozornie mogłoby się wydawać, że są to mało istotne elementy, w rzeczywistości odgrywają ogromną rolę w działaniu wielu maszyn i mechanizmów.

Łożyska ślizgowe – rodzaj łożysk tocznych

Jak wcześniej wspominaliśmy, łożysko ślizgowe to jeden z kilku rodzajów łożysk tocznych. To właśnie ono jest stosowane najczęściej. Zbudowane jest z dwóch części: z pierścienia zewnętrznego oraz wewnętrznego. Wybór konkretnego rodzaju łożyska tocznego zależy m.in. od rozmiarów maszyny, jej przeznaczenia, ale również obciążenia, na jakie łożysko natrafia i specyfiki ruchu. Różnią się one od siebie kształtem, mogą być np. igiełkowe, walcowe, kulkowe, baryłkowe i oczywiście stożkowe.

Łożyska stożkowe budowa

Kształt w przypadku łożysk tocznych jest ich podstawowym wyznacznikiem, dlatego łożysko stożkowe jest wyprofilowane właśnie w kształt stożka w taki sposób, że jego rozmiary określają płaszczyzny prostopadłe do osi znajdującej się w pierścieniu wewnętrznym oraz zewnętrznym. Natomiast wierzchołki elementów stożkowych zlokalizowane są na osi łożyska, co pozwala na przenoszenie siły działającej osiowo i promieniowo. Dzięki takiej budowie łożysko stożkowe może przenosić duże obciążenia. Warto również wiedzieć, że łożyska stożkowe są montowane podwójnie, a czasami mają też wersje dwurzędowe i czterorzędowe. Ten rodzaj jest używany jako łożyska z pierścieniami wymiennymi. Co ciekawe, nie występują w nim uszczelnienia, zatem smar nakłada się w oprawach albo zamkniętych komorach.

Łożyska stożkowe zastosowanie

Łożyska stożkowe najczęściej stosowane są w maszynach o obciążeniu posiadającym charakter złożony. Ich dwojakie działanie umożliwia wykorzystanie ich w takich miejscach, gdzie inne rodzaje łożysk tocznych nie byłyby w stanie utrzymać tak dużej siły nacisku. Właśnie dlatego najczęściej znajdują zastosowanie w piastach aut, a także w ich skrzyniach biegów.

Łożyska stożkowe – budowa, rodzaje i zastosowanie
5 punktów (9) głosów

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsletter
Bądź na bieżąco