Zamek dociskowy – co to jest, zastosowanie, jaki kupić?

17 stycznia 2022 0

Autor:

Zamek dociskowy jest jednym z najchętniej wykorzystywanych rodzajów zamknięć w różnego rodzaju szafach i urządzeniach przemysłowych. W związku z tym można się z nimi spotkać m.in. na terenie rozbudowanych zakładów przemysłowych, ale też warsztatów. Niektóre zamki znajdują zastosowanie w drzwiach, a jeszcze inne w rozdzielnicach elektrycznych. Ich niezaprzeczalnym atutem jest gwarancja solidnego zamknięcia. To właśnie z tego względu zamki dociskowe pełnią nieocenioną rolę w przypadku wielu różnych mebli.

Zamek dociskowy – co to jest i za co konkretnie odpowiada?

Zamki dociskowe są niezwykle funkcjonalnymi akcesoriami, które umożliwiają m.in. montaż dodatkowego rygla czy też skorzystanie z solidnego uszczelnienia. Duże znaczenie ma w tym wszystkim konkretny rodzaj zamka dociskowego. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się zamki z regulacją siły docisku, z funkcją ukrytego montażu oraz zabezpieczane kluczykiem. Ich dobieranie jest dość trudnym procesem, dlatego warto zaangażować w to obeznanych w temacie specjalistów.

Odpowiednio dobrany zamek dociskowy będzie odpowiadać za bezpieczne zamknięcie użytkowanej szafy czy też rozmaitych mebli i maszyn przemysłowych (dorzucając do tego podwyższoną odporność na wstrząsy i wibracje). Jak widać są uniwersalne, lecz szczególną uwagę należy przyłożyć do właściwego stosunku jakości do ceny. Nigdy nie należy bazować jedynie na najtańszych modelach, ponieważ niekiedy zachodzi konieczność wykorzystania solidnych zamków dociskowych z najwyższej półki. Oszczędzanie na takich akcesoriach może zakończyć się fiaskiem. Drzwiczki szafki lub mebla z zamkiem dociskowym zachowają stabilną pozycję, a do tego nie będą podatne na drgania.

Zamki dociskowe – na jakie jeszcze rodzaje można się zdecydować? Na co zwrócić uwagę?

Poza wspomnianymi wyżej rodzajami zamków dociskowych potencjalni klienci mogą zainwestować w kilka innych modeli, a mianowicie:

– zamki sterowane ręcznie,

– zamki, które obsługuje się przy pomocy specjalnie dostosowanych do nich narzędzi,

– zamki z wbudowanymi zatrzaskami.

W pierwszej kolejności należy przeanalizować to, w którym konkretnie miejscu skorzysta się z danego zamka dociskowego, a następnie przechodzi się do finalizacji transakcji. Przydatna okaże się pomoc doświadczonych profesjonalistów.

Zamek dociskowy różni się od siebie m.in. zastosowanym materiałem oraz funkcjonalnościami. Z racji tego dobranie idealnego zamka dociskowego może być dość czasochłonnym przedsięwzięciem. Jeśli zainteresowani nie posiadają w tym temacie żadnego doświadczenia powinni bazować na wiedzy specjalistów. Za każdym razem należy wybierać najbardziej funkcjonalne modele (najlepiej jeśli będą wykonane z wysokiej klasy surowców i będą pochodzić od sprawdzonego producenta). Niezawodne zamki dociskowe poradzą sobie ze zmiennymi temperaturami, korozją, szkodliwym oddziaływaniem wody i wilgoci czy też nieprzychylnymi warunkami atmosferycznymi.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Wibroizolator – dobór, budowa, rodzaje

Pierścień Segera – co to jest i gdzie się go używa?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco