Niewspółosiowość łożysk – na czym polega i jak jej zapobiegać?

30 sierpnia 2021 0

Autor:

Niewspółosiowość występuje w łożyskach i jest skutkiem ich nieprawidłowego montażu. W momencie, gdy pierścień wewnętrzny i zewnętrzny są nieodpowiednio przesunięte względem środka, może dość właśnie do tego niepożądanego zjawiska. Istnienie niewspółosiowości można zauważyć podczas badania łożyska od wewnątrz. Symptomem, który powinien dać do myślenia, są nierówne ślady pozostawiane przez elementy toczne. Warto pamiętać, że ustalenia dla osi łożysk są dokładnie określone. W przypadku modeli kulkowych nie powinny one przekraczać zaleceń o więcej niż 0,003 radiana, z kolei dla łożysk walcowych wartość ta wynosi 0,0012 radiana. Te drugie są zdecydowanie bardziej narażone na uszkodzenia wynikające z niewspółosiowości.

Niewspółosiowość łożysk –co to jest, poznaj przyczyny?

Przyczyn powstawania niewspółosiowości w łożyskach jest bardzo wiele. Jedną z nich są wspomniane na początku nieprawidłowości podczas montażu. Oprócz tego niewspółosiowość może być też związana z ugięciem się wału lub nieregularnością, która występuje w oprawie łożyska. Inny powód to niewystarczająca płaskość powierzchni montażowej. Przyczyną może być także nieprostopadłe ustawienie osadzeń wału, jak również brak wyważenia w otworach obudowy.

Niewspółosiowość w łożyskach – do czego prowadzi?

Niewspółosiowość w łożyskach może doprowadzić do obciążeń na krawędziach łożysk. Konsekwencją niewspółosiowości jest także uszkodzenie koszyka w wyniku pęknięcia, jak i zacierania się łożyska. To problem dosyć poważny, gdyż może doprowadzić do zatrzymania pracy urządzenia. Każda niewspółosiowość jest ryzykowna i wpływa niekorzystnie na żywotność łożyska. Do tego może też narazić na wysokie koszty związane z przestojami w pracy.

Jak zapobiegać niewspółosiowości?

Czy można zapobiec niewspółosiowości? Owszem. Przede wszystkim poprzez odpowiedni montaż łożyska. Oprócz tego już na etapie projektowania obudowy powinno zadbać się o to, aby była ona odpowiednio sztywna. Z kolei gniazda powinny być dobrze dopasowane. Zarówno zaokrąglenie obudowy, jak i wału nie powinno dotykać łożyska, zaś średnica osadzenia powinna być stabilnym oparciem dla czoła. Co więcej, każdy z elementów powinien być dobrze oczyszczony, z kolei nierówności na ich powierzchni należy wygładzić. W przypadku szczególnej obawy przed niewspółosiowością dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie łożysk wahliwych. Mają one mniejszą nośność w porównaniu chociażby do łożysk kulkowych, za to ich budowa zezwala na niewielkie przesunięcia względem środka łożyska.

W kolejnych artykułach opisujemy:

Smar do łożysk

Jak ściągnąć łożysko bez ściągacza?

Luz łożyska – co to jest, rodzaje i oznaczenia

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco