Filtruj

Średnica wewnętrzna d [mm]

Średnica wewnętrzna d [mm]

Średnica zewnętrzna D [mm]

Średnica zewnętrzna D [mm]

Szerokość B [mm]

Szerokość B [mm]

Zabudowa

Zabudowa

Luz

Luz

Producent

Producent

Czas realizacji

Czas realizacji

Cena

Cena

Łożysko kulkowe wahliwe

Łożysko kulkowe wahliwe

Łożysko kulkowe wahliwe o prostej konstrukcji mają możliwość przenoszenia złożonych obciążeń. Posiadają kompensacje błędów współosiowości w wyniku niedokładności montażowych i ugięcia wału. Łożyska te stosowane są różnego rodzaju gałęziach przemysłu, między innymi w rolnictwie. Zastosowanie tych łożysk wiąże się z niewielkimi nakładami finansowymi. Łożyska serii szerokich: 22, 23, 112 oraz 113 zapewniają większą sztywność łożystkowania.

Łożyska kulkowe wahliwe mogą przenosić oprócz obciążeń osiowych i promieniowych również obciążenia złożone. Zapewniają wysoką sztywność łożyskowanego wału, a przy tym są odporne na brak osiowości oraz bardzo duży współczynnik ugięcia się wału. Należą do najtańszych łożysk, potrafią przenosić obciążenia złożone, przez co stosowane są w bardziej wymagających konstrukcjach oraz maszynach, które narażone są na duże przeciążenia.

Czym jest łożysko wahliwe?

Jednym z rodzajów łożysk tocznych kulkowych jest łożysko wahliwe. Jest dosyć nietypowe w porównaniu z innymi łożyskami, a przy tym ma naprawdę znakomite parametry. Dzięki temu świetnie radzi sobie z bardzo wymagającymi aplikacjami. Łożyska wahliwe są to łożyska dwurzędowe, które spełniają specyficzne wymagania i przygotowane są do pracy w konkretnych miejscach.

Jak skonstruowane jest łożysko wahliwe?

Łożysko wahliwe składa się z dwóch pierścieni, kulistej bieżni, a także z dwóch rzędów elementów tocznych. Ze względu na taką konstrukcję zapewnia ono znakomitą wytrzymałość. Łożyska wahliwe przenoszą obciążenia promieniowe oraz osiowe. Warto również dodać, że wyróżniają się one wysoką sztywnością. Wykorzystuje się je głównie do mocno obciążonych maszyn, a także wymagających aplikacji. Przede wszystkim w miejscach, gdzie ważna jest precyzja ruchu, a także efektywna praca przy szybkich obrotach.

Czym wyróżniają się łożyska wahliwe?

Łożyska wahliwe są przede wszystkim niezwykle odporne na błędy współosiowości dynamicznej oraz statycznej. Dodatkowo nie są podatne na uginanie się wałów. Nie można także nie wspomnieć o tym, że ich tarcie jest minimalne. Łożyska wahliwe pracują efektywnie przy dużych prędkościach obrotowych. Co więcej, mają bardzo małe wymagania dotyczące obciążenia minimalnego. Pracują dosyć cicho, a co ciekawe – potrafią nawet zredukować poziom hałasu oraz drgań. Na koniec warto także wspomnieć, że łożyska wahliwe mają bardzo dobrą żywotność, a to wszystko za sprawą wydzielania minimalnych ilości ciepła w trakcie pracy.

Zastosowanie łożysk wahliwych

Łożyska wahliwe wykorzystywane są zwłaszcza w urządzeniach, w których występują małe i umiarkowane obciążenia promieniowe, a także niskie obciążenia wzdłużne. Co więcej, można je stosować tam, gdzie mechanizm wymaga znakomitej tolerancji elastyczności łączenia, nośności, jak również dużej sztywności.

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są łożyska kulkowe wahliwe marki SKF, ponieważ wyróżniają się świetną efektywnością i doskonałą jakością wykonania. Dużym zainteresowaniem cieszą się także łożyska marki FAG. Oferta jest naprawdę szeroka, dlatego każdy z całą pewnością znajdzie odpowiednie łożysko wahliwe dla siebie.

Rozwiń opis
Zwiń opis
Łożysko kulkowe wahliwe
Rysunek techniczny
Aby sortować po cechach produktu kliknij w nazwę parametru.