Sprzęgło samonastawne – co to jest, rodzaje, zastosowanie

20 lipca 2021 0

Autor:

Sprzęgła to komponenty mechaniczne służące do skutecznego łączenia wałów. Co najważniejsze na współczesnym rynku występują w wielu wariantach. Oznacza to, iż zainteresowani inwestorzy mogą dobrać dla siebie odpowiednie modele i skorzystać z ich przydatnych właściwości. Sprzęgła można podzielić przede wszystkim na te nierozłączne, samoczynne oraz sterowane. Użytkownicy bardzo często spotykają się również z odmianą elektromagnetyczną i hydrodynamiczną. Warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej, aby dobieranie sprzęgieł nie było żadnym problemem. Sprawdź co to jest sprzęgło samonastawne, jakie są rodzaje i zastosowanie.

Sprzęgło samonastawne – co to jest?

Sprzęgło samonastawne jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów. Rozbudowane i niezwykle praktyczne. Umożliwiają sprawną zmianę położenia względnego osi wałów. Z takiego zadania wywiązują się znakomicie, dlatego mają tak szeroką grupę zwolenników. Zmiany położenia o których mowa wyżej mogą mieć charakter: trwały i zmienny.

Występujące zmiany mogą mieć bardzo zróżnicowane podłoże. Może do tego dochodzić m.in. na skutek nieprawidłowego ustawienia wałów lub też ich nadmiernej eksploatacji. Najlepiej jeśli zbadają to osoby wykwalifikowane i posiadające w tej kategorii bogate doświadczenie. Ryzyko popełnienia błędu jest w tej sytuacji stosunkowo niewielkie. W trakcie pracy może dojść do przemieszczeń: osiowych, kątowych, promieniowych.

Kluczowe w tym wszystkim jest dobranie odpowiedniego typu sprzęgła, które wykaże się zdolnością kompensowania przemieszczeń. Błędna decyzja w tym zakresie nie prowadzi do niczego dobrego. Warto wspomnieć w tym miejscu m.in. o sprzęgłach kłowych, które największe zastosowanie znajdują w aplikacjach mających ścisły związek z przemieszczeniami osiowymi. Sprzęgła zębate są natomiast wykorzystywane przy przesunięciach kątowych i promieniowych. W razie potrzeby można z nich skorzystać również przy przemieszczeniach osiowych. Wiele zależy od fachowców, dlatego należy wsłuchać się w ich wskazówki i postępować zgodnie z ich radami.

Sprzęgła samonastawne – rodzaje

Na co dzień można się spotkać z wieloma różnymi rodzajami sprzęgieł samonastawnych. Nic dziwnego, że poszerzenie wiedzy w tej tematyce jest jak najbardziej pożądane. Nie każdy podchodzi do sprawy profesjonalnie, dlatego sprzęgło opłaca się dobrać po konsultacjach z wyspecjalizowanymi osobami.

Sprzęgła zębate i kłowe

Jak już zostało wspomniane zdecydowanie najczęściej na rynku występują sprzęgła zębate i sprzęgła kłowe. Jeśli chodzi o te pierwsze trzeba mieć na uwadze to, iż mogą być wyposażone w zęby łukowe lub proste. Duże znaczenie przy doborze mają konkretne potrzeby użytkowników. Przeanalizowanie kolejnych parametrów pozwala podjąć optymalną decyzję. To także gwarancja tego, iż w przyszłości na sprzęgła nie wyda się zbyt dużych pieniędzy. Dopuszczalne odchylenie kątowych w opisywanym typie sprzęgieł waha się w granicach od 1,5 do 3 stopni.

Przy wybieraniu konkretnego typu sprzęgła opłaca się zapoznać z informacjami dostarczonymi przez producenta. To właśnie na etykietach znajdują się najważniejsze wiadomości, które warto przeczytać jeszcze przed finalizacją zaplanowanej transakcji. Modele zębate sprawdzą się przede wszystkim w tych aplikacjach, w których występują duże prędkości obrotowe i obciążenia. Należy je regularnie smarować. Warto wykorzystać do tego oleje lub smary plastyczne. Poszczególne preparaty powinny się wykazywać sporą lepkością. Wystarczy to dokładnie sprawdzić, aby nie dochodziło do żadnych nieprawidłowości. Wersja kłowa poradzi sobie przy przemieszczeniach występujących na skutek rozszerzalności cieplnej wału.

Sprzęgło Oldhama

Popularnym pojęciem, z którym może spotkać się każdy użytkownik zainteresowany doborem sprzęgieł samonastawnych jest tzw. sprzęgło Oldhama. Cechy charakterystyczne tego produktu to: dwie tarcze wyposażone we wpustowe rowki i tarcza wewnętrzna z wypustami.

Sprzęgło łańcuchowe

Sprzęgło samonastawne może też występować jako sprzęgło łańcuchowe. To najlepszy wybór przy przemieszczeniach kątowych i promieniowych. Łącznikiem jest w tym przypadku łańcuch przegubowy. Cała konstrukcja nie jest zbyt skomplikowana, za to zaskakuje swoją wytrzymałością i wydajnością. Sprzęgła łańcuchowe wykazują się przemieszczeniami promieniowymi na poziomie około 1,2 mm oraz kątowymi do granicy 1 stopnia.

Zdecydowanie się na odpowiednie sprzęgło samonastawne musi być poprzedzone dogłębnymi analizami. Jeśli zainteresowani nie posiadają w tej branży żadnego doświadczenia powinni bazować na opiniach profesjonalistów oraz wskazówkach pochodzących od producentów.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Sprzęgło zębate – co to jest, budowa, rodzaje, zastosowanie

Sprzęgła przemysłowe – rodzaje i zasada działania

Sprzęgło elastyczne

Sprzęgło palcowe – co to jest i do czego służy?

Jakie sprzęgło do zmniejszenia nieosiowości wałków?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco