Sprzęgła przemysłowe – rodzaje i zasada działania

8 kwietnia 2021 0

Autor:

Sprzęgła przemysłowe montowane są w specjalistycznych urządzeniach, a ich zadaniem jest przenoszenie napędu. Zapewniają płynność oraz precyzję pracy. Należy jednak pamiętać, że muszą być one poprawnie dopasowane do aplikacji, podobnie zresztą jak łożyska, prowadnice czy pasy napędowe. Dobierając sprzęgła przemysłowe należy zwrócić uwagę na to, jakie wymagania ma maszyna, w której zostaną umieszczone, a także na warunki, w jakich będą one pracowały.

Przede wszystkim warto więc poznać parametry konkretnych komponentów i zestawić je właśnie z parametrami urządzenia oraz warunkami otoczenia. Pomoże to wybrać optymalne rozwiązanie, które zagwarantuje efektywną pracę. Chcesz dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze rodzaje sprzęgieł przemysłowych i w jaki sposób działają? Zapraszamy do lektury!

Sprzęgła przemysłowe – rodzaje i działanie

Sprzęgła stosowane są do tworzenia połączeń z niezależnych obrotowo wałów. Klasyczne sprzęgła zbudowane są z dwóch części. Pierwsza z nich to element napędzający (czynny), który osadzany jest na wale napędzającym. Druga zaś jest częścią napędzaną (bierną), która osadzana jest na wale napędzanym.

Sprzęgła przemysłowe zapewniają płynne oraz precyzyjne przekazywanie momentu obrotowego na wały, które zostały połączone właśnie za jego pomocą. Na rynku dostępne są przeróżne warianty sprzęgieł przemysłowych. Różnią się od siebie przede wszystkim rozmiarem, ale również strukturą, jak i zastosowaniem. Wyróżnia się trzy grupy sprzęgieł, czyli sprzęgła mechanicznie rozłączne, sterowane oraz samoczynne. Poniżej przedstawiamy szczegółową charakterystykę każdej z nich.

Sprzęgła rozłączne

Sprzęgła rozłączne wyróżniają się tym, że nie pozwalają na rozłączanie się części czynnej i biernej w trakcie pracy. Są one na stałe połączone. Wśród nich można znaleźć modele samonastawne, sztywne, a także podatne. Pierwsze z nich, czyli modele samonastawne umożliwiają wykonywanie niewielkich ruchów wspomnianym elementom. Dużym plusem tego rozwiązania jest fakt, że kiedy w trakcie pracy występuje niewspółosiowość wałów, sprzęgło bez problemu dalej przenosi moment obrotowy. Sprzęgła samonastawne dzielą się na: zębate, kołowe oraz przegubowe. Z kolei sprzęgła sztywne są to modele, które uniemożliwiają względnego przemieszczania pomiędzy elementem czynnym i biernym. Występują w kilku rodzajach, m.in. w wariancie łubkowym, kołnierzowym oraz tulejowym. I kilka słów o sprzęgłach podatnych. Otóż są to komponenty, które posiadają łącznik w postaci elementu sprężystego.

Sprzęgła samoczynne

Sprzęgło samoczynne – jak sama nazwa wskazuje – działa samodzielnie i nie potrzebuje pomocy pracownika podczas łączenia oraz rozłączania elementów w układzie napędowym. W tej kategorii znajdziesz modele odśrodkowe, jednokierunkowe oraz sprzęgła bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o sprzęgła odśrodkowe, do łączenia i rozłączania wykorzystują oczywiście siłę odśrodkową. Z kolei sprzęgła jednokierunkowe przenoszą moment obrotowy tylko w jednym kierunku. W momencie zmiany kierunku elementy połączone sprzęgłem rozłączają się. W wariancie jednokierunkowym występują dwa modele: cierne i zapadkowe. Natomiast sprzęgła bezpieczeństwa automatycznie odłączają część czynną od biernej w momencie, kiedy moment obrotowy przekroczy górną granicę.

Sprzęgła sterowane

Sprzęgła sterowane umożliwiają osobie obsługującej urządzenie na łączenie, jak i rozłączanie pracujących elementów mechanizmu. W tej grupie znajdują się sprzęgła przemysłowe synchroniczne oraz asynchroniczne, czyli cierne. W przypadku tych pierwszych do przełączania dochodzi w momencie, kiedy wał czynny oraz bierny mają zbieżne prędkości kątowe. Natomiast sprzęgła asynchroniczne przenoszą moment obrotowy za pomocą siły tarcia. Najpopularniejsze modele wśród nich to sprzęgła tarczowe, cierpnę wielopłytkowe oraz cierne stożkowe.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Sprzęgło elastyczne

Sprzęgła sztywne – czy warto?

Sprzęgło palcowe – co to jest i do czego służy?

Sprzęgło samonastawne – co to jest, rodzaje, zastosowanie

Sprzęgło zębate – co to jest, budowa, rodzaje, zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco