Sprzęgło elastyczne – co to jest, dobór, zastosowanie

16 kwietnia 2021 0

Autor:

Dobór sprzęgła elastycznego nie jest zadaniem prostym. Przede wszystkim sprzęgło elastyczne należy dopasować pod względem warunków pracy, a także wymagań aplikacji. Oprócz tego warto postawić na niezawodność i jakość sprzęgła, ponieważ dzięki temu będzie ono pracowało płynnie oraz bezawaryjnie. W tym celu najlepiej zainwestować w sprawdzone rozwiązanie od znanej i cenionej marki. Dobrze jest także przyjrzeć się, w czym specjalizuje się producent. Jeśli jego asortyment obejmuje sprzęgła przemysłowe w wielu wariantach oraz konfiguracjach, można mu zaufać. Dzięki tak bogatej ofercie z pewnością wybierzesz odpowiedni model sprzęgła elastycznego dla siebie. Chcesz wiedzieć, co jeszcze ma znaczenie przy wyborze tego typu sprzęgła? Zapraszamy do lektury!

Sprzęgło elastyczne – co to jest?

Temat wyboru sprzęgła elastycznego warto zacząć od odpowiedzenia sobie na pytanie, czym właściwie ono jest. Otóż sprzęgło elastyczne – zarówno to podstawowe, jak również w każdym innym modelu – stosowane jest do przenoszenia momentów obrotowych z wału czynnego, czyli napędzającego na bierny, czyli napędzany. Wersja elastyczna sprzęgła wyróżnia się tym, że znakomicie tłumi wszelkie drgania oraz wibracje, powstające podczas pracy. Wybierając takie rozwiązanie, w efekcie zyskujesz także dłuższy czas eksploatacji.

Sprzęgła elastyczne składają się z dwóch piast i łącznika elastycznego, który zazwyczaj wytwarzany jest z dobrej jakości tworzyw sztucznych o różnej twardości. Warto także dodać, że na piastach zwykle zlokalizowane są także obwodowo przesunięte kły, stąd też sprzęgła elastyczne często nazywane są również sprzęgłami kłowymi. Kły umieszczone na piastach odgrywają ważną rolę w pracy sprzęgła i mają mnóstwo zalet, które pozytywnie wpływają na żywotność komponentu.

Sprzęgła elastyczne – kiedy można je zastosować?

Sprzęgła elastycznie będą doskonałym wyborem w sytuacji, kiedy w silniku często powstają drgania oraz wibracje. Dlaczego? Znakomicie radzą sobie z ich tłumieniem. Stąd też sprzęgła elastyczne najczęściej znajdują zastosowanie w aplikacjach, gdzie bardzo istotna jest precyzja podczas przenoszenia momentu obrotowego. Sprawne tłumienie drgań oraz udarów wpływa również na obniżenie zużywania się sprzęgieł, a zatem można ich używać znacznie dłużej niż standardowe sprzęgła. Przy tym można także liczyć na bezproblemową pracę silnika oraz cichszą pracę napędu. Podsumowując, sprzęgła elastyczne stosowane są przede wszystkim w branży budowlanej, przemyśle metalowym oraz wydobywczym.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzęgła elastycznego?

Maszyny i urządzenia do zastosowań profesjonalnych wymagają użycia odpowiednich, precyzyjnych komponentów, które będą dopasowane zarówno do warunków pracy oraz otoczenia, jak i wymagań konkretnej aplikacji. Jeśli chodzi o sprzęgła, bardzo ważna jest tu przede wszystkim bezawaryjna praca przy wysokich momentach obrotowych oraz prędkościach. Zatem przy wyborze konkretnego sprzęgła elastycznego warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, a mianowicie: jaki moment obrotowy będzie ono przenosiło, z jaką prędkością obrotową będzie pracować, jaka będzie temperatura pracy, średnica połączonych wałów, sposób pracy (ciągły czy sporadyczny), a także, czy jest dostateczna sztywność skrętna. Ważne są także informacje o niewspółosiowości (czy jest osiowa, promieniowa czy kątowa).

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Sprzęgła przemysłowe – rodzaje i zasada działania

Sprzęgło palcowe – co to jest i do czego służy?

Sprzęgło samonastawne – co to jest, rodzaje, zastosowanie

Sprzęgła sztywne – czy warto?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco