Sprzęgło palcowe – co to jest i do czego służy?

14 maja 2021 0

Autor:

Specyficzne wymagania maszyn oraz urządzeń przemysłowych, a także warunki, w jakich pracują sprawiają, że ich poszczególne elementy wytwarza się w różnych wariantach. Tak, by odpowiadały konkretnym zastosowaniom. Nie inaczej jest w przypadku sprzęgieł. Oprócz klasycznych sprzęgieł kłowych na rynku można znaleźć bardzo wiele innych rodzajów tych elementów. Jednym z nich jest sprzęgło palcowe. Chcesz dowiedzieć się, czym są sprzęgła palcowe i w jakich aplikacjach się je stosuje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Co to jest sprzęgło palcowe?

Sprzęgło palcowe jest sprzęgłem kompensacyjnym oraz przymusowym. Klasyczne modele palcowe zbudowane są z tarcz kolistych, których piasty instalowane są na wałach za pomocą połączenia wpustowego. Tarcze te spełniają rolę członu biernego, a także czynnego. Z kolei jedna z piast ma palce z elementem elastycznym. Natomiast na drugiej wykonuje się otwory pasujące do palców.

Sprzęgła palcowe są także rozwiązaniem elastycznym. Oznacza to, że za bardzo istotne atuty tego rodzaju sprzęgieł można uznać m.in. skuteczne tłumienie drgań skrętnych, a także kompensowanie odchyłek.

Sprzęgła palcowe zastosowanie

Sprzęgła palcowe to elementy pozwalające na proste i bezproblemowe łączenie wałów. Tego typu sprzęgła bardzo często instaluje się także pomiędzy pompą a silnikiem, a także miedzy reduktorem a silnikiem.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Sprzęgła przemysłowe – rodzaje i zasada działania

Sprzęgło elastyczne – co to jest, dobór, zastosowanie

Sprzęgło samonastawne – co to jest, rodzaje, zastosowanie

Sprzęgło zębate – co to jest, budowa, rodzaje, zastosowanie

Sprzęgła sztywne – czy warto?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco