Zalety i wady obróbki CNC

2 maja 2018 0

Autor:

Maszyny stosujące technologię obróbki CNC stały się w ostatnim czasie niezwykle popularne i zdają się dominować rynek. Kilkanaście lat temu, kiedy technologia ta debiutowała, nastąpił prawdziwy przełom w automatycznym obrabianiu materiałów, głównie metalowych. Obróbka CNC weszła powszechnie do użytku, lecz nie zastopowała prac nad coraz to lepszym unowocześnianiem technologii obróbki materiałów. W jaki sposób CNC zrewolucjonizowała rynek i jakie są jej zalety? Czy w całym projekcie brak wad? Oto próba odpowiedzi na te i inne pytania.

Historia CNC

Historia CNC jest stosunkowo krótka i sięga maksymalnie dwudziestu lat. Obróbka CNC, a właściwie Computerized Numerical Control, to specjalna technologia obróbki materiałów, głównie metalowych, która automatyzuje proces. Zastępując tokarkę i frezarkę sprawia, że całe wykonanie projektu nie jest już zależne od precyzji oka ludzkiego, ale od komputerowej dokładności. Obróbka CNC sprawia, że proces sterowania maszynami odbywa się komputerowo dzięki sterownikom cnc. Jakie daje to efekty?

Zalety obróbki CNC

Rewolucyjne. Dawniej praca opierała się na ludzkim błędzie. Cały proces obróbki składał się z manualnego dostosowania pokręteł maszyny i jej sterowania za pomocą dźwigni czy przycisków. Powodowało to gigantyczne straty, gdyż o błąd w sytuacji tak dużej precyzji nie jest trudno. Dlatego precyzja to pierwsze hasło odnoszące się do nowej technologii. Komputerowe sterowanie doskonale wie jak wykonać cięcie, aby nie tylko zaoszczędzić jak najwięcej materiału, ale i nie popełniać błędów, które w efekcie prowadziłyby do strat finansowych. Drugim plusem obróbki CNC jest szybkość. Technologia ta jest w stanie wykonywać elementy dużo szybciej niż dotychczas. Zawdzięcza to m.in. możliwości pracy na obrabiarkach z kilkoma osiami. Całość, z góry zaprojektowana, jest zautomatyzowana i skomputeryzowana co zapewnia stabilność i powtarzalność elementów. Dzięki temu kolejne próby zdają się być po prostu idealną kopią poprzednich. Precyzja, z jaką pracuje obrabiarka CNC jest nie do osiągnięcia w przypadku innych, przestarzałych technologii. To z kolei otwiera nowe możliwości i sprawia, że jesteśmy w stanie wykonywać coraz to bardziej skomplikowane cięcia. Dodatkową cechą technologii CNC jest jakość wyrobów. Obróbka jest tu niezwykle precyzyjna, krawędzie są wykonywane w wysokiej jakości, dzięki czemu nie potrzeba już wykonywać dodatkowej obróbki wykańczającej. Oszczędza to zatem i czas, i materiał.

Wady obróbki CNC

Nigdy nie jest jednak tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej – mówi stare porzekadło. Technologia obróbki CNC ma sporo wad. Z jednej strony skomputeryzowanie prowadzi do poprawy jakości, z drugiej zaś wymusza używanie odpowiedniego oprogramowania. W ten sposób, aby wykonać cokolwiek musimy umieć stworzyć projekt w specjalnym, profesjonalnym oprogramowaniu CAD. Drugą, choć chyba bardziej istotną rzeczą, która może nastręczać problemów są koszty. W tym przypadku są one wyższe niż przy wykorzystaniu narzędzi konwencjonalnych. To samo wiąże się z naprawą, która znacznie przewyższa naprawę frezarki czy tokarki. Warto pamiętać, że maszyna CNC nie niweluje możliwości popełnienia błędu. Minimalizuje jego ryzyko, jednak nadal człowiek może niewłaściwie wykonywać swoje obowiązki. Technologia CNC nosi również znamiona pewnych ograniczeń. Przede wszystkim materiałowe, gdyż taka obróbka pozwala na pracę z niewielką ich liczbą. Dodatkowo cięcia mogą być wykonywane tylko w zakresie, z góry określonym, maszyny. To może nieco zmniejszyć efektywność pracy.

Porównując zalety do wad obróbki CNC nie da się uciec od wniosku, że ta technologia jest rewolucją pozytywną. Niesie za sobą bardziej wymierne korzyści niż straty co sprawia, że staje się niemalże podstawą dzisiejszej obróbki materiałów. Prace nad udoskonaleniem CNC powinny jednak trwać i z czasem doprowadzić do eliminacji wad (choć z pewnością nie wszystkich) oraz uwypuklenia zalet.

W innym naszym artykule opisujemy parametry skrawania

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco