Ściernica listkowa – rodzaje i zastosowanie

9 października 2019 0

Autor:

Jeśli posiadasz w swoim warsztacie szlifierkę kątową, możesz w bardzo szybki, a do tego niedrogi sposób zapewnić jej jeszcze większą funkcjonalność. Wystarczy, że dokupisz do niej ściernicę listkową. Chcesz wiedzieć, jakie są najpopularniejsze rodzaje tych akcesoriów, Jaka ściernica listkowa będzie odpowiednią i która warto kupić? Zapraszamy do lektury!

Rodzaje ściernic listkowych

Dostępne na rynku ściernice listkowe można bardzo łatwo podzielić ze względu na ich budowę. Najpopularniejsze z nich są ściernice listkowe trzpieniowe, które w centrum mają ulokowany trzpień, a wokół niego ułożone są listki ścierne, rozchodzące się promieniście. Dzięki takiej konstrukcji ściernice bardzo dobrze dopasowują się do każdej szlifowanej powierzchni. Ściernica listkowa trzpieniowa najczęściej stosowana jest więc do obróbki miejsc, które mają nietypową formę.

Ściernica listkowa z trzpieniem 20x20x6 G.40

Inny rodzaj to ściernice listkowe talerzowe, które mają listki ułożone równomiernie i przylegają do podstawy (wytwarzanej zwykle z włókna szklanego lub tworzywa sztucznego). Wyglądem przypominają one wachlarz i dzięki temu świetnie sprawdzają się do zgrubiałej obróbki powierzchni.

Ściernica listkowa talerzowa 125/40 SMT 314 KORUND

Ostatni rodzaj to ściernice listkowe nasadzane, które doskonale radzą sobie ze staranną obróbką wykończeniową przedmiotów, które mają niestandardowe kształty.

Ponadto należy zauważyć, że ściernice listkowe nasadzane dodatkowo dzielą się jeszcze na dwie podgrupy. Pierwsza z nich to ściernice listkowe nasadzane twarde, które posiadają duży talerz, a także krótkie, gęsto osadzone listki. To dobry wybór, jeśli chcesz wykonać zgrubne szlifowanie. Drugie z kolei są ściernice listkowe nasadzane miękkie, wyposażone w mały talerz i długie, rzadkie listki. Pozwalają osiągnąć równomierny efekt.

Jeśli planujesz zakupić ściernicę listkową, koniecznie sprawdź prędkość skrawania, która jest zwykle podana na pudełku od urządzenia. Do tej wartości dopasuj parametry pracy szlifierki kątowej. Dzięki temu efektywność obróbki będzie jeszcze lepsza.

Ściernice listkowe – zastosowanie

Zanim zdecydujesz się na zakup ściernicy listkowej, musisz zastanowić się, do czego będzie Ci służyła. Na przykład podczas fazowania, do którego niezbędny jest agresywny materiał do szlifowania, niezbędna okaże się ściernica listkowa wykonana z korundu cyrkonowego. Jeśli natomiast wykonujesz obróbkę spawów, ściernica, którą będziesz stosować, powinna charakteryzować się wyjątkową trwałością. Do tego celu warto więc wybrać akcesorium o zaokrąglonym kształcie, dzięki czemu znacznie łatwiejsze będzie dotarcie do trudno dostępnych miejsc, ponieważ właśnie tam najczęściej znajdują się spawy. Odgradowywanie z kolei przewiduje szybkie ścieranie powierzchni w niedługim okresie. Niezbędne jest więc w tym przypadku użycie materiału ściernego, który będzie miał agresywne ziarno o gradacji P40 lub większej. Jeśli chodzi o szlifowanie pachwinowe, niezbędna okaże się ściernica listkowa o specjalnym kształcie. Najczęściej wybiera się taką zawiniętą pod nasadę tarczy. W przypadku klasycznego szlifowania powierzchni dobrą opcją będzie ściernica listkowa z płaskim profilem oraz dużą średnicą.

W kolejnych artykułach opisujemy:

Szlifowanie metalu – jak i czym szlifować metal?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco