Sprężarka – jaką kupić?

29 października 2020 0

Autor:

Sprężarka to niezwykle praktyczne urządzenie, które wyróżnia się bogatym zastosowaniem. Sprawdzi się m.in. do napompowania kół w samochodzie, materaca na przyjazd rodziny czy basenu dla dzieci. Szybko i sprawnie wykona zadania, z którymi nie poradziłaby sobie żadna pompka. Sprawdzi się zarówno przy prostych, jak i bardzo zaawansowanych czynności. Zastanawiasz się, jaką sprężarkę wybrać? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem sprężarki.

Sprężarka – najważniejsze parametry

Pojemność sprężarki

Przede wszystkim przed zakupem sprężarki warto sprawdzić jego pojemność. Powinna być ona dostosowana do rodzaju wykonywanych prac. W przypadku, gdy wybierzesz za małą pojemność, będziesz zmuszony do częstego napełniania butli. Duża pojemność natomiast wiąże się z dużą wagą sprężąrki. Jeśli zamierzasz stosować urządzenie do prac domowych, zdecydowanie wystarczy Ci pojemność 10 litrów. Z kolei do bardziej zaawansowanych zadań, takich jak piaskowanie czy malowanie znacznie lepiej sprawdzi się sprężąrka o pojemności 50 litrów.

Maksymalne ciśnienie robocze sprężarki

Maksymalne ciśnienie robocze również powinno być dopasowane do rodzaju wykonywanych prac. Najbardziej standardowe sprężąrki posiadają maksymalne ciśnienie robocze na poziomie 8-10 barów.

Wydajność sprężarki

Jeśli zaś chodzi o wydajność, najlepiej jest wybrać jak najwyższą. Wiąże się to bowiem z szybszym i sprawniejszym wykonywaniem danej pracy. Musisz wiedzieć, że wydajność sprężarki może wynosić od 50 do nawet 1000 l/min.

Wytwarzany hałas sprężarki

Jednym z największych minusów sprężarek jest bardzo wysoki poziom wytwarzanego hałasu, który jest porównywalny do hałasu pracującej kosiarki. Cichsze urządzenia, które generują hałas poniżej 90 dB są dosyć kosztowne, jednak zdarzają się sprężarki w naprawdę dobrych cenach. Z kolei najlepszym rozwiązaniem są bez wątpienia sprężarki, które wytwarzają dźwięki na poziomie 50 dB, ale są naprawdę drogie. Jeśli jednak często pracujesz z tym urządzeniem, warto zainwestować w taki sprzęt, by zabezpieczyć słuch.

Czas nabijania butli sprężarki

W niektórych urządzeniach można znaleźć informację, jak długo trwa nabijanie butli. Niestety, udostępnianie tego parametru nie jest powszechne wśród wszystkich producentów, a może być cenną informacją dla użytkowników.

Sprężarka zasilanie

Jeśli chodzi o zasilanie, można wyróżnić dwa typy sprężarek, czyli tłokowe i membranowe. Te pierwsze z roku na rok tracą swoją popularność, gdyż szybko się nagrzewają i długo chłodzą. Sprężarki membranowe nie posiadają zaś tłoków, dzięki czemu w ich wnętrzu znajduje się mniej części. Do tego powietrze jest pompowane do urządzeń za pomocą półprzepuszczalnej membrany, co sprawia, że się tak nie przegrzewają.

Jaką sprężarkę kupić – olejowa czy bezolejowa?

Sprężarki występują w dwóch rodzajach. Pierwsza z nich to sprężarka olejowa, w której pompa sprężarki jest nasmarowana odpowiednim olejem, który jest systematycznie wymieniany. Sprawdza się przy intensywnych i długotrwałych pracach. Stosowany jest głównie przez fachowców, np. w warsztatach samochodowych czy lakierniczych. Drugi rodzaj to sprężarka bezolejowa, który nie wymaga smarowania olejem, ponieważ posiada specjalne tłoki z plastikowymi pierścieniami. Warto jednak zauważyć, że w trakcie bardzo intensywnej pracy pompa sprężarki bezolejowej bardzo się nagrzewa, dlatego też nie można go używać podczas prac trwających wiele godzin. Sprawdzi się jednak w przypadku domowych zastosowań.

Sprężarka do aerografu

Sprężarka, która jest podłączana do aerografu nie musi posiadać butli o dużej pojemności. Jednak kupując go warto pamiętać o tym, aby dopasować go do średnicy dyszy w aerografie. Wydajność takiego urządzenia umożliwia wygodne i efektywne wykonywanie wielu prac związanych z malowaniem.

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco