Myjka ciśnieniowa – jaką wybrać i kupić?

4 listopada 2020 0

Autor:

Myjka ciśnieniowa to niezwykle praktyczne urządzenie. Choć wszyscy kojarzymy ją z przyrządem do mycia samochodów, jej zastosowanie jest znacznie szersze. Przy wyborze tego typu sprzętu należy przede wszystkim pamiętać, że nie każde sprawdzi się tak dobrze do poszczególnych czynności. Właśnie dlatego zawsze warto zwracać uwagę na parametry myjki ciśnieniowej. Jak wybrać odpowiednią myjkę? Jakie parametry są najistotniejsze? O tym przeczytasz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jaka dobra myjka ciśnieniowa? Jaki producent?

Czy wybierając myjkę ciśnieniową warto zaufać znanym producentom? A może w zupełności wystarczy ta dostępna w hipermarkecie? Choć myjka ciśnieniowa wydaje się być prostym urządzeniem, zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup sprawdzonego i trwałego rozwiązania. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że kupujesz sprzęt na lata, a nie tylko na jeden sezon. Wśród marek wartych uwagi wymienia się przede wszystkim firmę Hitachi, Bosch, Makita, Karcher, Lavor, Stiga, Kranzle, Nilfisk czy Ehrle. Ich produkty są polecane przez użytkowników i określane jako bezawaryjne.

Jaką myjkę ciśnieniową wybrać do różnych zastosowań?

Na rynku znajdziesz kilka różnych rodzajów myjek ciśnieniowych, które różnią się zastosowaniem, a tym samym parametrami pracy. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze modele oraz zakres ich użycia. Sprawdź, jaka myjka najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Jaka najlepsza myjka ciśnieniową do kostki brukowej?

Myjka ciśnieniowa do kostki brukowej – jest to narzędzie, które stosuje się w połączeniu ze środkami chemicznymi, choć oczywiście zdarzają się modele o wysokim ciśnieniu roboczym, które z myciem kostki brukowej poradzą sobie bez dodatkowego wsparcia. Nie ma także konieczności zmniejszania ciśnienia podczas pracy, gdyż kostka jest tworzywem odpornym na uszkodzenia. Wśród tego typu myjek ciśnieniowych znaleźć można modele ze specjalnymi szczotkami do czyszczenia powierzchni płaskich. Dzięki nim mechaniczne usunięcie niektórych zabrudzeń będzie znacznie prostsze, gdyż lanca ciśnieniowa może się nie zawsze okazać w pełni wystarczająca.

Jaką kupić myjkę ciśnieniową do samochodu?

Myjka ciśnieniowa do samochodu – do tego typu zastosowań sprawdzi się większość myjek ciśnieniowych. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że usunięcie błota i innych osadów będzie zwykle wymagało zastosowania dodatkowych rozwiązań, np. specjalnej szczotki czy pianownicy. Myjka ciśnieniowa może się niestety nie uporać z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Konieczne będzie również użycie detergentu. Ważne jest także, by ciśnienie urządzenia nie było zbyt małe, gdyż wtedy nie osiągniesz zadowalających efektów. Nie powinno być także zbyt duże, by nie uszkodzić lakieru.

Jaką wybrać myjkę ciśnieniową do elewacji?

Myjka ciśnieniowa do elewacji – stosuje się ją razem z odpowiednimi detergentami, które pomogą skutecznie usunąć zabrudzenia powstałe na elewacji. Najlepszą opcją w tym przypadku są myjki ciśnieniowe z regulacją ciśnienia, dzięki czemu można będzie dopasować je do rodzaju elewacji w taki sposób, by jej nie uszkodzić podczas pracy.

Jaką myjkę ciśnieniową kupić do okien?

Myjka ciśnieniowa do okien – oprócz tego, że tego typu myjką można szybko, sprawnie i skutecznie umyć okna, to nadaje się ona także do czyszczenia luster. Choć wykorzystuje ona w pracy niewielkie ciśnienie (2-5 bar), generalnie nazywana jest myjką parową, dlatego w praktyce należy do innej grupy narzędzi. Oczywiście do okien można użyć także standardowej myjki ciśnieniowej, jednak trzeba mieć na uwadze, że może ona rozchlapywać wodę wokół okien, dlatego nieczęsto się z niej korzysta. Dużo lepiej sprawdzi się myjka ciśnieniowa, która wypuszcza przegrzaną parę wodną.

Myjka ciśnieniowa jaką wybrać? Sprawdź najważniejsze parametry!

Ważną kwestia to ciśnienie robocze oraz ciśnienie maksymalne. Pierwsze z nich to uśredniona wartość ciśnienia, jaką generuje pompa myjki. Jest to jeden z podstawowych parametrów. Zakres ciśnienia w myjkach amatorskich oraz półprofesjonalnych wynosi od 65 do 170 bar. Jak widać, rozpiętość jest dosyć duża, dlatego modele myjek ciśnieniowych o większej mocy zazwyczaj wyposażone są w regulator ciśnienia. Jeśli zaś chodzi o ciśnienie maksymalne, choć zazwyczaj osiągane jest na bardzo krótki czas, warto wybrać takie, które na pewno nie uszkodzi czyszczonej powierzchni.

Jednym z najważniejszych aspektów, na który należy zwrócić uwagę przed zakupem myjki ciśnieniowej jest jej moc. Pozwala ona na uzyskanie wyższego ciśnienia roboczego, ale warto pamiętać, że jednocześnie wymagana jest do tego konkretna budowa lancy, która także wpływa na ciśnienie. Myjki o mocy 1200-1600 W to te z kategorii tańszych, jednak mocniejsze, czyli o mocy 2,5-3 kW są już znacznie droższe.

Myjki wysokociśnieniowe dostępne są zawsze w zestawie z lancą ciśnieniową. Jest to końcówka robocza o uniwersalnym zastosowaniu, która stanowi zwykle jedyny element kompletu. To podstawowe wyposażenie może być jednak rozszerzone o inne elementy, takie jak zestaw dysz czy szczotek. Dysza rotacyjna na przykład pozwala na precyzyjne skierowanie strumienia na powierzchnię pod ostrym kątem. Dzięki temu myjka ciśnieniowa będzie w stanie z jeszcze większą mocą usuwać zabrudzenia. Szczotki oraz pianownice służą zaś do chemicznego i mechanicznego usuwania zabrudzeń.

Jeśli planujesz zakup myjki ciśnieniowej przystosowanej do pracy ze środkami chemicznymi, koniecznie zainwestuj w model ze zbiornikiem na detergent. Zwróć uwagę na jego pojemność, sposób podłączenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie transparentny pojemnik, ponieważ pozwoli Ci kontrolować poziom płynu.

Istotną kwestią jest także długość węża, ponieważ to ona decyduje o tym, jaki zasięg ma myjka ciśnieniowa. Tak naprawdę do standardowych zastosowań powinna wystarczyć długość pięciu metrów, ponieważ im dłuższy będzie, tym jego masa będzie większa. Ciekawym rozwiązaniem są bębny, które umożliwiają wygodne przechowywanie węża, gdy nie jest używany.

Na koniec kilka słów o kwestii maksymalnej temperatury wody w dopływie. Zazwyczaj do myjki ciśnieniowej stosowana jest zimna woda. Jednak w przypadku, gdy ma zostać podgrzana należy pamiętać, by nie przekroczyć maksymalnej wartości. Takie działanie przyczyni się bowiem do awarii lub zniszczenia podzespołów myjki ciśnieniowej. Najczęściej maksymalna temperatura wody w dopływie wynosi od 40 do 50°C.

Myjka ciśnieniowa cena

Ceny myjek ciśnieniowych podstawowych zaczynają się już od około 300zł a najbardziej zaawansowane, z dodatkowymi funkcjami, kilkukrotnie większą mocą niż te podstawowe potrafią kosztować 2-3 tysiące zł.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Odkurzacz przemysłowy – jaki kupić?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco