Jakie frezy do drewna? Poznaj rodzaje frezów do drewna

22 października 2020 0

Autor:

Jednym z najpotrzebniejszych narzędzi, wykorzystywanym przy obróbce drewna, jest bez wątpienia frezarka. Pozwala ona w szybki i prosty sposób tworzyć przedmioty, a także całe konstrukcje. To narzędzie jest po prostu niezbędne przy obróbce powierzchni drewnianych. Jednak czym byłaby frezarka bez odpowiednich frezów? Jeśli zastanawiasz się, jakie frezy do drewna wybrać, spieszymy z odpowiedzią.

Frezy do drewna jakie?

Frezy do drewna to narzędzia stosowane do mechanicznej obróbki drewna, które mocuje się na frezarkach. Frezy do drewna wytwarzane są głównie ze stali szybkotnącej lub z węglików spiekanych. Pierwszy ze wspomnianych materiałów stosowany jest przy obróbce drewna miękkiego, czyli sosen, świerków oraz topoli. Wynika to z faktu, że takie gatunki drewna łatwo poddają się modyfikacjom, a przez to nie wymagają bardzo twardego materiału obrabiającego. Z kolei węgliki spiekane są materiałem znacznie bardziej uniwersalnym, stąd wykorzystywane są przy obróbce drewna miękkiego, jak również twardego. Frezy z węglików wybierane są do materiałów egzotycznych, takich jak teak, a także płyty MDF. Ponadto istnieje także osobna kategoria, czyli frezy diamentowe. Stosowane są do obróbki drewna litego oraz materiałów drewnopodobnych.

Rodzaje frezów do drewna

Na rynku można znaleźć szerokie spektrum frezów do drewna. Mają różne wykończenia oraz kształty, a tym samym inne właściwości i zastosowanie. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania, które sprawdzą się podczas obróbki drewna.

Frezy nasadzane do drewna

Frezy nasadzane – są to zdecydowanie najpopularniejsze frezy wykorzystywane podczas obróbki drewna. Wyposażone są w otwór mocujący do wrzeciona frezarki. Ponadto można go łatwo dopasować do średnicy trzpienia urządzenia, a to wszystko dzięki opcji redukcji wielkości ich otworów. Frezy nasadzane wykorzystywane są głównie do wykonywania standardowych wyrobów drewnianych, takich jak np. krzesła. Używa się ich w zestawie z frezarkami dolnowrzecionowymi.

Frezy trzpieniowe do drewna

Frezy trzpieniowe – stosowane są we frezarkach górnowrzecionowych, dolnowrzecionowych oraz w urządzeniach typu CNC. Do sprzętów mocowane są przy pomocy specjalnych trzpieni. Dzielą się na pięć różnych rodzajów, które różnią się od siebie budową ostrzy. Należą do nich:

Frezy trzpieniowe z ostrzami spiralnymi do drewna

Frezy trzpieniowe z ostrzami spiralnymi – są to stosunkowo drogie, jednak bardzo wydajne i solidne frezy. Wykonywanie nimi obróbki jest naprawdę szybkie i łatwe, ponieważ w kontakcie z drewnem praktycznie nie napotyka na opór. Ostrza spiralne w tychże frezach mają dwa typy: pozytyw i negatyw. W przypadku tych pierwszych wióry drewna zostają odprowadzone w stronę uchwytu, natomiast w przypadku drugich w stronę przeciwną. Frezy z ostrzami spiralnymi mogą mieć od jednego do czterech ostrzy skrawających. Warto także wspomnieć, że mają one naprawdę znakomitą żywotność w porównaniu z innymi typami frezów.

Frezy trzpieniowe z ostrzami prostymi

Frezy trzpieniowe z ostrzami prostymi – w odróżnieniu od frezów z ostrzami spiralnymi ich cena jest bardzo niska. Wynika to z niskich kosztów produkcji. Jeśli chodzi o liczbę ostrzy skrawających, to wynosi ona od 2 do 4 i zależy od zastosowania frezów. Warto także wspomnieć, że frezy z ostrzami prostymi wyposażone są w ostrze czołowe, które umożliwia zarówno frezowanie, jak i wycinanie oraz wiercenie krzywoliniowe. Narzędzia te najczęściej wykonywane są ze stali, jak również z węglików. Skrawają one na całej wysokości drewna, co niestety zapewnia nieco gorsze efekty końcowe w porównaniu z innymi typami frezów do drewna.

Frezy trzpieniowe do połączeń do drewna

Frezy trzpieniowe do połączeń – stosowane są do tworzenia połączeń profili drewnianych, a także wręgów i rowków. Ich ostrza mogą mieć różne kształty, co oczywiście zależy od zastosowania frezów. Wykonywane z ich pomocą połączenia gwarantują świetną wytrzymałość.

Frezy trzpieniowe profilowe

Frezy trzpieniowe profilowe – stosowane są przede wszystkim do wykonywania prac ozdobnych. Wytwarza się je z węglików drobnoziarnistych, które wykazują świetną trwałość. Dostępne są w różnych średnicach: od 3 do 30 mm. Profile frezów mogą mieć formę kulistą, prostą lub z promieniem. Frezy trzpieniowe profilowe używane są we frezowaniu z jednym przejściem narzędzia.

Frezy trzpieniowe do frontów i ramek

Frezy trzpieniowe do frontów i ramek – przydają się do wykonywania frontów z drewna oraz płyt MDF, a także do profilowania listew czy frezowania pod uszczelki. Frezy te wytwarzane są z węglików.

Frezy palcowe do drewna

Frezy palcowe – stosowane są do obróbki płyt MDF, a także kompozytów, aluminium i innych tworzyw sztucznych. Najlepiej sprawdzają się te pełnowęglikowe. Dostępne są w kilku odmianach, np. z długimi krawędziami skrawania, jak i jako mikrofrezy. Wyposażone są w jedno lub dwa ostrza skrawające.

Frezy diamentowe do drewna

Frezy diamentowe – to najmocniejsze frezy w tym zestawieniu, stąd wykorzystywane są głównie w przemyśle do obróbki ciągłej. Ich żywotność określa się jako 100 razy większą w porównaniu do innych frezów. Jak można się domyślić, są także dosyć drogie. Jednak za tą ceną stoi także świetna jakość. Warto mieć na uwadze fakt, że frezy diamentowe mogą być używane jedynie we frezarkach o określonej prędkości obrotowe.

Ostrzenie frezów do drewna

Jeśli chodzi na przykład o frezy proste czy inne standardowe frezy, ostrzenie frezów do drewna można wykonać bez problemu samodzielnie. Wystarczy użyć do tego szlifierki, która pomoże w precyzyjnym naostrzeniu każdego ostrza. Natomiast w przypadku bardziej złożonych i specjalistycznych frezów do drewna, do których należą chociażby frezy spiralne oraz diamentowe, przy ostrzeniu warto skorzystać ze wsparcia specjalistów, którzy do tego celu użyją odpowiednich narzędzi.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Frezy do aluminium – charakterystyka i budowa

Frezy do CNC

Frezy do MDF

Frezy do metalu – rodzaje, jakie kupić?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco