Rodzaje frezarek

8 kwietnia 2021 0

Autor:

Frezarka jest to jedno z urządzeń, które stosowane jest przede wszystkim w zakładach produkcyjnych czy też w przemyśle. To wielofunkcyjny sprzęt, który niezwykle usprawnia prace w zakładach wytwórczych i nie tylko. Jakie są rodzaje frezarek, do czego służą i jak działają? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Co to jest frezarka?

Frezarka jest to obrabiarka stosowana do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich, a także do kształtowania gwintów, rowków oraz kół zębatych. Działanie tego urządzenia opiera się na ruchu obrotowym, podczas którego przesuwa się ono względem materiału poddawanemu obróbce. Czynność wykonywana w tym czasie nazywana jest frezowaniem. Warto dodać, że materiał może poruszać się trzema rodzajami ruchu, czyli posuwowym, prostoliniowym oraz krzywoliniowym.

Rodzaje frezarek

Rodzaje frezarek można podzielić ze względu na budowę. W tym przypadku wyróżnia się frezarki jednowrzecionowe oraz wielowrzecionowe. Istnieje także podział ze względu na przeznaczenie i do tej grupy należy sześć rodzajów frezarek, a mianowicie: frezarki poziome, uniwersalne, pionowe, do drewna, do gwintów oraz do kół zębatych.

Ponadto wyróżnia się również frezarki górnowrzecionowe, które wyposażone są we wrzeciono zlokalizowane nad stołem. Stosowane są do masowego frezowania zewnętrznego oraz wewnętrznego przedmiotów na całej powierzchni ich obwodu. Zazwyczaj wykorzystywane są w zakładach produkujących drewniane karoserie, jak i w fabrykach mebli. Inny rodzaj frezarki, o którym także warto wspomnieć to frezarki dolnowrzecionowe, które wrzeciono mają umieszczone bezpośrednio pod stołem. Są mniej bezpieczne od frezarek górnowrzecionowych. Podczas ich obsługi można się łatwo skaleczyć. Wystarczy chwila nieuwagi lub niedostateczne umiejętności. Dlatego te frezarki powinny być obsługiwane wyłącznie przez doświadczonych operatorów. Ostatni rodzaj to natomiast frezarka równowrzecionowa.

Frezarki mogą być wyposażone w różnego rodzaju wrzeciona, jednak za najskuteczniejsze i najbardziej funkcjonalne uznaje się te bezszczotkowe, które sterowane są przy pomocy falownika z metalową obudową lub wrzeciona na łożyskach ceramicznych. Podczas zakupu warto brać pod uwagę moc oraz maksymalne obroty urządzenia.

Przed zakupem frezarki warto dodatkowo zwrócić uwagę na wyposażenie standardowe oraz dodatkowe. Jeśli chodzi o nowoczesne frezarki CNC sterowane numerycznie, to wyposażone są one w przekładnie śrubowe toczne, kabinę osłaniającą przestrzeń roboczą, pozycjonowanie wrzeciona, wrzeciono poziome oraz pionowe, podtrzymkę do długich trzpieni, lampę oświetleniową, instalację chłodzenia narzędzia, jak również klucze obsługowe i osłonę prowadnic. Wśród wyposażenia dodatkowego może natomiast znaleźć się elektroniczne kółko ręczne, sonda do pomiaru narzędzia lub przedmiotu, trzpienie, imadła, oprawki, stół płytowy, podzielnica z konikiem czy też stół uchylny.

Jaki rodzaj frezarki kupić? Sprawdź te parametry!

Przed zakupem frezarki warto dowiedzieć się, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, wybierając konkretne rozwiązanie. Najważniejsze to wybrać frezarkę zgodnie z tym, do jakich prac będzie stosowana. Na jakich zatem parametrach warto się skupić? Najważniejsze to zdecydowanie

  • automatyczny pomiar długości,

  • dostępność pomocy serwisowej,

  • gwarancja producenta,

  • maksymalna odległość od czoła wrzeciona do powierzchni stołu,

  • maksymalne obroty wrzeciona,

  • masa frezarki,

  • moc wrzeciona,

  • mocowanie urządzenia,

  • powierzchnia stołu,

  • powtarzalność pozycjonowania,

  • precyzja pracy,

  • przesuw w osi X, Y i Z,

  • rodzaj sterowania,

  • rozdzielczość elektroniczna,

  • silniki napędowe,

  • szybkości dojazdowe X, Y, Z,

  • wymiary sprzętu.

Typy frezarek ze względu na budowę

W tym miejscu warto także wspomnieć o odmianie frezowania, gdyż w zależności od wykonywanego zadania będą potrzebne różne tryby pracy urządzenia. Ze względu na budowę frezarki, odmiany frezowania dzielimy na:

Frezowanie niepełne – jest to frezowanie dwustronne, w przypadku którego powstają dwie powierzchnie obrobione w przedmiocie obrabianym, zaś wymiar obróbkowy ma charakter mieszany.

Frezowanie pełne – jest to frezowanie trzystronne, gdzie w trakcie obróbki powstają trzy powierzchnie obrobione, natomiast wymiar obróbkowy jest wymiarem wewnętrznym.

Frezowanie swobodne – jest to frezowanie jednostronne, przy którym w przedmiocie występuje tylko jedna obrobiona powierzchnia, z kolei wymiar obróbkowy ma kierunek prostopadły (lub zbliżony) do powierzchni obrobionej.

Przed zakupem frezarki warto również zwrócić uwagę na parametry skrawania. Powinny być dopasowane w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać moc silnika napędowego. Należy więc sprawdzić wymiary oraz materiał półfabrykatu. Ważne są także cechy charakterystyczne urządzenia, jak i budowa frezu.

Jak frezarkę wybrać??

Jak widać są różne rodzaje frezarek  i wybór odpowiedniej frezarki nie jest wcale taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Frezarki są to bowiem stosunkowo skomplikowane i złożone urządzenia. Przed zakupem należy więc zwrócić uwagę na typ oraz rodzaj frezowania, jaki będzie nam odpowiadał. Tylko dzięki temu wykorzystamy funkcję frezarki w 100%. Kupując tak zaawansowane i kosztowne urządzenie warto od razu postawić na wytrzymały i trwały sprzęt o dużej mocy, który posłuży na lata.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Frezarka obwiedniowa – rodzaje i zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco