Polerowanie plastiku – jak i czym wypolerować plastik?

8 kwietnia 2021 0

Autor:

Polerowanie plastiku odbywa się na innych zasadach niż na przykład polerowanie lakieru czy poliwęglanu. Podczas polerowania plastiku wytwarza się wysoka temperatura, na którą większość tworzyw sztucznych jest wrażliwych. Jak radzi sobie z nią plastik? Chcesz zacząć polerowanie plastiku, sprawdź o czym warto wiedzieć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jak wypolerować plastik?

Jeśli zechcesz usunąć z plastiku rysy, musisz przede wszystkim wyrównać jego powierzchnię najpierw papierem ściernym (2000, 2500 lub 3000), a następnie filcem polerskim w połączeniu ze specjalną pastą. Musisz się jednak uzbroić w czas oraz cierpliwość, ponieważ jest to praca dosyć pracochłonna. Do przeprowadzenia całego procesu warto także wyposażyć się w specjalną polerkę, która ułatwi i przyspieszy pracę.

Na samym początku oczyść plastik i dobrze go osusz. Później dokładnie sprawdź, gdzie na powierzchni występują uszkodzenia i jak bardzo są głębokie.

Wszystkie miejsca, które nie będą poddawane polerowaniu musisz dobrze zabezpieczyć, ponieważ nawet jeden nieprzemyślany ruch papierem ściernym może spowodować duże szkody.

Pamiętaj, by papier ścierny złożyć w taki sposób, aby można było obrobić nawet najmniejsze elementy. Ten etap jest zdecydowanie najbardziej czasochłonny i pracochłonny, dlatego warto zarezerwować na niego dużo czasu.

Warto, byś pamiętał, że po użyciu nawet najdrobniejszego papieru ściernego plastik ulega zmatowieniu. Z tego powodu w następnym etapie należy zastosować polerkę z filcem polerskim oraz odrobiną pasty. Ważne, żeby używać przy tym niskich obrotów urządzenia. Dzięki temu plastik nie rozgrzeje się zbyt mocno (rozgrzanie może spowodować zmianę struktury plastiku i wtopienie się drobinek pasty).

Ponadto pastę polerską powinieneś dobrać do rodzaju obrabianego materiału. Pasty do tworzyw sztucznych różnią się bowiem twardością, a także wielkością drobin, dlatego warto poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego preparatu.

Czym polerować plastik?

Do polerowania plastiku najlepsza będzie oczywiście polerka i to taka z regulacją prędkości, gdyż dla wielu materiałów standardowa prędkość 600 obrotów na minutę może być za duża. Najlepiej będzie zastosować prędkość 200-300 obrotów. Do tego celu nigdy nie powinno się używać ani wiertarki, ani szlifierki, gdyż oba te urządzenia mają bardzo wysokie obroty. Jeśli jednak uda się je uruchomić na niższych obrotach, może się to skończyć ich przegrzaniem.

Jeśli zaś chodzi o papiery ścierne, najlepszym wyborem będą te wodne o gradacji minimalnej 2500. Można także zastosować te mocniejsze, jednak są one znacznie trudniej dostępne. Do skutecznego i estetycznego polerowania warto zastosować nawet siedem gradacji papieru. Efekt końcowy będzie znacznie lepszy, jeśli różnice pomiędzy gradacjami będą jak najmniejsze.

Warto także wspomnieć kilka słów o filcu polerskim. Na rynku istnieje naprawdę ogromny wybór filców. Jedne są bardzo sztywne i nie są w stanie równomiernie rozprowadzić pasty, inne zaś pochłaniają za dużo wody, dlatego pasta zbyt szybko wysycha. Najlepiej więc zakupić sprawdzone tarcze filcowe dobrej jakości. Choć są droższe, zdecydowanie będą warte swojej ceny.

Polerowanie plastików – o czym warto pamiętać?

Jeśli chcesz zabrać się za polerowanie plastiku to pamiętaj, że dobrej jakości przyrządy do polerowania zwiększają szanse efektywnego przeprowadzenia całego procesu, jednak nie zawsze gwarantują sukces. Często po prostu nie ma sensu wykonywania polerowania i znacznie bardziej opłacalny okazuje się zakup nowych tworzyw. Godziny spędzone na pracy mogą bowiem spełznąć na niczym.

Istnieje jeszcze kilka częstych błędów, które skutecznie rujnują efekt końcowy polerowania, dlatego warto ich unikać. Oto one:

Zbyt duża prędkość obrotowa polerki – może się przyczynić do przegrzewania materiału. Jeśli nawet się nie stopi, może zrobić się nieprzejrzysty.

Pośpiech – do procesu polerowania plastiku potrzebny jest czas i cierpliwość. Ważna jest także precyzja. Nie ma więc po co się spieszyć, gdyż może się to skończyć tym, że niektóre fragmenty będą niewypolerowane i cały proces trzeba będzie przeprowadzać od nowa.

Nieodpowiedni dobór pasty – może to doprowadzić do zmatowienia plastiku. Warto więc poszukać dobrego preparatu, który będzie Ci odpowiadał swoimi właściwościami.

Zapraszamy do przeczytania:

Spawarka do plastiku – jaką kupić?

Klej do plastiku – jaki mocny i dobry kupić?

Tarcze polerskie – co to jest i do czego służą?

Polerka oscylacyjna – co to jest, funkcje, zastosowanie, jaką kupić?

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco