Frezarka obwiedniowa – rodzaje i zastosowanie

16 kwietnia 2021 0

Autor:

Frezarka obwiedniowa to profesjonalne urządzenie wykorzystywane przez fachowców oraz hobbystów, którzy szukają funkcjonalnych i efektywnych rozwiązań do swojego warsztatu. Chcesz dowiedzieć się, do czego służy frezarka obwiedniowa i jakie są jej najpopularniejsze rodzaje? Zapraszamy do lektury!

Do czego służy frezarka obwiedniowa?

Frezarka obwiedniowa jest to urządzenie wykorzystywane do obróbki walcowatych kół zębatych. Oprócz tego może być używana również do kół zębatych o zębach prostych lub śrubowych. Jest to sprzęt do użytku profesjonalnego, zapewniający wysoki poziom precyzji. Rzadko zdarza się, że korzystają z niego amatorzy – przede wszystkim ze względu na zaawansowane właściwości oraz dosyć duże rozmiary.

Najpopularniejsze frezarki obwiedniowe to te do metalu, a oprócz nich dużym zainteresowaniem cieszą się także frezarki do drewna. Nazwą, która niekiedy stosowana jest zamiennie do frezarki obwiedniowej jest tokarka obwiedniowa. Obie te nazwy właściwie znaczą to samo. Tokarka jest bowiem także stosowana do kół zębatych, jednak w nieco inny sposób. Przede wszystkim nie posiada frezów, czyli części zamiennych, które można dopasować w zależności od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Frezarki obwiedniowe mają trzy główne zastosowania. Pierwszym z nich jest frezowanie obwiedniowe walcowych kół o zębach śrubowych lub zębach prostych, drugim – frezowanie ślimacznic wg metody promieniowej, zaś trzecim – frezowanie ślimacznic wg metody stycznej.

Frezarki obwiedniowe rodzaje

Frezarki obwiedniowe można podzielić na kilka różnych sposobów, jednak ten najbardziej praktyczny dotyczy podziału pod względem rozwiązań kinematycznych. Biorąc pod uwagę ten aspekt, wyróżnia się: frezarki uniwersalne z dyferencjałem oraz frezarki bezdyferencjałowe. Pierwsze są znacznie bardziej złożonymi urządzeniami w stosunku do drugich, które są łatwe w obsłudze.

Jeśli chodzi o frezarki z dyferencjałem, to mogą mieć one dwa rodzaje układu: poziomy lub pionowy. Nazwa tego urządzenia dotyczy przebiegu osi obrabiania koła. W każdym przypadku pojawiają się inne mechanizmy, które odpowiadają za precyzję oraz dokładność pracy. Frezarka o pionowym układzie to urządzenie bardziej złożone, które zbudowane jest z łoża, wspornika, stojaka, sani stołu, belki poprzecznej, silnika głównego, tablicy sterowniczej, ramienia wrzeciennika narzędziowego, regulacji posuwu, ustawienia głębokości frezowania, ustawienia przesuwu wrzeciennika narzędziowego, a także z głowicy narzędziowej. Jeśli zaś chodzi o frezarkę o układzie poziomym, to konieczne są tak naprawdę jedynie frezy ślimakowe do wielowypustów oraz trzpień z obrabianym kołem.

Największym zainteresowaniem obecnie cieszą się przede wszystkim frezarki automatyczne. Świetnie sprawdzają się zarówno w przedsiębiorstwach produkcyjnych, jak również w warsztatach. Wykorzystywane są do produkcji wieloseryjnej. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że nie sprawdzą się do zaawansowanej produkcji dużych elementów.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco