Ostrzenie siekiery – poznaj sposoby jak naostrzyć

6 lutego 2020 0

Autor:

Ostrzenie siekiery jest to czynność, którą powinno się wykonywać systematycznie. Dlaczego jest to tak ważne? Jeśli pominiemy ten proces, narzędzie przestanie działać efektywnie i zacznie pracować coraz wolniej. Dowiedz się, jakie są najlepsze sposoby na ostrzenie siekiery.

W naszym poradniku opisujemy kilka najważniejszych metod ostrzenia siekiery. Różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem zastosowanego narzędzia. Najlepszym pomysłem jest użycie narzędzi ręcznych, np. pilnika i osełki. Chcesz wiedzieć, jak przebiega proces ostrzenia siekiery? Zapraszamy do lektury!

Przygotowanie do ostrzenia siekiery

Siekiera, którą zastaniesz, może być w różnym, nawet bardzo złym stanie. Nie musi to jednak oznaczać, że nadaje się ona tylko do wyrzucenia. Jeśli na ostrzu zaczęła pojawiać się już rdza, ale wciąż jest niewielka w związku z tym zanim zabierzesz się za ostrzenie siekiery należy ją usunąć, np. metodą chemiczną. Najlepszym pomysłem będzie umieszczenie ostrza w odrdzewiaczu lub occie na około 24 godziny. Jeśli korozja jest większa, warto poczekać dłużej – 48 godzin powinno wystarczyć.

Kiedy już ostrze zostanie odrdzewione, trzeba bardzo dokładnie obejrzeć szlify, które składają się na krawędź tnącą. W przypadku gdy zauważysz zadziory lub szczerby, usuń je za pomocą pilnika ręcznego. Jeśli mają one ponad milimetr, konieczne będzie już sięgnięcie po bardziej zaawansowane narzędzie do ich zlikwidowania. Tu sprawdzi się na przykład szlifierka kątowa, która pomoże również zeszlifować cały profil ostrza po dwóch stronach w taki sposób, by zachował odpowiednią grubość.

Jak naostrzyć siekierę pilnikiem?

Pilnik przyda się do usunięcia jakichkolwiek zadziorów czy szczerb. Należy pamiętać, by piłować krawędź ostrza dokładnie pod kątem 90° do momentu, w którym będzie ona równa. Następnym krokiem będzie ostrzenie właściwe. Tutaj również trzeba zachować stały kąt piłowania – jest to bardzo ważne. Niestety, ale zbyt ostry kąt szybko spowoduje, że krawędź tnąca zostanie osłabiona. Natomiast zbyt szeroki kąt uniemożliwi późniejsze zagłębienie się ostrza siekiery w obrabiane drewno. Trzeba również zadbać, by krawędzie boczne ostrza podczas piłowania nie uległy zaokrągleniu. Choć mogłoby się wydawać, że po obróbce pilnikiem siekiera jest już w 100% naostrzona, należy jeszcze wykończyć ostrze osełką.

Jak ostrzyć siekierę osełką?

Teraz sięgnij po osełkę lub kamień szlifierski o dwóch różnych stopniach ziarnistości. W przypadku tego narzędzia należy zastosować mniejszy nacisk niż przy pilniku. Warto uprzednio zwilżyć osełkę olejem lub wodą, aby nie zapchała się spiłowanym pyłem. Na początek należy zacząć od jednej strony i okrężnymi ruchami szlifować powierzchnię tnącą. Przy okazji należy zadbać o prawidłowy kąt ostrzenia. Następnie druga strona ostrza. Podczas szlifowania drugiej strony pojawić się może wywinięcie krawędzi, które jest zupełnie normalne. Najlepiej, gdy zadzior tworzy się równomiernie na całej długości ostrza. Usuwamy go podczas piłowania drugiej strony. Końcowym etapem jest usunięcie raz jeszcze charakterystycznego wywinięcia krawędzi.

Najlepszy sposób na ostrzenie siekiery

Choć profesjonaliści, którzy posiadają dobrze wyposażony warsztat, podczas ostrzenia siekiery częściej sięgają po szlifierkę kątową, nie jest powiedziane, że nie można użyć do tego celu pilnika i osełki. To równie dobre narzędzia, które sprawdzą się przy ostrzeniu. Co więcej, wielu specjalistów uważa, że praca ręczna pozwoli osiągnąć jeszcze lepsze, precyzyjniejsze efekty końcowe. Im więcej praktyki, tym większe doświadczenie, dlatego nie warto poddawać się przy pierwszych próbach.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Siekiery – rodzaje, zastosowanie, jaka najlepsza?

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco