Pilnik do drewna i metalu – rodzaje i jaki wybrać?

4 października 2019 0

Autor:

Pilniki ręczne to jedne z najbardziej użytecznych narzędzi, jeśli chodzi o pracę z drewnem lub metalem. W sklepach z tego typu urządzeniami można znaleźć naprawdę wiele rodzajów pilników takie jak pilnik do drewna lub metalu dlatego czasem wybór odpowiedniego egzemplarza może przysparzać nieco problemów.

Jeśli zastanawiasz się, jaki wybrać pilnik do metalu, a jaki do drewna, zachęcamy do lektury poniższego artykułu. Wskazujemy w nim najważniejsze cechy każdego z nich, porównujemy oraz wskazujemy najlepsze narzędzia do pracy z poszczególnymi materiałami.

Rodzaje pilników

Pilniki ręczne są praktycznie zawsze wykonywane ze stali narzędziowej stopowej albo węglowej. Jeśli chodzi o ich część roboczą, posiada ona nacinane zęby, które mogą być pochylone do rękojeści lub od rękojeści – tylko w jednym kierunku. Zęby ustawione są po skosie względem osi pilnika ręcznego.

Pilniki różnią się przede wszystkim ze względu na swój kształt, ale także na materiał, do którego są używane. Odróżniamy je także po liczbie zębów, a raczej po zagęszczeniu nacięć na centymetr. Wśród najpopularniejszych modeli są pilniki w formie kwadratu, trójkąta oraz owalu. Dość chętnie używane są także pilniki mieczowe, płaskie, półokrągłe, jak i soczewkowe. Można także podzielić pilniki ze względu na liczbę nacięć. I tak wyróżniamy: półgładziki, gładziki, gładziki podwójne, równiki, jedwabniki oraz zdzieraki.

Pilniki do metalu – czym wyróżnia się?

Pilniki do metalu dzielą się generalnie na pilniki do metali miękkich oraz twardych. Oprócz tego można wyróżnić kilka innych rodzajów pilników i są to na przykład pilniki frezowane, pilniki karoseryjne, pilniki kluczykowe, pilniki do syków, pilniki ze stali, pilniki pokryte nalotem diamentowym, pilniki warsztatowe, pilniki z uchwytem oraz pilniki do ostrzeni. Niektórzy do pilników ręcznych zaliczają także pilniki służące do ostrzenia pił łańcuchowych.

Najczęściej przestrzeń robocza przy pilnikach do metalu mieści się w granicach od 100 mm do 400 mm. Wybór konkretnej wielkości pilnika także jest bardzo ważny, ponieważ zależy od typu wykonywanej pracy, jak i wielkości powierzchni, nad którą chcemy pracować. Przy dużych powierzchniach najlepsze będą oczywiście pilniki ręczne o dużych rozmiarach, z kolei w przypadku bardzo precyzyjnych prac – te mniejsze.

Pilniki ręczne przeznaczone do metali miękkich posiadają specjalne łamacze wiórów. Mają one przeciwdziałać zapychaniu się pilnika. Mimo wszystko, jeśli zajmujemy się obrabianiem metali miękkich, powinniśmy dbać o to, aby pilnik był zawsze czysty. Wśród pilników do metali miękkich istnieją zarówno modele z uchwytem, jak i bez. Oprócz tego w sklepach można znaleźć je w zestawach, które składają się z uchwytu pilnika oraz różnych końcówek. Pilniki do metalu mogą mieć trzy rodzaje nacięć: drobne, średnie i grube.

Pilnik do metalu kwadratowy i półokrągły 200mm PFERD

Pilniki do drewna – Charakterystyka

Pilniki do drewna mają z kolei przestrzeń roboczą z dużo większymi zębami niż w przypadku pilników do metalu. Są one także rzadziej rozmieszczone. Pilnik do drewna również jest dostępny w bogatej gamie wymiarów i kształtów, które umożliwiają dopasowanie urządzenia do rodzaju drewna. Ciekawostką jest, że pilnik do drewna może być używany także do innych materiałów, które przypominają swoją strukturą drewno i są podobnej twardości. W szczególności w przypadku pilników do drewna miękkiego należy dbać o to, by zawsze był czysty. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że narzędzie w 100% spełnia swoje zadanie.

Pilnik do drewna płaski i półokrągły YATO 250mm

Pilnik do metalu – który kupić?

Pierwszą grupą są bez wątpienia ręczne pilniki zbieżne, które świetnie nadają się do obrabiania powierzchni prostokątnych, jak również otworów. Pilniki trójkątne świetnie radzą sobie z obróbką pachwin, z kolei pilniki czworokątne to mistrzowie pracy z profilami. Jeśli chodzi o pilniki półokrągłe – wykorzystuje się je do obróbki profili półokrągłych i okrągłych, jak również powierzchni płaskich.

Kolejne są pilniki nożowe, które oprócz obróbki powierzchni bardzo dobrze radzą sobie przy pracy z wąską geometrią, jak i ostrymi krawędziami. Pilniki używane w tokarkach przydają się do szlifowania części tocznych w tychże urządzeniach. Z kolei pilniki kluczykowe używane są do prac lekkich, ale bardzo szczegółowych. Przydają się więc przy produkcji form, jak również narzędzi. Warto także wspomnieć o pilnikach do styków, które mają naprawdę malutkie ząbki, stąd są idealnym wyborem do obróbki rowków, styków, kontaktów oraz otworów.

Na koniec ostatnia grupa pilników ręcznych do metalu, czyli pilniki karoseryjne. Bardzo dobrze sprawdzają się do obrabiania blach, ponieważ nie pozostawiają żadnych rys. Co więcej, blachy po takiej obróbce mogą być natychmiast lakierowane.

Pilnik do drewna – jaki wybrać?

Przyszedł czas na ręczne pilniki do drewna. Wśród nich najpopularniejsze są chyba tzw. raszple, które używane są do pracy z elementami prostokątnymi, a także powierzchniami płaskimi, profilami półokrągłymi i promieniami. Okrągłe raszple sprawdzają się świetnie do obróbki profili z promieniami wewnętrznymi, a półokrągłe do profili półokrągłych.

Warto wspomnieć także o jeszcze jednej grupie pilników do drewna, czyli o tarnikach kowalskich. Charakterystyczne są u nich nacięcia różnej grubości umieszczone pod różnymi kątami na powierzchni roboczej. Tarnik kowalski najczęściej posiada nacięcia pilnikowe, raszplowe oraz krzyżowe.

Czas na kilka słów o tarnikach rzeźbiarskich. Ten pilnik do drewna jest wyjątkowo precyzyjny, a jego budowa bardzo różni się od standardowych pilników ręcznych do drewna. Na środku posiadają one bowiem gładki korpus, natomiast bo bokach mają dwa pilniki z różnymi nacięciami. Ząbki w tych tarnikach są bardzo małe. Wykorzystuje się je do obróbki drewna, ale także do miękkich kamieni czy poroża. Posiadają nacięcia raszplowe lub pilnikowe. Okazują się również bardzo przydatne w modelarstwie.

Sklep EBMiA.pl oferuje zestawy pilników.

W kolejnych artykułach opublikowaliśmy:

Pilniki warsztatowe – rodzaje, budowa, zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco