Siekiery – rodzaje, zastosowanie, jaka najlepsza?

16 kwietnia 2021 0

Autor:

Siekiery to wbrew pozorom narzędzia bardzo proste, jednak ze względu na mnogość ich rodzajów, w rzeczywistości są bardzo zróżnicowane. Choć na pierwszy rzut oka wyglądają jednakowo, można wskazać wiele różnic pomiędzy nimi. Dzięki temu siekiery mają szerokie zastosowanie i można ich używać do wielu rozmaitych prac.

Jak zbudowana jest siekiera?

Siekiera generalnie składa się z dwóch elementów, co każdy jest w stanie zauważyć. Jedna z nich to trzonek, zaś druga – ostrze. Mogą one jednak być wykonane z różnych materiałów. Trzonki najczęściej powstają z jesionu lub hikory, a ostrza to odlewy, ale niekiedy można także znaleźć siekiery kute. Są one znacznie mocniejsze i trwalsze. Sporadycznie występują także ostrza w postaci noży z włókna węglowego. Wyróżniają się tym, że są lekkie, lecz bardzo wytrzymałe. Z tego powodu wykorzystuje się je zwykle podczas surwiwalu. Kształt ostrza także ma znaczenie, ponieważ wpływa na zastosowanie siekiery. O tym jednak wspomnimy nieco później.

Rodzaje siekier i ich zastosowanie

Karczowniki i toporniki – są to lekkie siekiery małych rozmiarów, których masa osiąga maksymalnie 1 kg. Wyróżniają się tym, że mają krótki trzonki, stąd też siła przyłożona do ostrza nie jest duża. Ze względu na to karczowniki oraz toporniki wykorzystywane są do drobniejszych prac, takich jak karczowanie krzewów czy rąbanie niewielkich gałęzi.

Siekiery ciesielskie (merliny, siekieromłoty) – wyposażone są w proste trzonki średniej długości, a zamiast obucha mają młot. Sprawdzą się zarówno do rozłupywania drewna, a także do ciosania twardych pni.

Siekiery do rozłupywania – posiadają bardzo długie trzonki, a całe ważą nawet około 4 kg. Jednak dzięki swojej budowie ostrze nachylone jest pod niewielkim kątem, dzięki czemu może rozłupać nawet bardzo twarde drewno.

Siekiery obosieczne (kanadyjskie) – wyposażone są w podwójne ostrze, co sprawia, że po stępieniu się jednego można bez problemu kontynuować wykonywaną prace. Świetnie sprawdzają się do ścinania drzew. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że są dosyć drogie, a przy tym całkiem ciężkie, dlatego zwykle nie stosuje się ich do prac amatorskich.

Siekiery tarnowskie – ich ostrze ustawione jest pod niewielkim kątem, dlatego stosowane są przede wszystkim w leśnictwie. Nie przyda się jednak do ścinania drzew o grubszych pniach, gdyż ma stosunkowo krótki trzonek i niewielką masę (max. 2,5 kg).

Siekiery uniwersalne – najczęściej są to siekiery o niewielkiej masie i rozmiarach, a także niezbyt długich trzonkach. Ze względu na to swoim wyglądem przypominają toporki. Co więcej, mają też podobne zastosowanie. Przydadzą się bowiem m.in. do cięcia mniejszych gałęzi.

Jaka siekiera najlepsza?

Przede wszystkim przed zakupem siekiery warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób została wykonana i jakich tworzyw użyto do jej produkcji, czyli po prostu – jaka jest jej jakość. Należy pamiętać, że im siekiera jest cięższa, tym dokładniej powinna być wykonana, gdyż będzie ona musiała radzić sobie ze znacznie większym obciążeniem. Ponadto jakość zastosowanych komponentów wpływa także na bezpieczeństwo oraz efektywność pracy.

Kolejny aspekt to jakość ostrza. Należy dobrać je do rodzaju wykonywanych prac. Na przykład twardą stal można w bardzo prosty sposób naostrzyć, jednak bardzo szybko ulega stępieniu. Warto wziąć to pod uwagę. Inna kwestia to natomiast uchwyt. Najlepszy będzie wyprofilowany, ponieważ można go wygodnie złapać bez obaw o to, że wyślizgnie się z dłoni podczas pracy. Na koniec kilka słów o marce narzędzia. Czy rzeczywiście jest ważna? Bez wątpienia jest. Największą popularnością cieszą się bowiem znane i cenione siekiery Fiskars. Jednak choć marka jest bardzo rozpoznawalna, oferuje naprawdę przystępne ceny w porównaniu ze swoimi konkurentami.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Ostrzenie siekiery – poznaj sposoby jak naostrzyć

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco