Odkurzacz przemysłowy – jaki kupić?

15 stycznia 2020 0

Autor:

Po zakończeniu remontu zostaje dużo pyłu i innych odpadów do usunięcia. Wielu z nas sądzi, że do sprzątania po remoncie wystarczy zwykły odkurzacz domowy. Niestety jest to bardzo zły pomysł, ponieważ grozi to awarią urządzenia. Dlatego w takich sytuacjach sprawdza się odkurzacz przemysłowy. Dowiedz się jak go wybrać.

Wytrzymały odkurzacz przemysłowy o dużej mocy to prawdziwy skarb. Pozwala szybko i wygodnie oczyścić podłogę po remoncie. Czym się różni od urządzeń domowych? Zasada jego działania jest podobna, czyli zasysa zabrudzenia do worka lub pojemnika. Różnica polega na mocy pracy oraz typach zanieczyszczeń, które jest w stanie zassać bez ryzyka uszkodzenia.

Do czego przydaje się odkurzacz przemysłowy?

Poremontowe ostre drobinki, opiłki oraz pył to specyficzny typ zanieczyszczeń, który może uszkodzić mechanizm odkurzacza domowego. Dlatego do ich usuwania najlepiej sprawdzi się profesjonalny odkurzacz przemysłowy. Takie urządzenia ponadto pomoże posprzątać resztki farb, lakierów, a nawet pleśń ze ścian. Profesjonalny odkurzacz ma szerokie zastosowanie. Oprócz domu doskonale poradzi sobie na budowie w zakładzie produkcyjnym, stolarskim, w warsztatach samochodowych i fabrykach. Dlatego pierwsza rada: kupujmy modele uniwersalne do zastosowań tak profesjonalnych, jak i domowych.

Odkurzacze profesjonalne dzielą się na klasy

Klasa odkurzacza to jeden z parametrów określających typ prac, do którego można wykorzystać dany model. W zależności od możliwości i zakresu pracy, odkurzaczom przemysłowym przypisuje się właśnie takie klasy oznaczane dużymi literami alfabetu:

  • L oznacza się nią odkurzacze do pochłaniania pyłów i drobnego kruszywa. Urządzenia w klasie L stosuje się przy pracach stolarskich lub przy obróbce tworzyw sztucznych,

  • M określa urządzenia przeznaczone do usuwania pyłów, drobnego kruszywa oraz resztek farb i gipsu.

  • H to odkurzacze warsztatowe z filtrami oczyszczającymi powietrze przeznaczone do usuwania największych i najniebezpieczniejszych zanieczyszczeń, np. ołowiu, azbestu i pleśni. Można je stosować też do usuwania odpadów lżejszego kalibru, wymienionych przy klasach L i M.

Odkurzacz przemysłowy 20L BEST OW1S20L

Chcesz kupić odkurzacz przemysłowy? O czym warto pamiętać?

W przypadku każdego urządzenia elektrycznego zwracajmy uwagę na moc, która musi być dopasowana do typu prac. W przypadku urządzeń profesjonalnych 1200W to minimum, lecz odkurzacz przemysłowy 1800W będzie bardziej uniwersalny. Jeśli chcemy usuwać trudne zabrudzenia, to zdecydujemy się na wariant o mocy nawet 3000W. Ponadto zdarzają się rozbudowane modele wyposażone w więcej niż jeden silnik. Wówczas użytkownik sam wybiera, z ilu silników odkurzacz ma w danej chwili korzystać.

Drugim kryterium wyboru jest długości kabla i węża. Ponieważ hale, zakłady przemysłowe oraz tereny budowy bywają ogromne, warto wybrać odkurzacz przemysłowy z kablem na tyle długim, aby dotrzeć z czyszczeniem w najdalsze zakątki pomieszczenia. Sam transport zazwyczaj nie jest uciążliwy, o ile odkurzacz o długim kablu jest zamontowany na specjalnym wózku ułatwiającym transport.

Odkurzacza warsztatowy bezworkowy. Czy warto kupić?

Został jeszcze jeden punkt na liście rzeczy, które należy wziąć pod uwagę kupując odkurzacz warsztatowy. To sposób gromadzenia odpadów wewnątrz urządzenia. Istnieją dwa warianty tego rozwiązana: urządzenia z pojemnikiem lub z wymiennymi workami. Czym się różnią?

Odkurzacz warsztatowy bezworkowy ma większą pojemność, co zwiększa tempo i wygodę pracy (rzadsze opróżnianie) oraz wydłuża czas jednego sprzątania. Do kupienia są modele z pojemnikami mniejszymi i większymi. Optymalne przy budowie i remontach są te o pojemności większej niż 40 l. Wariant z pojemnikiem wydaje się więc lepszym rozwiązaniem niż odkurzacz profesjonalny na worki. Nie trzeba bowiem pamiętać o kupowaniu i zmienianiu worków.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco