Zszywacz pneumatyczny – zasada działania, jaki kupić?

16 stycznia 2020 0

Autor:

Czy wiesz, że poza zwykłym zszywaczem manualnym, istnieje także zszywacz pneumatyczny? To narzędzie, które bez wątpienia powinno znaleźć się w każdym warsztacie. Poznaj najważniejsze informacje dotyczące zszywacza pneumatycznego i dowiedz się, kiedy warto po niego sięgnąć. Zapraszamy do lektury!

Co to jest zszywacz pneumatyczny?

Zszywacz pneumatyczny to przyrząd używany najczęściej w branży tapicerskiej, ale jest równie przydatny także w przemyśle stolarskim. Przeznaczony do wbijania zszywek oraz gwoździ w różnego rodzaju materiały. Zszywacz pneumatyczny jest naprawdę skuteczny i z łatwością łączy ze sobą dwa elementy. Najbardziej przydatny okaże się w zakładach profesjonalnych ze względu na wydajność pracy oraz funkcjonalność. Wiele osób kupuje zszywacze pneumatyczne również do użytku domowego. Sprawdzają się podczas wykładania ścian boazerią, a także w trakcie naprawy mebli tapicerowanych.

Jak działa zszywacz pneumatyczny tapicerski?

Zszywacz pneumatyczny tapicerski wyposażony jest w specjalny układ sprężonego powietrza. Z tego względu musi być podłączony do kompresora albo sprężarki. Jednak dzięki temu nie potrzeba dużych nakładów siły, by w krótkim czasie wykonać proces zszywania. Ponadto narzędzie zaopatrzone jest również w tłok. Odpowiada on za wbijanie zszywek w materiał, a pracuje dzięki sile płynącej z pracy mas powietrza.

Warto mieć na uwadze fakt, że powietrze używane do pracy zszywacza pneumatycznego tapicerskiego musi być przede wszystkim czyste i suche. Dzięki temu urządzenie będzie mogło działać w pełni sprawnie. Ważne, by miało także stałe ciśnienie.

Jeszcze jedną kwestią, o której należy wspomnieć, podejmując temat działania zszywacza pneumatycznego, jest ładowanie narzędzia. Otóż po wbiciu zszywki nie ma konieczności ponownego jego ładowania. Sprzęt wyposażony jest bowiem w zintegrowaną sprężynę, samodzielnie podającą zszywki do nosa narzędzia. Dzięki temu proces wbijania jest znacznie szybszy – zszywacz może wbijać wiele zszywek w krótkim czasie.

Zszywacz pneumatyczny Sumake 92/25

Bezpieczeństwo podczas użytkowania zszywacza pneumatycznego – jak o nie zadbać?

Podczas użytkowania zszywacza pneumatycznego tapicerskiego należy zachować szczególną ostrożność. By nie doszło do zranienia, należy zadbać o to, by w najbliższej przestrzeni nie znajdowały się osoby trzecie, które mogłyby doznać okaleczenia. Co więcej, warto mieć na uwadze, że podczas pracy ze zszywaczem zawsze powstają odrzuty. Zawsze należy także trzymać narzędzie za rękojeść (nie za spust). Po skończonej pracy trzeba koniecznie pamiętać o odłączeniu zszywacza od sprężarki. Jeśli zamierzasz zrobić sobie przerwę w trakcie pracy, również nie zapomnij o odłączeniu sprzętu. Gdy planowana praca ma odbywać się na przestrzeni zagrożonej wybuchem, miej na uwadze fakt, że może dojść do iskrzenia, a w konsekwencji nawet do pożaru. Na koniec kwestia grubości materiału. Przed wykonaniem pracy zawsze sprawdź, czy materiał, w który zamierzasz wbić zszywkę nie jest zbyt cienki, by nie został przebity na wylot.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Jak włożyć zszywki do zszywacza, takera?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco