Wiertarka udarowa – jaką kupić?

15 stycznia 2020 0

Autor:

Wiertarka udarowa to profesjonalne urządzenie o szerokim zastosowaniu. Ponieważ cena tego sprzętu jest dość wysoka, warto dobrze przemyśleć jego zakup. Na rynku znajdziemy bogaty wybór różnego rodzaju wiertarek udarowych, dlatego wybór konkretnego rozwiązania nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które wyróżniają różne modele wiertarek. Na jakie konkretnie? O tym piszemy więcej w dzisiejszym artykule.

Wiertarka udarowa – czym charakteryzuje się to urządzenie?

Wiertarka udarowa podczas pracy łączy ruch obrotowy wiertła oraz ruch posuwisto-zwrotny, który potocznie określany jest jako „udar”. Uderzenia wykonywane przez urządzenie mają za zadanie miejscowo osłabić strukturę twardego materiału, by później wiertło mogło z łatwością dostać się w głąb tworzywa. Należy również pamiętać, że wiertarka udarowa to określenie, które odnosi się do urządzeń różnego typu (nie tylko jednego rodzaju urządzenia). To pojęcie obejmuje swoim zakresem:

Wiertarki z funkcją udaru – są to urządzenia o dużej mocy, które wykorzystują do pracy wiertła o średnicy do ok. 14-20 mm. Umożliwiają również tworzenie otworów w betonie (choć nie da się ukryć, że będzie to wymagało wysiłku).

Wiertarko-wkrętarki z funkcją udaru – umożliwiają one wiercenie w drewnie wiertłami o średnicy do 6 mm. Są to niezbyt funkcjonalne urządzenia, które można wykorzystać tylko w wyjątkowych przypadkach.

Wiertarki udarowe – tego typu sprzęty są alternatywą dla wiertarek z funkcją udaru. Choć warto mieć na uwadze, że standardowa wiertarka udarowa ma większą moc i świetnie sprawdza się w pracy z twardymi materiałami (dużo lepiej niż wiertarka z funkcją udaru).

Młotowiertarki – to urządzenia, które posiadają również opcję podkuwania. Jest to funkcja dostępna w niektórych wiertarkach udarowych. Na koniec należy dodać, że młotowiertarka to mniejsza wersja młota pneumatycznego (a nie większa wersja wiertarki).

Co to jest uchwyt wiertarski?

Uchwyt wiertarski to element, który pomaga odróżnić od siebie różne typy wiertarek udarowych. Każdy rodzaj uchwytu posiada specjalnie przystosowane wiertła oraz akcesoria, których nie da się zastosować z urządzeniem o innym uchwycie. Warto więc dobrze zapoznać się z różnymi rodzajami uchwytów. Oto one:

Uchwyt wiertarski klasyczny cylindryczny – jest to klasyczne rozwiązanie, stosowane przez wiele lat, jednak dzisiaj już coraz mniej popularne. Używany jest zwykle w wiertarkach budżetowych. Wiertła stosowane do tego typu uchwytu są dosyć tanie, natomiast uchwyt pozostawia wiele do życzenia. Dlaczego? Niestety, ale nie zabezpiecza w odpowiedni sposób zamocowanego akcesorium.

SDS – to system montażu akcesoriów, który używany jest zarówno w wiertarkach, jak również innych elektronarzędziach i cieszy się ogromną popularnością. Uchwyt SDS umożliwia użycie wiertarki zamiast wkrętarki.

SDS Plus – jest to odmiana uchwytów SDS, która została stworzona specjalnie z myślą o dużo większych elektronarzędziach. Szczególną popularnością cieszy się wśród producentów młotowiertarek (w przeciwieństwie do urządzeń z niskiej i średniej półki cenowej).

Wiertarki udarowe w zależności od zastosowania

– Wiertarka udarowa używana do podstawowych zadań, takich jak wiercenie w cegłach czy suporeksach, to urządzenie, które można kupić już za nawet 300 zł. Posiada ona klasyczny uchwyt cylindryczny, a jej moc osiąga zwykle maksymalnie 600 W. Choć na rynku znaleźć można nawet wiertarki udarowe o mocy poniżej 500 W, które posiadają uchwyt cylindryczny, to nie są to urządzenia warte uwagi, ponieważ nie radzą sobie nawet z miękkimi (a co dopiero twardymi) materiałami.

– Innym typem wiertarki udarowej jest urządzenie do zaawansowanych domowych zastosowań. Wykorzystuje się je do wiercenia w ścianach wykonanych z prefabrykatów, a także w betonowych sufitach. Takie sprzęty dostępne są na rynku w cenie ok. 500 zł. W przeciwieństwie do omawianej wcześniej wiertarki, te modele posiadają zatrzaskowy uchwyt SDS, dzięki któremu można uniknąć kręcenia się wiertła, a do tego również zwiększyć energię uderzeń udaru. Ważnym parametrem jest tu moc udaru, która powinna wynosić przynajmniej 2-3 J.

– Kolejnym rodzajem jest wiertarka udarowa do zastosowań półprofesjonalnych, posiadająca funkcję podkuwania. Tego rodzaju sprzęt to inwestycja na poziomie około 1000 zł. Posiada ona uchwyt SDS i większą (w porównaniu do poprzedniego rodzaju) moc udaru – do 5 J.

– Na koniec kilka słów o wiertarce udarowej do użytku profesjonalnego, która może kosztować nawet 2500 zł. Zazwyczaj posiada ona uchwyt SDS Plus, co ma wpływ na wyższą siłę udaru, wynoszącą w tym przypadku nawet 10 J. Należy mieć na uwadze, że tego typu sprzęty są duże i ciężkie, co sprawia, że nie są najwygodniejsze podczas codziennego użytku.

Wiertarka udarowa DWD 024 S DEWALT

Jaką wiertarkę udarową kupić?

Choć wielu osobom może wydawać się, że wiertarka udarowa to urządzenie lepsze od standardowej wiertarki, nie w każdym przypadku jest to prawdą. Istnieje jeden ważny aspekt, który sprawia, że to drugie rozwiązanie warto wziąć pod uwagę podczas zakupów i jest to regulacja obrotów. Klasyczna wiertarka udarowa nie posiada bowiem opcji ręcznego regulowania obrotów. Zazwyczaj wyposażona jest w podzespół elektroniczny, który biorąc pod uwagę parametry pracy urządzenia, zmniejsza albo zwiększa obroty. Ręczna regulacja obrotów ma jednak bardzo duże znaczenie w przypadku wiercenia w metalu czy delikatnych materiałach, takich jak płytki ceramiczne.

Jakie zasilanie mają wiertarki udarowe?

Jeśli chodzi o zasilanie wiertarek udarowych, na rynku dostępne są one w dwóch opcjach: zarówno z zasilaniem sieciowym, jak również akumulatorowym. Warto mieć na uwadze fakt, że zasilanie akumulatorowe pozwala na znacznie większą swobodę podczas pracy – kable i przedłużacze są bowiem największą zmorą osób korzystających z elektronarzędzi. Mimo wszystko należy pamiętać, że nawet spory akumulator nie jest wystarczający podczas długotrwałej pracy z udarem. Gdy wyłączona zostanie funkcja udaru, czas pracy urządzenia znacząco się wydłuży. Także waga akumulatora może być dla niektórych problemem. Już samo urządzenie nie należy do najlżejszych, a po dołączeniu akumulatora może sprawiać problem podczas pracy – pogarszając jej ergonomię. Właśnie dlatego akumulatory najczęściej używane są przy wiertarkach udarowych, które mają mniejszą moc. Na koniec należy wspomnieć o tym, że akumulatorowe wiertarki udarowe są znacznie droższe od tych sieciowych.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco