Nasadki Torx – jakie kupić?

26 maja 2020 0

Autor:

Jeśli masz do czynienia ze śrubą posiadającą łeb w kształcie gwiazdy sześcioramiennej, musisz wiedzieć, że konieczne jest zastosowanie do niej klucza nasadowego z nasadką Torx. Na rynku znajdziesz wiele rodzajów tej nasadki Torx. Dostępna jest w różnych rozmiarach oraz standardach wykonania. Dowiedz się więcej o nasadce Torx – zapraszamy do lektury!

Nasadki Torx najczęściej stosowane są w mechanice, a w szczególności w mechanice samochodowej. Bardzo często do pracy z autami wykorzystywane są śruby sześcioramienne, na przykład w konstrukcji kół. Klucze nasadowe z nasadką Torx znajdziesz więc w każdym warsztacie samochodowym – zarówno tym amatorskim, jak i profesjonalnym. To niezbędne narzędzia w tego typu miejscach.

Jak działają nasadki Torx?

Nasadki Torx mogą działać na dwa różne sposoby. Pierwszy wiąże się z zastosowaniem nasadki zwykłej, która używana jest w kluczach standardowych. Sprawdzi się przy wykonywaniu najbardziej podstawowych prac, do których niezbędne jest użycie siły. Innym rodzajem jest nasadka udarowa, montowana w udarowych kluczach nasadowych. Jest znacznie efektywniejsza, zapewnia szybsze działanie i dużo lepszą sprawność. Wynika to z faktu, że śruby odkręcane są za pomocą udaru, dzięki czemu w pracę nie musisz wkładać praktycznie żadnego wysiłku. Pozwoli to usunąć śrubę bez najmniejszych problemów. Dotyczy to również tych śrub, które są zardzewiałe, spieczone czy zablokowane. Praca z kluczem nasadowym i nasadką z udarem jest znacznie łatwiejsza i szybsza od pracy ze standardowymi narzędziami.

Jeśli chodzi o różnice pomiędzy zwykłą i udarową nasadką Torx, na samym początku warto wspomnieć o budowie. Otóż nasadka udarowa jest specjalnie wzmocniona – wykonuje się ją ze stali chromowo-molibdenowej, dzięki której zachowuje ona doskonałe parametry przez bardzo długi czas. Warto również zwrócić uwagę na to, że nasadki udarowe Torx są nieco dłuższe od tych klasycznych. Mogą mieć długość nawet do 140 mm. Sprawdzają się one również do pracy z twardymi materiałami i świetnie radzą sobie w trudno dostępnych miejscach. Warto również pamiętać, że nasadki w wersji udarowej występują z kluczem wpustowym, jak również w wersji zewnętrznej.

Nasadka Torx jaką wybrać?

Wśród nasadek Torx występują produkty wykonane z różnej maści materiałów. Część z nich posiada w składzie oczywiście wzmacnianą stal chromowo-molibdenową, ale nie wszystkie. Spośród produktów dostępnych na rynku wiele wykonywana jest na bazie gorszej jakości stali. Ma ona dosyć słabe parametry, m.in. niską wytrzymałość mechaniczną. Niestety, już po kilku pierwszych użyciach na powierzchni zaczynają pojawiać się pęknięcia i rysy, co nie wróży dobrze. Jak widać, nie warto inwestować w tanie nasadki od wątpliwych producentów. To zdecydowanie pieniądze wyrzucone w błoto.

Warto zaś lepiej przyjrzeć się nasadkom ze stali chromowo-wanadowej, które kosztują zaledwie kilkanaście złotych więcej, a gwarantują dużo lepsze właściwości. Posiadają one świetne zabezpieczenia przed korozją, co sprawia, że świetnie spisują się przy pracy w miejscach narażonych na negatywny wpływ wilgoci. Mają one również znacznie grubsze ścianki, co oznacza większą wytrzymałość mechaniczną nasadki. Jeśli potrzebujesz nasadki, której będzie można używać często i intensywnie, sięgnij po tę wykonaną ze stali chromowo-wanadowej.

Jakie nasadki Torx kupić?

Pamiętaj, w sklepie narzędziowym nigdy nie sięgaj po pierwsze lepsze narzędzie, o którym nic nie wiesz. Najpierw zapytaj lub zasięgnij informacji w Internecie, bowiem producent nasadki Torx ma naprawdę bardzo duże znaczenie. Tylko sprawdzone produkty zapewnią Ci bezawaryjną pracę przez długi czas. Na rynku znajdziesz wiele różnych nasadek Torx od producentów z całego świata, jednak na szczególną uwagę zasługują firmy Yato, Topex, Force, Beta. Ich produkty dostępne są w wielu rozmiarach torx i rodzajach, co sprawia, że możesz z łatwością dopasować nasadkę Torx do swoich potrzeb.

Dużą popularnością cieszą się także zestawy nasadek, które składają się z kilku, a nawet kilkunastu elementów. To świetne rozwiązanie zarówno dla profesjonalnych mechaników, ale może sprawdzić się również w przypadku amatorów majsterkowania.

W kolejnych artykułach opisujemy:

Klucz Torx

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco