Klucz Torx – rozmiary i jaki kupić?

5 lutego 2020 0

Autor:

Klucz TORX to narzędzie przeznaczone do pracy ze śrubami z łbem w kształcie gwiazdy sześcioramiennej. Jest to jeden z najczęściej stosowanych modeli śrub, dlatego dobrze, by tego typu klucz znalazł się w wyposażeniu każdego majsterkowicza – zarówno amatora, jak i profesjonalisty. Jaki klucz TORX wybrać? Czym kierować się podczas zakupu? Dowiesz się z naszego artykułu.

Klucz TORX – czym się charakteryzuje?

Klucz TORX to klucz z końcówką w kształcie sześcioramiennej gwiazdy, który pasuje do wspomnianych wcześniej śrub. Najczęściej wykorzystuje się go w mechanice samochodowej. Występuje on w dwóch różnych rodzajach i jest to klucz trzpieniowy oraz klucz nasadowy. Odróżnia je od siebie budowa, a także zastosowanie. Te pierwsze stosowane są do śrub z nacięciami, z kolei końcówki tych drugich nakładane są na nakrętki.

Nie jest to jednak jedyny podział kluczy TORX. W sklepach można znaleźć trzy odmiany kluczy, a każda z nich ma inną budowę. Pod tym względem wyróżniamy:

– Klucz TORX z otworem typu H lub TR – posiada on mały otwór w środkowej części. Klucz stosowany jest do niektórych rodzajów gniazd, specjalnie zabezpieczonych przed wprowadzaniem zmian przez osoby bez uprawnień. Znajdują się one najczęściej w droższych sprzętach elektronicznych.

– Klucz TORX bez otworu – jest to klasyczny typ klucza TORX, który używany jest do większości śrub, posiadających łeb w kształcie gwiazdy sześcioramiennej.

– Klucz TORX Max – ma on grubsze ramiona niż standardowy klucz TORX i używa się go do śrub zablokowanych, a także zapieczonych lub zardzewiałych.

Klucz TORX trzpieniowy rodzaje

Wspomniane wcześniej klucze trzpieniowe TORX również mają swój podział. Wśród nich można wyróżnić cztery rodzaje kluczy i są to:

Klucz TORX trzpieniowy typu L

Ten model klucza uważa się za najczęściej używany wśród kluczy trzpieniowych. Jego nazwa wynika z tego, że budowa narzędzia przypomina kształtem literę L. Produkowany jest najczęściej w całości ze stali, stąd też nie ma on rękojeści. Konsekwencja tego jest taka, że ma on często ograniczone zastosowanie. Sprawdza się przede wszystkim do prac standardowych. Jest polecany do stosowania przy odkręcaniu i przykręcaniu śrub w sprzętach elektronicznych, AGD oraz meblach. Dostępny jest w wersji z otworem i bez otworu, co sprawia, że można go używać do pracy ze sprzętami zabezpieczonymi. Największym plusem klucza trzpieniowego typu L jest możliwość wykorzystania obu końcówek podczas odkręcania oraz zakręcania śrub. Ta, która znajduje się na dłuższym ramieniu, świetnie sprawdzi się do trudno dostępnych miejsc, ponieważ obraca się go wtedy za pomocą krótszego ramienia, co znacząco powiększa pole manewru. Za to jeśli jest więcej miejsca, można swobodnie skorzystać z drugiej końcówki, przez co zyskuje się większy moment, a to przekłada się na łatwość pracy z większymi i mocno dokręconymi śrubami. Warto mieć na uwadze fakt, że w sklepach dostępne są różne rozmiary oraz długości tego modelu klucza, co sprawia, że można go idealnie dopasować do swoich aktualnych potrzeb.

Klucz TORX trzpieniowy wielofunkcyjny

Jest to zestaw, który umożliwia wymianę końcówek klucza w zależności od aktualnych potrzeb. Dzięki temu narzędzie jest naprawdę funkcjonalne i wygodne w użyciu. Całość jest bardzo kompaktowa i wyglądem przypomina scyzoryk. Za najistotniejszy plus tego typu klucza uważa się bez wątpienia jego wszechstronność. W zestawie dostępnych jest bowiem nawet kilkanaście końcówek do klucza w różnych rozmiarów, co sprawia, że nie ma konieczności posiadania kilkunastu kluczy – wystarczy jeden ze zmienianymi końcówkami. Co więcej, do zakupu zachęca jego niska cena – koszt za mały zestaw kluczy to ok. 15 zł. Mimo wszystko warto jednak wspomnieć również o minusach klucza trzpieniowego wielofunkcyjnego. Największym jest niestety niski poziom komfortu użytkowania w niektórych sytuacjach. Ponieważ końcówki są ulokowane niedaleko siebie, a do tego nie są długie, manewrowanie nimi w trudno dostępnych miejscach będzie mało wygodne.

Klucz TORX trzpieniowy przegubowy

Ten model klucza ma szerokie zastosowanie właśnie ze względu na użycie przegubu, ponieważ sprawia on, że obie końcówki klucza są ruchome. Przede wszystkim pomaga to w dotarciu do trudno dostępnych miejsc. Dzięki przegubowi praca będzie dużo prostsza i bardziej komfortowa. Wart uwagi jest fakt, że klucz ten pracuje znacznie swobodniej od swoich poprzedników, co zwiększa efektywność pracy. Świetną opcją jest również możliwość zastosowania korpusu klucza jako dźwigni, co znacząco usprawnia odkręcanie zapieczonych i zardzewiałych śrub. Klucz trzpieniowy przegubowy nie jest wyposażony w rękojeść z tworzywa sztucznego, ale mimo wszystko jest zdecydowanie wart zwrócenia na niego uwagi.

Warto pamiętać, że trzpieniowe modele kluczy TORX dostępne są jako pojedyncze produkty, a także jako zestawy, w których znajdują się różne rozmiary kluczy do zastosowania ze śrubami o zróżnicowanej średnicy. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej praktyczne nie tylko w przypadku profesjonalnych majsterkowiczów, ale także amatorów, którzy zaczynają swoją przygodę z majsterkowaniem.

Klucz TORX trzpieniowy typu T

Ten klucz z kolei złożony jest z dwóch elementów. Jeden z nich to element pionowy, a drugi – przechodzący przez niego – element poziomy. Jak można się domyślić, jego nazwa również wywodzi się od kształtu narzędzia, który przypomina literę T. Pozioma część klucza, czyli rękojeść pokryta jest najczęściej tworzywem sztucznym, co sprawia, że praca z takim narzędziem jest dużo wygodniejsza. Chodzi nie tylko o komfort użytkowania, ale też możliwość przełożenia znacznie większej siły na śrubę. Warto mieć na uwadze fakt, że nie jest standardem, że klucze TORX typu T są wyposażone w dwie końcówki. W przypadku gdy jednak tak jest, krótsza wystaje z rękojeści naprawdę niezauważalnie, co oznacza, że może być używana jedynie w miejscach, które są łatwo dostępne. W innym przypadku rękojeść może zablokować możliwość pracy kluczem. Choć istnieje kilka niedogodności związanych z użytkowaniem tego rodzaju klucza, klucz trzpieniowy TORX typu T może być z powodzeniem stosowany nawet do zaawansowanych prac, szczególnie z mocno usadowionymi śrubami.

Klucze TORX rozmiary

Bardzo ważną kwestią jest umiejętne dopasowanie rozmiaru klucza TORX do rozmiaru śruby. Właśnie dlatego dobrze mieć w zanadrzu kilka różnych rozmiarów kluczy, dzięki czemu wykonanie pracy z konkretną śrubą będzie szybkie i proste. Jeśli chodzi o oznaczenia, klucze mają je podane w formie litery T, za którą znajdują się konkretne cyfry lub liczby. Każdy z nich odpowiada za inny rozmiar śruby. Poniżej znajdziesz podsumowanie, które ułatwi Ci dopasowanie klucza:

Klucz TORX T1 – 0,81 mm

Klucz TORX T2 – 0,93 mm

Klucz TORX T3 – 1,10 mm

Klucz TORX T4 – 1,28 mm

Klucz TORX T5 – 1,42 mm

Klucz TORX T6 – 1,70 mm

Klucz TORX T7 – 1,99 mm

Klucz TORX T8 – 2,31 mm

Klucz TORX T9 – 2,50 mm

Klucz TORX T10 – 2,74 mm

Klucz TORX T15 – 3,27 mm

Klucz TORX T20 – 3,86 mm

Klucz TORX T25 – 4,43 mm

Klucz TORX T27 – 4,99 mm

Klucz TORX T30 – 5,52 mm

Klucz TORX T40 – 6,65 mm

Klucz TORX T45 – 7,82 mm

Klucz TORX T50 – 8,83 mm

Klucz TORX T55 – 11,22 mm

Klucz TORX T60 – 13,25 mm

Klucz TORX T70 – 15,51 mm

Klucz TORX T80 – 17,54 mm

Klucz TORX T90 – 19,92 mm

Klucze nasadowe TORX – czy warto w nie inwestować?

Klucze nasadowe TORX używane są najczęściej w branży motoryzacyjnej, ponieważ świetnie sprawdzają się do odkręcania oraz dokręcania śrub w kołach. Właśnie z tego powodu wielu producentów kluczy produkuje specjalne klucze TORX do kół, dostosowane właśnie do ich odkręcania i zakręcania. Klucze nasadowe dostępne są w wersji z wymiennymi nasadkami, które można dokupić według własnych potrzeb, ponieważ występują w różnych długościach oraz rozmiarach.

W sklepach dostępne są różnorodne klucze nasadowe TORX – wytwarzane przez różnych producentów i w różnych cenach, co sprawia, że jedne są znacznie lepsze od drugich. Właśnie dlatego w trakcie zakupów należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania klucza. To, z jakich tworzyw został wykonany klucz, świadczy o jego solidności. Najczęściej wybierane są klucze zrobione ze stali chromowo-wanadowej, ponieważ wyróżnia się ona dużą wytrzymałością oraz trwałością. Takie klucze z pewnością nie zniszczą się ani nie złamią nawet w wyniku długotrwałego użytkowania. Warto także zwrócić uwagę, czy narzędzie zostało pokryte warstwą zapobiegającą powstawaniu korozji. Dzięki temu można będzie używać klucza nawet w warunkach wysokiej wilgotności.

Jeśli chcesz mieć narzędzie na lata, nie wybieraj kluczy nasadowych TORX, które kosztują grosze. Niestety, zazwyczaj wytwarzane są one z najtańszych komponentów, które mają wątpliwą trwałość. Często takie klucze nadają się do wyrzucenia już po kilku zastosowaniach.

Jakiej firmy klucz TORX warto kupić?

W przypadku kluczy TORX producent jest bardzo istotny. Znane i cenione firmy produkują naprawdę dobre narzędzia. Szczególnie polecana jest przede wszystkim firma Yato, Beta, Topex, Stanley, a także Wera.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Śruba Torx rozmiary i rodzaje

Nasadki Torx

Grzechotka – rodzaje, rozmiary, jaką kupić?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco