Gięcie blach – co to jest, etapy gięcia, zastosowanie

13 sierpnia 2021 0

Autor:

Gięcie blach to jeden z najpopularniejszych wyborów w sytuacji, gdy ma się do czynienia z plastyczną obróbką metalu. Czynność ta jest realizowana głównie w rozbudowanych zakładach przemysłowych. Do jej przeprowadzania potrzebne są specjalistyczna wiedza oraz odpowiednio rozwinięte umiejętności.

Gięcie blach – na czym konkretnie polega ten proces?

Proces związany z gięciem blach nie jest zbyt skomplikowany, choć nie zajmie się tym pierwsza z brzegu osoba. Materiał jest odkształcany w taki sposób, aby zmieniła się przede wszystkim jego krzywizna. Co do wymiarów poprzecznych nie dochodzi w tym zakresie do żadnych zmian. Gięcie blach ma ścisły związek z kilkoma innymi czynnościami, takimi jak:

– wycinanie elementów,

– wygładzanie blachy,

– malowanie blachy.

Całość musi zostać przeprowadzona precyzyjnie i z dbałością o najmniejsze detale. Potrzebna jest do tego funkcjonalna giętarka lub prasa krawędziowa. Zwykle takich maszyn nie posiada się we własnym gospodarstwie domowym.

Gięcie blach – etapy gięcia

Wygięcie blachy związane jest z wykonaniem niezbędnej obróbki. Składa się ona z trzech etapów. Na samym początku specjaliści zajmują się tzw. gięciem sprężystym, przechodząc następnie do gięcia plastycznego, a kończąc na dotłaczaniu. W trakcie trwania takich procesów dochodzi do:

– zwijania blachy,

– wyginania blach,

– skręcania blach,

– profilowania blachy,

– prostowania blach.

To szereg różnorodnych czynności, nad którymi trzeba mieć pełną kontrolę, aby po drodze nie popełnić żadnego błędu. Jeśli blacha nie jest zbyt gruba istnieje możliwość jej gięcia na zimno. Tym samym niweluje się ryzyko przekształcania materiału. Oprócz prasy krawędziowej do przeprowadzenia tej czynności można wykorzystać m.in. walce. Sprawdza się to np. przy produkcji pasków i rur.

Gięcie blachy – zastosowanie

Z blach korzysta się w rozmaitych branżach, ponieważ jest to materiał trwały, wytrzymały i bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne. Proces gięcia blach jest przydatny zwłaszcza na terenie zakładów przemysłowych, ale też magazynów. Odpowiednio przygotowane blachy mogą się przydać np. przy układaniu dachu. Z pomocą takich blach tworzy się profesjonalne zadaszenie budynku gospodarczego, komórek czy też wiat. Jak widać gięcie blach pełni nieocenioną rolę zwłaszcza w przypadku branży budowlanej. Z wygiętych blach chętnie korzysta się również przy tworzeniu zbiorników i specyficznych części do maszyn. Coraz częściej można je spotkać w branży samochodowej i AGD. Jest to uniwersalny proces, który może okazać się strzałem w dziesiątkę w najmniej spodziewanym momencie.

Zapraszamy do przeczytania:

Cięcie blachy – jak i czym ciąć blachę?

Nożyce do blachy – jakie wybrać?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco