Tarcza diamentowa – jaką kupić?

14 stycznia 2020 0

Autor:

Odpowiednio dobrana tarcza tnąca to nieoceniony pomocnik podczas prac związanych z cięciem i szlifowaniem. Ponieważ jest ich naprawdę duży wybór, w tym poradniki doradzamy, jaka tarcza diamentowa będzie odpowiednia. Naszym zdaniem jest obecnie najlepszym typem tarcz na rynku.

Akcesoria takie jak tarcza diamentowa oznaczają się najwyższą jakością pracy. Przede wszystkim jest ona bardzo wytrzymała i występuje w wielu wariantach, dzięki czemu ma szerokie zastosowanie. Bez problemu pracuje na wielu prędkościach oraz można ją wykorzystać do cięcia szerokiej gamy tworzyw. Aby dokonać właściwego wyboru, powinniśmy zawsze dobierać tarczę do rodzaju tworzywa i stopnia skomplikowania pracy. Zanim jednak do tego dojdziemy, wyjaśnijmy czym dokładnie jest.

Tarcza diamentowa co to jest?

Choć nazwa jest jednoznaczna, tarcza określana jako diamentowa oczywiście nie jest z diamentu. Jej korpus wykonywany jest ze stali lub stopu metali lekkich, a dopiero krawędzie zostają pokryte sproszkowanym diamentem syntetycznym. Następnie proszek wtapiany jest w spoiwie metalowym tworząc bardzo wytrzymałą krawędź o doskonałych właściwościach ściernych.

Do czego stosuje się tarczę diamentową?

Czy można ciąć metal tarczą diamentową?. Oczywiście można, ale to nie wszystko. W zależności od typu i modelu tarcze można wykorzystać do pracy z wieloma materiałami. Warto tu wymienić stal nierdzewną, aluminium, asfalt, drewno, ceramikę, gres, beton, kamień, szkło, klinkier, glazurę, tworzywa sztuczne czy stal nierdzewną.

Na rynku możecie też kupić tarcze uniwersalne, które nadają się do cięcia różnego typu materiałów. Mimo to zaleca się korzystanie z tarcz dedykowanych konkretnym tworzywom, ponieważ tarcze uniwersalne wykazują nieco gorsze właściwości niż ich wyspecjalizowane odpowiedniki.

Jaką tarczę diamentową kupić?

Poza rodzajem materiału, z którym pracuje, każda tarcza diamentowa dzieli się na jeden z trzech podstawowych rodzajów. Jest to:

– tarcza z bieżnią ciągłą– pozbawiona jest ząbków i sprawdza się do cięcia twardych, a zarazem kruchych materiałów. To idealny wybór do np. kamienia polowego.

– tarcza segmentowa bez szczelin (tzw. tarcza turbo) –  posiada segmentowo zamocowane ostrza, dzięki temu przeznaczona jest do ciecia betonu oraz wszelkiego rodzaju cegieł i klinkieru. Dobrze radzi sobie z materiałami kruchymi, więc to ją często określa się mianem uniwersalnej.

– tarcza segmentowa ze szczelinami – posiada specjalne szczeliny, które stabilizują cięcie. Jest to tarcza polecana do lekkiego betonu, miękkich cegieł i dachówek.

Chcesz kupić tarcze diamentowe? Sprawdź o czym należy pamiętać.

Poza typem tarczy i materiałem, do którego jest przeznaczona, warto patrzeć także na prędkość pracy oraz to, czy dana tarcza może pracować wyłącznie na sucho czy też na mokro. Ponadto liczy się prędkość skrawania, która także warunkowana jest przez typ materiału. Następna kwestia to rozmiar (średnica) tarczy, a te bywają zróżnicowane: od 40 mm do nawet 900 mm. Dobiera się je do urządzenia oraz bloku materiału, który trzeba pociąć, podobnie jak średnicę otworu montującego. Dobrze by było, aby nasza tarcza diamentowa posiadała dodatkowe usztywnienia. Na koniec zostaje grubość tarczy, którą także dobiera się pod kątem materiału.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Tarcza do cięcia gresu – jaka najlepsza?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco