Pilarka tarczowa jaką kupić?

16 września 2020 0

Autor:

Pilarka tarczowa to praktyczne narzędzie do użytku domowego i przydomowego. Stosuje się je także w warsztatach, sadach czy ogrodach. W przypadku tych sprzętów niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego rodzaju, a także późniejsza regularna konserwacja. Chcesz dowiedzieć się więcej o pilarkach tarczowych? Zapraszamy do lektury.

Pilarka tarczowa zastosowanie

Pilarka tarczowa stosowana jest do cięcia drewna, płyt oraz materiałów drewnopochodnych, a także miękkich metali i niektórych tworzyw sztucznych. Z ich pomocą można ciąć również pod kątem 45 stopni. Wszechstronniejsze w cięciu kątowym rur, listew czy profili aluminiowych są jednak ukośnice.

Jeśli chodzi o prace przydomowe, pilarki tarczowe stosowane są na przykład do przycinania desek, a także elementów więźby dachowej, rusztowań, szalunków czy różnych rodzajów płyt, np. płyty OSB oraz karton-gips. Standardowe tarcze pilarki przeznaczone są do drewna, stąd do obróbki innych materiałów konieczne będzie zastosowanie dodatkowych tarcz oraz innych prędkości.

Jaką pilarkę tarczową kupić? Poznaj najważniejsze parametry

Najważniejszym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem pilarki tarczowej jest moc. Im większa, tym grubsze będą cięcia oraz szybsze obroty. Najniższa moc pilarek to ok. 1-1,2 kW. Z kolei grubość przecinanych materiałów zależna jest od mocy silnika, a także użytej tarczy i może wynosić od 4,5 cm do 7,5 cm. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że w pilarkach tarczowych jest możliwość wymiany tarczy, dlatego podane wartości są podane jedynie w przybliżeniu. Jeśli zaś chodzi o tarcze, można je podzielić na trzy różne rodzaje. Pierwsza grupa to tarcze uniwersalne, które posiadają parametry wystarczające dla standardowych zastosowań. Druga kategoria to tarcze przeznaczone do cięcia precyzyjnego – posiadają one niewielkie zęby. Ostatnia grupa to tarcze z węglikami spiekanymi, zwane potocznie tarczami widiowymi. Przeznaczone są do cięcia laminatów, twardszego drewna, a także do cięcia drewna w poprzek oraz wzdłuż. Głównie stosowane są do pracy ze elektronarzędziami stacjonarnymi.

Pilarki tarczowe rodzaje

PILARKI RĘCZNE – są to urządzenia mobilne o małych rozmiarach oraz niewielkiej wadze. Możne je także zamontować do stołu roboczego. Często dostępne są również w wersji ze składanym stolikiem. Są wygodne w przenoszeniu i łatwe w przechowywaniu. Niektóre modele posiadają wbudowany laser lub prowadnice. Zwykle obsługuję średnice tarcz od 130 do 250 mm.

PILARKI STOŁOWE – są to pilarki stacjonarne, które idealnie sprawdzają się przy cięciu dużych ilości powtarzających się elementów. Wyróżniają się świetną stabilnością. Warto jednak pamiętać, że wymagają odpowiedniej przestrzeni do ich przechowywania. Część modeli pilarek stołowych posiada przykładnice, które ułatwiają ustawianie kąta oraz szerokości cięcia.

Pilarka tarczowa różni się również elementami wyposażenia dodatkowego. Może być to na przykład elektroniczny mechanizm, który pozwala na utrzymanie stałej prędkości obrotów tarczy w czasie cięcia. Oprócz tego wśród dodatkowych elementów mogą znaleźć się wzierniki w osłonie tarczy, odpowiadające za kontrolę linii cięcia. Innym wyposażeniem są lampki do podświetlania linii, laserowy wskaźnik linii cięcia oraz kilkustopniowy system do regulacji prędkości obrotów (dla skuteczniejszego dopasowania ich do twardości materiału). Warto wspomnieć także o systemie odpylającym oraz króćcu, który pozwala na przyłączenie do pilarki pochłaniacza pyłu. Przydatnym wyposażeniem są także prowadnice do równoległego cięcia, które poprawiają precyzję pracy.

Jak skutecznie konserwować pilarkę tarczową?

Pilarka tarczowa wymaga regularnej konserwacji, gdyż często ulega zanieczyszczeniom – zarówno pyłem, jak również żywicą z obrabianego drewna. W konsekwencji tworzy się nalot, który zasycha i przez to jest trudny do usunięcia. Właśnie dlatego warto regularnie sprawdzać stan ostrza pilarki, by nie dopuścić do sytuacji, gdy nagromadzi się na niej zbyt duża ilość zapieczonego osadu. Pamiętaj, że porysowane oraz stępione ostrza pracują mało precyzyjnie, tracą wydajność i dużo szybciej ulegają zużyciu.

Pilarka tarczowa jest brudna i zastanawiasz się, czym najlepiej czyścić pilarkę tarczową? Otóż do tego celu warto zastosować specjalistyczne preparaty, które znaleźć można w większości sklepów narzędziowych. Jako alternatywę można także użyć produkty do mycia piekarników kuchennych. Należy jednak pamiętać, by środki do czyszczenia pilarek tarczowych nie zawierały składników ściernych, które mogą porysować tarcze. Wiele osób do mycia tarcz stosuje również naftę, w której moczy się ją przez kilka godzin. Dzięki temu osad można zetrzeć w bardzo prosty i szybki sposób za pomocą miękkiej ściereczki.

Regularna konserwacja pozwoli również zapobiec powstawaniu rdzy oraz rys na pilarce. W tym celu warto systematycznie przecierać oraz czyścić powierzchnię urządzenia. Co więcej, trzeba także zadbać o prawidłowe przechowywanie pił, które nie są używane. Na początku warto je zakonserwować powłoką ochronną, a następnie umieścić w specjalnym opakowaniu, np. w kartonie z przekładkami, który ochroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco