Filtruj

Dostępność

Dostępność

Producent

Producent

Cena

Cena

Nowe i Polecane

Pilarki tarczowe

Pilarki tarczowe

Pilarki tarczowe stanowią grupę elektronarzędzi, które najczęściej znajdują swoje zastosowanie w stolarstwie.
Można je więc spotkać w profesjonalnych warsztatach stolarskich, gdzie wymagane jest stabilne, dokładne i mocne narzędzie to cięcia drewna.

Pilarka tarczowa gwarantuje odpowiednie i precyzyjne przycinanie desek, słupków ogrodzeniowych, desek podłogowych, listew czy blatów. Potrafi sprostać wszystkim elementom drewnianym, ale bywa wykorzystywania również w sytuacji, gdy konieczne jest przecięcie materiałów z tworzyw sztucznych, odznaczających się odpowiednią miękkością.

Dokonując zakupu pilarki tarczowej, warto przeanalizować moc urządzenia, a także głębokość cięcia, jakie oferuje dane elektronarzędzie. Na rynku spotykamy również pilarki tarczowe wielofunkcyjne, w których istnieje możliwość odczepienia tarczy i zamontowania piły łańcuchowej. Jej zastosowanie jest wówczas zdecydowanie bardziej wszechstronne.
Pilarki tarczowe posiadają zwykle bardzo trwałą i bezpieczną w użytkowaniu konstrukcję.

Pilarka tarczowa to sprzęt przeznaczony zarówno dla fachowców, jak również miłośników domowego majsterkowania. Znajduje więc zastosowanie w profesjonalnych warsztatach, jak i przydomowych garażach. W ofercie sklepów budowlano-remontowych znajdziesz bogaty wybór różnego rodzaju pilarek tarczowych. By wybrać odpowiedni model do konkretnych zastosowań, warto zwrócić uwagę na kilka najistotniejszych parametrów.

Do czego służy pilarka tarczowa?

Pilarka tarczowa to narzędzie przede wszystkim do cięcia drewna. Można nim także oczywiście przecinać płyty, materiały drewnopochodne, jak i niektóre tworzywa sztuczne czy miękkie metale. Większość modeli potrafi ciąć nie tylko pod kątem 90 stopni, ale również pod kątem 45 stopni. Jeśli natomiast potrzebujesz bardziej wszechstronnego narzędzia do cięcia kątowego rur, listew czy profili aluminiowych, lepszą opcją będzie ukośnica.

W kwestii prac przydomowych pilarka tarczowa sprawdzi się na przykład podczas docinania desek do stworzenia więźby dachowej, rusztowania, paneli podłogowych, szalunków czy elementów blatów lub szafek. Warto pamiętać, że podstawowa tarcza w pilarce tarczowej służy głównie do pracy z drewnem, dlatego jeśli planujesz obróbkę innych materiałów, koniecznie zainwestuj w dodatkowe tarcze, np. do tworzyw sztucznych.

Najważniejsze właściwości pilarek tarczowych

Przed zakupem pilarki tarczowej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych właściwości pilarek. Jedną z nich jest moc, która odpowiada za wydajność pracy urządzenia. Im większa będzie moc pilarki, tym grubsze będą mogły być cięcia, czyli większe zagłębienia w materiale będzie w stanie wykonać. Co więcej, taka pilarka zapewni także szybsze obroty bez zwalniania. Najniższa moc pilarek tarczowych wynosi ok. 1-1,2 kW. Z kolei grubość przecinanych materiałów w zależności od mocy urządzenia, a także użytej tarczy wynosi od ok. 4,5 do 7,5 cm. Nie są to bardzo precyzyjne wartości, gdyż w pilarce istnieje możliwość wymiany tarcz.

Poza tym ważnymi właściwościami pilarek tarczowych są jakość, średnica oraz rodzaj użytej tarczy. Tarcze do pilarek można podzielić na uniwersalne, czyli takie, które mają standardowe (średnie, ale wystarczające) możliwości, a także tarcze przeznaczone do precyzyjnej obróbki z drobnymi, malutkimi zębami oraz tarcze z węglikami spiekanymi. Te ostatnie doskonale sprawdzają się do cięcia twardego drewna oraz laminatów. Można nimi także przecinać drewno w poprzek i wzdłuż. Sprawdzają się ona przy pracy z pilarkami tarczowymi stacjonarnymi.

Pilarki tarczowe – poznaj ich rodzaje

Pilarki tarczowe dzielą się na dwa główne rodzaje, czyli pilarki ręczne oraz pilarki tarczowe. Pierwsze z nich są bardzo wygodne i funkcjonalne. Mają niewielkie rozmiary i nie ważą dużo, dlatego można je bez problemu zabrać ze sobą w każde miejsce. Co więcej, można je również przymocować do stołu roboczego, ale w niektórych zestawach można znaleźć pilarki ze składanym stolikiem. Z łatwością można schować je w każdym miejscu i przenosić, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Ciekawą opcją w niektórych pilarkach ręcznych jest dodatkowy laser albo prowadnice. Warto także wiedzieć, że obsługują one tarcze o średnicach od 130 do 250 mm. Drugi rodzaj, czyli pilarki stołowe to narzędzia stacjonarne, które idealnie sprawdzają się do cięcia dużych ilości jednakowych elementów. Cechuje je świetna stabilność. Warto jednak pamiętać, że potrzebują one sporo miejsca i z trudem się je przenosi. Niektóre modele posiadają specjalne przykładnice, które ułatwiają ustalanie konkretnej szerokości oraz kąta cięcia. Do pilarek tarczowych stołowych używa się tarcz o średnicy większej niż 315 mm.

Pilarki tarczowe często można kupić w zestawach z dodatkowymi elementami wyposażenia. Może to być na przykład elektroniczny mechanizm do utrzymywania jednakowej prędkości obrotów tarczy. Innym elementem są wzierniki w osłonie tarczy odpowiadające za kontrolę linii cięcia. W pilarkach tarczowych można także znaleźć laserowe wskaźniki linii cięcia czy lampki podświetlające, a także kilkustopniowy system do regulowania prędkości obrotów, system odpylający, króciec do podłączania odkurzacza do pochłaniania pyłu czy prowadnice służące do precyzyjnego i równoległego cięcia.

Jak dbać o pilarkę tarczową?

Pilarki tarczowe należy bardzo regularnie czyścić oraz konserwować. Te narzędzia szybko się brudzą żywicami z obrabianego drewna i zanieczyszczają pyłem. Przy rzadkim czyszczeniu powstają na niej trudne do usunięcia naloty, dlatego tak ważny jest systematyczny przegląd pilarki, jak również wszystkich ostrzy. Stępione, brudne tarcze szybko się zużywają i tracą swoje właściwości oraz wydajność. Do czyszczenia tarcz w pilarkach najlepiej jest zastosować specjalne preparaty, które można kupić w każdym sklepie z narzędziami. Jeśli nie masz dostępu do tego typu detergentów wypróbuj środek do mycia piekarników. Sprawdź tylko, czy nie zawiera on składników ściernych. Te bowiem mogą przyczynić się do powstawania zarysowań na tarczy. Dobrym pomysłem może się okazać również moczenie tarcz w nafcie. Po kilku godzinach osad będzie można bardzo łatwo usunąć przy pomocy miękkiej ściereczki.

Zadbana i czysta tarcza nie powinna posiadać rys. Mogą one bowiem doprowadzić do szybkiego pojawiania się rdzy na akcesorium. Sprawdzaj zatem regularnie wszystkie posiadane tarcze i czyść je także po tym, jak nie były przez długi czas użytkowane. Odpowiednie przechowywanie tarcz ma także duże znaczenie. Najlepiej trzymać je w oryginalnych opakowaniach lub w kartonach z przekładkami. Dzięki temu nie ulegną uszkodzeniom mechanicznym.

Rozwiń opis
Zwiń opis
Indeks: B0601667001
Pilarka GKS 65 /1600W BOSCH
  • -20%

Pilarka GKS 65 /1600W BOSCH

Producent: BOSCH
Cena
1 205,71 zł / szt.
980,25 zł bez VAT
Termin realizacji:
24h
Indeks: DWE560K
Pilarka tarczowa 1350W 184mm DEWALT
  • -25%

Pilarka tarczowa 1350W 184mm DEWALT

Producent: DEWALT
Cena
958,17 zł / szt.
779,00 zł bez VAT
Kompaktowa, lekka, prosta w obsłudze pilarka tarczowa o głębokości cięcia do 65 mm Wytrzymały silnik o mocy 1350 W umożliwia dużą wydajność pracy Wycięta konstrukcja osłony tarczy daje lepszą widoczność linni cięcia Nadmuch doskonale usuwa pył z linii cięcia Wydajne przyłącze do odsysania pyłu po podłączeniu do odkurzacza minimalizuje zawartość cząsteczek kurzu w...
Termin realizacji:
24h
Indeks: M5704R
Pilarka tarczowa 190/1200W MAKITA
  • -15%

Pilarka tarczowa 190/1200W MAKITA

Producent: MAKITA
Cena
724,88 zł / szt.
589,33 zł bez VAT
RĘCZNA PILARKA TARCZOWA 5704R Numer katalogowy: 5704R Dzięki ergonomicznie ukształtowanemu uchwytowi dodatkowemu łatwiejsza obsługa przy uniwersalnym zastosowaniu Silnik o dużej mocy 1.200 W Mocny stół ze stabilnym układem regulacji głębokości cięcia działającym na zasadzie nożycowej Możliwość przyłączenia zewnętrznego urządzenia odsysającego w celu pracy z niską emisją...
Termin realizacji:
24h