Śrubunek – co to jest, budowa, zastosowanie

25 marca 2021 0

Autor:

Co to jest śrubunek?

Śrubunek to niewielka złączka, która znajduje się pomiędzy dwiema rurami. Bardzo możliwe, że znajdziesz go w swoim domu. Choć z pewnością nie zastanawiałeś się nad tym, jakie ma zastosowanie, to musisz wiedzieć, że jest bardzo potrzebny. Pozwala on uniknąć problematycznego usuwania długiego ciągu przewodów, które doprowadzają chociażby paliwo gazowe, ale nie tylko. Przyda się także wtedy, gdy rura utraci swoją szczelność. Czym jeszcze charakteryzuje się śrubunek i do czego można go zastosować? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Śrubunki zastosowanie

Zastosowanie oraz przydatność śrubunku najlepiej jest wytłumaczyć na konkretnym przykładzie. Weźmy na przykład sytuację, w której do piecyka służącego do ogrzewania, a także podgrzewania wody doprowadzane jest paliwo gazowe. Ciąg rur zlokalizowany jest wzdłuż ściany, jak wskazują przepisy budowlane. Gdyby tak nie było, mogłoby dojść do wybuchu – jeśli na przykład przewody zostałyby umieszczone w ścianie czy też nad podwieszanym sufitem i gdyby w nich kumulował się gaz, ulatniający się z nieszczelnej rury. Utrata szczelności w przypadku przewodu odkrytego, który umieszczony jest pionowo lub poziomo wzdłuż ściany, jest zaś bardzo łatwa do zdiagnozowania. W momencie, gdy zostanie znalezione źródło nieszczelności, wystarczy tylko zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań, czyli na odkręcenie ciągu rur i wymianę ich na nowe lub na zainstalowanie śrubunku.

Jest to jednak zawsze zadanie dla profesjonalisty, szczególnie w przypadku, gdy nie masz doświadczenia w tego typu pracach. Najlepiej jest udać się po pomoc do instalatora, dla którego wykonanie takich prac nie będzie dużym problemem. On również – na podstawie konkretnego przypadku – dopasuje odpowiednią metodę pracy. Warto mieć na uwadze fakt, że pierwsze z przedstawionych przez nas rozwiązanie będzie bardziej pracochłonne, a także czasochłonne, drugie zaś jest znacznie prostsze w wykonaniu, a także przystępniejsze.

Śrubunek budowa

Śrubunek składa się z trzech mosiężnych elementów, a każda z nich jest zazwyczaj obustronnie gwintowana. Część lewa oraz część prawa służą do łączenia rur przez zewnętrzny gwint, natomiast nakrętka obustronnie gwintowana wewnątrz skutecznie spaja dwie części, w czym pomogą także uszczelki, lepiszcze i taśma, a także pasta uszczelniająca. Największą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że nie wymaga ono demontażu długiej części gwintowanych rur, by przeprowadzić naprawę popsutej części jednej z nich lub zamontować dodatkowy element, taki jak chociażby licznik mechaniczny.

Co więcej, śrubunek pozwala także na zainstalowanie urządzeń, które muszą być poddawane konserwacji na zewnątrz instalacji, a także tych, które wymagają okresowej wymiany. Te elementy uprzednio dostosowywane są do odpowiedniego zainstalowania, a także po dwóch stronach mają części wymiarowo pasujące do rur.

Warto również dodać, że śrubunek ma swoje minusy. Nie jest to rozwiązanie zbyt estetyczne. Ze względu na zastosowanie środków uszczelniających, na łączeniach pozostają skrawki szczeliwa. Zatem w przypadku, gdy śrubunek będzie miał znaleźć się w widocznym miejscu, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie śrubunku samouszczelniającego. Skonstruowany jest on w taki sposób, by nie trzeba było używać dodatkowych szczeliw, a za jego trwałość odpowiadają gumowe uszczelki, zlokalizowane wewnątrz śrubunku.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco