Łożyska wysokoobrotowe – właściwości, zastosowanie, jakie kupić?

5 marca 2021 0

Autor:

Łożyska wysokoobrotowe często nazywane są także łożyskami wrzecionowymi, choć nie jest to wcale ten sam rodzaj. Jak zatem jest w rzeczywistości? Otóż każde łożysko wrzecionowe jest łożyskiem wysokoobrotowym, lecz nie każde łożysko wysokoobrotowe można nazwać wrzecionowym. Jakie są między nimi różnice? Jakie zastosowanie mają łożyska wysokoobrotowe? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Łożyska wysokoobrotowe czy łożyska wrzecionowe? Czym się różnią?

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że łożyska wrzecionowe to precyzyjnie pracujące łożyska kulkowe skośne. Są one dostępne w kilku rodzajach, np. jednorzędowym, dwurzędowym czy też jednorzędowym dwukierunkowym. Jeśli chodzi o pierwsze z nich, to świetnie sprawdza się ono w przypadku obrabiarek, a także układów zdwojonych oraz wielokrotnych. Jeśli zaś chodzi o łożysko dwurzędowe, to wyróżnia się ono tym, że potrafi przenosić wzdłużne obciążenie w obu kierunkach. Można go użyć do aplikacji, w przypadku których zastosowanie jednorzędowych łożysk skośnych nie będzie możliwe. Trzeci rodzaj, czyli łożysko jednorzędowe dwukierunkowe wyróżnia się tym, że posiada konstrukcję dzieloną pierścienia wewnętrznego.

Jeśli chodzi o zakres kąta działania w łożyskach wrzecionowych, to może on wynosić od 12° do 30°, zaś za kąt optymalny uważa się 21°. Ma on znaczenia dla parametrów łożyska, a zwłaszcza dla sztywności, obrotu oraz nośności.

Łożyska wysokoobrotowe mają zazwyczaj takie same funkcjonalności. W odróżnieniu od łożysk wrzecionowych, są one jedynie przystosowane do pracy przy wysokich obrotach. Oprócz tego warto dodać, że ich parametry są mniej dokładne i po prostu niższe. Warto także wspomnieć, że łożyska wysokoobrotowe mogą występować w różnych rodzajach. Nie tylko w kulkowym, ale chociażby również igiełkowym.

Zastosowanie łożysk wysokoobrotowych

Łożyska wysokoobrotowe znajdują zastosowanie w tokarkach, frezarkach, wiertarkach, szlifierkach, a nawet w centrach obróbczych. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagana jest dokładność, płynność oraz wydajność przy wysokich prędkościach obrotowych, jak równie przy przenoszeniu sporych obciążeń.

Jakie łożysko wysokoobrotowe kupić?

Marka łożyska ma duże znaczenie. Dlaczego? Dobrej jakości łożyska wysokoobrotowe czy wrzecionowe zapewniają wydajną, bezawaryjną i precyzyjną pracę. Wśród najczęściej polecanych producentów wymienia się przede wszystkim SKF oraz FAG. Są to znane i cenione na całym świecie firmy, które produkują łożyska przy użyciu najnowocześniejszych technologii. Dzięki temu spełniają one wymagania nawet bardzo zaawansowanych maszyn i sprawdzają się w trudnych warunkach. Do tej listy warto dołączyć także łożyska marki Timken, INA oraz NSK. W porównaniu do łożysk przedstawionych powyżej, te są nieco tańsze, jednak wciąż wyróżniają się świetną jakością i bezawaryjnością.

Łożyska wysokoobrotowe cena

Cena łożysk wysokoobrotowych zaczyna się od kilkunastu do kilkuset złoty w zależności od rozmiarów. Ceny łożysk wysokoobrotowych można sprawdzić w sklepie na EBMiA.pl

Polecamy także smar do łożysk wysokoobrotowych Kartusz CX-80 40g

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Łożyska wysokotemperaturowe – zastosowanie, dobór, smarowanie, montaż

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco