Osiowanie wałów – metody i na czym polega?

15 października 2021 0

Autor:

Istnieje bardzo wiele czynników, które wpływają na skrócenie żywotności łożysk, uszczelnień oraz sprzęgieł, pracujących w maszynach przemysłowych. Za jeden z najczęściej występujących uważa się zaś nieodpowiednie osiowanie wałów w maszynach.

To bardzo ważne, by każdy element montowany w urządzeniach przemysłowych był ustawiony w poprawny sposób. Daje to bowiem gwarancję bezawaryjnej oraz płynnej pracy. Jeśli tak nie będzie, poszczególne części zaczną szybciej ulegać zużyciu, co w konsekwencji doprowadzi do konieczności ich wymiany. To rodzi większe koszty eksploatacji. Jak zatem wykonać odpowiednie osiowanie wałów w maszynach przemysłowych, by uniknąć tych problemów? Dowiesz się z naszego artykułu, w którym przedstawiamy dwie najpopularniejsze metody.

Osiowanie wałów w maszynach – na czym polega?

Osiowanie wałów polega na ustawieniu osi danych wałów w taki sposób, by były skierowane wobec siebie w linii prostej. Centrowanie wału zawsze wykonuje się w nowych maszynach, a także podczas naprawy i konserwacji urządzeń (o ile jest to konieczne). Jest to bardzo ważny proces, który pozwoli uniknąć powstawania drgań i w konsekwencji zagwarantować płynną pracę maszyny.

Osiowanie wałów w maszynach zazwyczaj składa się z trzech (lub więcej) etapów. Na początku wykonywany jest pomiar wielkości niewspółosiowości i kierunku. Drugi krok to precyzyjne obliczenie wymaganego przesunięcia urządzenia ustawianego. Na koniec wykonuje się korekcję ustawianej maszyny.

Jakie są najpopularniejsze metody osiowania wałów?

Przed przystąpieniem do centrowania wałów, na samym początku należy przeanalizować tabelę tolerancji osiowania. Dlaczego warto to zrobić? Pomoże to w określeniu najlepszej metody pracy. Jeśli o metody chodzi, to można wyróżnić dwie:

– wyrównanie kątowe – wykonywane jest za pomocą szczelinomierza,

– wyrównanie przesunięcia – występuje przy równoległej niewspółosiowości.

Przedstawione powyżej metody związane są z występującym rodzajem niewspółosiowości. Jeśli chodzi właśnie o niewspółosiowość, także można wyróżnić dwa typy, czyli:

– niewspółosiowość kątową, gdzie wały umieszczane są pod danym kątem względem siebie,

– niewspółosiowość równoległą.

Niewspółosiowość występuje z różnych powodów, jednak najczęściej wynika z błędów konstrukcyjnych, odkształceń cieplnych, nieprawidłowej obróbki mechanicznej, niewłaściwych ustawień komponentów.

Do czego prowadzi nieprawidłowe centrowanie wałów?

Nieprawidłowe osiowanie wałów może mieć bardzo zgubne konsekwencje. Prowadzi m.in. do szybszego zużycia sprzęgła, łożyska oraz uszczelnienia. Wymiana części na nowe skutkuje zaś przestojami w pracy, a także awariami oraz wysokimi kosztami eksploatacji. Co więcej, nieodpowiednio wycentrowane urządzenie będzie pobierało znacznie więcej energii.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Jakie sprzęgło do zmniejszenia nieosiowości wałków?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco