Łożysko liniowe otwarte – co to jest, zastosowanie

18 października 2021 0

Autor:

Dlaczego łożysko jest otwarte?

Łożysko liniowe otwarte, charakteryzuje przede wszystkim prostota konserwacji, bez zbędnej ingerencji usuniesz zalegające zanieczyszczenia. Te elementy przemysłowe gwarantują precyzyjną pracę, pomimo braku oprawy ochronnej.

Rysunek 1 Łożysko liniowe otwarte

 

Gdzie zastosować łożysko liniowe otwarte?

Łożyska liniowe otwarte w technice ruchu liniowego wykorzystywane są na ogromną skalę.
Budowa tulei liniowej jest bajecznie prosta. Zewnętrzna obudowa wykonana ze stali łożyskowej, natomiast Ustalacz lub jak kto woli koszyk składa się z tworzywa sztucznego.  W łożyskach liniowych otwartych zastosowano uszczelnienie po obu stronach w postaci pierścienia zabieraka, który zapobiega gromadzeniu się na powierzchni łożyska różnych zanieczyszczeń. Łożyska najczęściej stosuje się do połączeń z wałkami na podporze

Łożysko liniowe otwarte ma zbliżoną charakterystykę do łożysk zamkniętych. Tak na prawdę są to identyczne produkty z tą różnicą, że łożysko otwarte posiada wycięty fragment korpusu. Te elementy techniki liniowej służą do tworzenia układów ruchów liniowych przy wykorzystaniu wałków liniowych podpartych. Wałki liniowe dzięki podporze nie uginają się podczas obciążeń, nie doznają również drgań, które są efektem pracy maszyny. Projekty liniowe w których wykorzystujemy łożyska liniowe otwarte stosuje się najczęściej do przenoszenia obciążeń głównie dociskające łożysko do wałka. Rzadko wykorzystuje się tego typu produkty w układach pionowych. Nigdy nie użyjemy za to łożysk otwartych w układach, które są odwrócone o 180°.

Rysunek 2 Przykładowy montaż łożysk otwartych na wałku z podporą.

 

 

Dzięki połączeniu łożysk liniowych otwartych wraz z wałkami na podporach, osiągamy możliwość przenoszenia większych obciążeń, aniżeli przy użyciu łożysk zamkniętych.

 

 

 

Łożyska liniowe otwarte metryczne występują w dwóch odmianach różniących się od siebie średnicą zewnętrzną tulei oraz długością. Na rynku dostępne są wersje łożysk o charakterystycznych obudowach z tworzywa sztucznego, gdzie zestawy kulkowe posiadają stalowe płytki na których opiera się zestaw podczas ruchu liniowego. Uzyskiwanie niestandardowo długich przesuwów, umożliwia zastosowanie wałków podpartych, które to nie wymagają łożysk, ani samych wałków, o wielkich średnicach. Konstrukcje takie gwarantują kompaktowy, tani zestaw o małym ciężarze.

Sklep EBMiA.PL może poszczycić się świetną ofertą łożysk liniowych otwartych gdzie znajdziesz również pozycję łożysk w obudowach. Tego typu łożyska posiadają obudowę, wraz z zabezpieczeniem uniemożliwiającym obrót, a ta cecha jest niezwykle istotna w łożyskach liniowych, dzięki czemu położenie łożyska pozostaje niezmiennie. Konstrukcję posiadają zazwyczaj nagwintowane otwory montażowe, bądź przelotowe.

Rysunek 3 Łożysko liniowe otwarte w obudowie

Udało nam się po krótce omówić charakterystykę łożysk otwartych. Nie jest jednak proste objaśnienie wszystkich zalet tych produktów. Jeżeli potrzebujesz dokładnych informacji, skorzystaj z wiedzy Naszych specjalistów [email protected]

Warto też odwiedzić Sklep EBMiA.pl, który w swoim asortymencie posiada szeroki wachlarz, produktów i akcesoriów techniki liniowej.

W kolejnych artykułach opisujemy:

Łożyska toczne – rodzaje, budowa, zastosowanie

Jaki smar do łożysk

Łożysko w oprawie – co to jest, typy, budowa

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco