Frezowanie płaszczyzn, to w dzisiejszych czasach najpopularniejsza metoda obróbki, wykorzystywania z różnych gałęziach przemysłowych. Można dzięki niej skrawać różnego rodzaju rowki, powierzchni kształtowej, czy płaszczyzn. Aby poprawie skorzystać z możliwości frezarki należy zadbać o sprzyjające i bezpieczne warunki pracy, oraz dodatkowy sprzęt.

Obowiązkowe narzędzia do frezowania płaszczyzn

Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty należy dobrać odpowiednie osprzętowanie, które powinno być dobrane na podstawie przeanalizowanych właściwości obrabianego surowca.

W zależności od potrzeb rozróżnia się kilka rodzajów frez:

Frezy używane do zadań podstawowych minimalizują drgania, a zwiększają wydajność. Ich kąt przystawienia na 45 stopni.
– Frezy 90 stopniowe specjalizują się w obrabianiu przedmiotów o utrudnionym mocowaniu, a detale są cienkościenne.
– Frezy palcowe, walcowo- czołowe, oraz frezy o długiej krawędzi skrawającej idealnie sprawdzają się przy wytwarzaniu dwóch płaszczyzn.

Co warto zapamiętać przy frezowaniu płaszczyzn?

Jest kilka zasad, dzięki którym korzystanie z frezarki będzie poste i skuteczne, gdyż w przypadku poprawnego działania maszyny ingerencja człowieka może wiele popsuć. Jedną z zasad jest zapamiętanie, aby nie poddawać obróbce kilka razy jednego elementu, gdyż źle to wpłynie na efekt końcowy, a maszyna może spowodować problemy w systemie.

Surowce miękkie, podatne na odkształcenia należy obrabiać frezami walcowo- czołowymi pod kątem 90 stopni, ze szczególnym zwróceniem uwagi na siły skrawania uchwytu obróbkowego oraz jego stabilność.

Frezy dostępne są w naszym sklepie w dziale Narzędzie skrawające

Jeśli zastanawiasz się jakie są rodzaje frezowania to opisaliśmy je w innym naszym artykule: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/obrobka-porady/frezowanie-cnc/

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco