Kalafonia – co to jest, jak używać, do czego służy?

21 kwietnia 2020 0

Autor:

Kalafonia jest to żywica o dużej miękkości, która ma pochodzenie naturalne. Jest bardzo przydatna podczas spawania, gdyż niezwykle szybko się topi, a do tego jest łatwa w obróbce. Dowiedz się, jak powstaje kalafonia i do czego się ją stosuje. Zapraszamy do lektury!

Kalafonia co to jest?

Kalafonia to miękka żywica pochodzenia naturalnego, która jest niezwykle aromatyczna. Sama w sobie jest krucha, ale w połączeniu z innymi składnikami tworzy pastę lub masę o różnym czasie stygnięcia. Jest również łatwopalna i z łatwością można ją stopić. Rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych, takich jak alkohol etylowy oraz metylowy, aceton, benzyna czy olejek terpentynowy. Nie rozcieńcza się w wodzie, ale można ją zmydlić przy pomocy gorących roztworów zasad.

Kalafonia jest dla majsterkowiczów produktem używanym w procesie spawania. Jest bowiem naprawdę przydatna podczas tego typu prac, a także przy łączeniu metali pod wpływem wysokiej temperatury. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie kalafonii. Używana jest ona również przez muzyków do zabezpieczania smyczków oraz strun. Jest w tym naprawdę bezkonkurencyjna, ponieważ zapewnia efektywną, jak również długotrwałą ochronę. Ponadto stosowana jest także w branży jubilerskiej.

Jeśli chodzi o pochodzenie słowa kalafonia, swoją nazwę wzięło od greckiego kolophonia, które oznacza miękką żywicę o naturalnym pochodzeniu. Jest to pozostałość po oddestylowaniu terpentyny z żywicy drzew iglastych, najczęściej z sosen. Postać kalafonii jest szklista i półprzezroczysta. Może mieć bardzo różne kolory: od żółtego aż po ciemnoczerwony, a także brązowy. Przez to, że jest naprawdę delikatna, bardzo łatwo się z nią pracuje. Mimo wszystko wymaga to wprawy, gdyż kalafonia lubi się kruszyć.

Kalafonia składa się głównie z mieszanki dwóch izomerów kwasów żywicznych: abietynowego oraz pimarowego. Oprócz tego w składzie znajdują się pochodne tych kwasów, jak i zanieczyszczenia organiczne. Występuje ona jako ciało stałe, ma charakterystyczny zapach, a do tego wyróżnia się wysokim połyskiem. Można ją bez problemu formować, uzyskując różnorodne struktury. Warto jednak mieć na uwadze, że jest to substancja, która ma właściwości alergizujące, dlatego nie jest odpowiednia dla każdego. W przypadku uczulenia na sosnę czy też jej pochodne najlepszym wyborem będzie żywica syntetyczna lub inne substancje, których używa się do spawania.

Jakie można wyróżnić rodzaje kalafonii?

Kalafonia ma naprawdę szerokie zastosowanie. Może być używana w wielu dziedzinach życia. To wszystko ze względu na jej różnorodność. Może bowiem przybierać różne kolory, mieć odrobinę inne właściwości oraz nieco inną postać. Dostępne jest bowiem w wersji naturalnej, czyli w zupełnie czystej postaci, jak również jako produkt o składzie łączonym. Wybór konkretnego rozwiązania zależy oczywiście od tego, do czego ma być stosowana kalafonia.

Jak wspominaliśmy, różnice pomiędzy konkretnymi rodzajami kalafonii są naprawdę niewielkie. Cechy konkretnego produktu można stwierdzić na podstawie koloru, jak i odcienia. Kalafonia to produkt, który topi się w temperaturze ok. 130-140°C. Stopienie jej jest naprawdę proste – zarówno w sodzie, jak również w ługach. Za najważniejsze wskaźniki jakości kalafonii uważa się oczywiście kolor, liczbę kwasową oraz liczbę zmydlenia. Im wyższe parametry, tym wyższa jest jakość produktu, a także wszechstronność zastosowań.

Najczęściej kalafonia stosowana jest do pielęgnacji instrumentów. Wynika to z indywidualnych cech poszczególnych rodzajów surowca. Jeśli zaś chodzi o kalafonię do lutowania, bardzo ważne są w niej dodatki, gdyż to one w głównej mierze wpływają na trwałość, jak również jakość produktu.

Kalafonia produkowana jest na różne sposoby, ale głównie wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje tego produktu, czyli kalafonię balsamiczną i kalafonię ekstrakcyjną. Ta pierwsza jest w 100% naturalnego pochodzenia. Uzyskiwana jest z sosny przez co ma niezwykle aromatyczny i mocno wyczuwalny zapach. Druga zaś produkowana jest dzięki ekstrakcji pni sosnowych. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj stanowi jeden ze składników wykorzystywanych do produkcji emulsji pianotwórczej używanej w budownictwie. Jest także składnikiem stosowanym w trakcie wytwarzania żywic syntetycznych, klejów, lakierów olejnych, kitu oraz sykatyw. Jeśli chodzi zaś o czystą kalafonię, stanowi ona ekstrakt lub jest podstawą do produkcji profesjonalnych produktów do konserwacji, ochrony, izolacji oraz mocowania.

Kalafonia do czego się ją stosuje?

Zdecydowanie najpopularniejszym zastosowaniem kalafonii jest obróbka spawalnicza. Uważa się, że jest to doskonały topnik do lutowania stopem cynowo-ołowiowym. Mimo tego, że wszyscy uważają kalafonię za środek stosowany podczas spawania czy lutowania, w rzeczywistości ma ona dużo szersze zastosowania w innych dziedzinach życia. Używa się jej na przykład w medycynie. Jest ona składnikiem niektórych opatrunków oraz plastrów aptecznych. Wyróżniają się one trwałością oraz doskonałą przyczepnością. Co więcej, kalafonia jest składnikiem niektórych leków, maści ochronnych i łagodzących podrażnienia, a także środków czyszczących. Naturalna kalafonia jest bowiem w pełni bezpieczna dla organizmu.

Oprócz tego kalafonia stosowana jest do konserwacji włosia smyczków. Dzięki temu jest ono nieco bardziej szorstkie przez co świetnie trzyma się strun. Warto także wspomnieć, że substancja ta używana jest w sporcie, gdzie służy do smarowania rąk. Sprawdza się to na przykład podczas gry w piłkę. Co więcej, kalafonię stosują tancerze baletu do nacierania point w celu lepszej przyczepności do podłoża. Produkt ten ma również podobne zastosowanie w akrobatyce. Nie można nie wspomnieć, że kalafonia może być wykorzystywana także do produkcji kosmetyków. Ta naturalna żywica zwiększa lepkość kremów. Znajduje się także w gumach do żucia i wielu innych produktach, których używamy każdego dnia.

Na koniec kilka słów o budownictwie oraz inżynierii, gdzie stosowana jest kalafonia lutownicza. W tych przypadkach jest dodatkowo wzbogacona o aktywator, który zdecydowanie ułatwia cały proces lutowania. Chroni przed utlenianiem się złączy oraz wyklucza ryzyko powstawania zimnych lutów. Oczywiście, można lutować bez użycia kalafonii, jednak ona naprawdę upraszcza cały ten proces. Sprawdza się nawet przy bardzo specjalistycznych pracach.

Kalafonia lutownicza jak używać

Kalafonia lutownicza jest oczywiście stosowana w procesie lutowania, dzięki czemu podczas tego procesu możne trwale połączyć ze sobą elementy metalowe. By praca przebiegła sprawie i zapewniała maksymalną efektywność, ważne jest dopasowanie najlepszej temperatury lutowania. Nie może być ona wyższa od temperatury topnienia lutu, ale również niższa od temperatury topnienia łączonych elementów. Dzięki kalafonii równomierne pokrycie odizolowanego końca przewodu cyną jest naprawdę proste. Może być ona stosowana również do pokrycia, jak również ochrony świeżo wytrawionych dróżek. By ułatwić zastosowanie kalafonii, rozpuszcza się ją do postaci płynnej przy użyciu specjalnego rozpuszczalnika. Może to być spirytus lub denaturat.

Kalafonia do lutowania AGT-035 100g AG Termopasty

W trakcie lutowania kalafonia oblewa się wokół lutowanego przedmiotu czy też konkretnego miejsca. Dzięki temu tlen nie dociera do gorących elementów. W trakcie lutowania wytwarza się niezwykle wysoka temperatura, co sprawia, że następuje szybki proces utleniania się lutowanych miejsc. Z tego powodu następuje proces dyfuzji cyny w miedź. Kalafonia zaś usprawnia cały ten proces i poprawia jakość lutowania. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że bardzo ważne jest dostosowanie ilości używanej kalafonii do powierzchni, która ma być lutowana. W niektórych przypadkach bowiem może ona wcale nie być potrzebna. Wystarczy jedynie lutowanie z topnikiem. Bez względu na to, jaką metodę łączenia wybierzesz, nie zapominaj o tym, że nie wolno dopuścić do powstawania fazy międzymetalicznej, gdyż może wtedy powstać tzw. zimny lut, a przez to cały proces będzie musiał zostać powtórzony.

Każdemu chyba zależy, by proces lutowania przebiegł bez problemów i zapewnił trwałe oraz solidne łączenia. Właśnie dlatego należy zawsze używać nowych, a także w pełni sprawnych elementów. Lepiej darować sobie stare oporniki, kondensatory czy podstawki, gdyż mogą one mieć utlenione wyprowadzenia, a przez to znacznie gorzej lutować. Co więcej na drucie często powstają siarczki, które również negatywnie wpływają na jakość lutowania. Na koniec pamiętaj o tym, że jeśli chcesz szybko zlutować elementy musisz zainwestować w lutownicę o dużej mocy. Słabsze urządzenia sprawdzą się do niewielkich elementów, ponieważ niewielkie części mogą się stopić podczas pracy.

Co warto wiedzieć o kalafonii?

Jak wspomnieliśmy w naszym artykule, czysta kalafonia może być stosowana nie tylko przez inżynierów czy majsterkowiczów, ale również przez muzyków i nie tylko! Spotykamy ją w naszym codziennym życiu. Ma ona naprawdę mnóstwo zastosowań. Tan substancja jest naprawdę wydajna i wielofunkcyjna. Użyjesz jej nawet w domu, pracowni czy warsztacie. Co więcej, nie ma problemu z jej przechowywaniem, ponieważ nie jest podatna na zmiany temperatury – nie wpływają one na zmianę jakości kalafonii czy jej właściwości. Bardzo łatwo można ją usunąć po zakończonej pracy. Warto również wiedzieć, że stosowanie kalafonii nie jest konieczne w trakcie lutowania, jednak ze względu na świetne właściwości wielu fachowców z chęcią po nią sięga. Jest to produkt powszechnie stosowany od bardzo wielu lat, a jego uniwersalne zastosowanie pozwala go używać w różnych sytuacjach.

Spawania z użyciem kalafonii można nauczyć się samodzielnie. Do tego celu warto zastosować kawałek nieużywanego drutu lub metalu. Dzięki temu przy spawaniu właściwym nie uszkodzisz powierzchni, którą chcesz poddać obróbce. Wiele porad odnośnie do lutowania z kalafonią znajdziesz również w Internecie. Dzięki nim zdobędziesz niezbędną wiedzę, która zdecydowanie zmniejszy ryzyko niepowodzenia podczas pracy.

W innych artykułach opisaliśmy:

Topnik

Lutownica – rodzaje, cena, zastosowanie

Lutowanie – na czym polega, rodzaje lutowania

Płytka PCB – co to jest, parametry, jaka najlepsza?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco