Wiertło koronowe – właściwości i zastosowanie

9 lipca 2021 0

Autor:

Wiertło koronowe należy do kategorii wierteł specjalistycznych i przeznaczone jest do wykonywania głębokich otworów o różnych średnicach w materiałach o dużej twardości. Swoją budową różnią się od klasycznych wierteł montowanych w wiertarkach. Wiertła koronowe wyglądem przypominają rurę z pustym środkiem, która zakończona jest diamentowymi elementami odpornymi na ścieranie. Stosowane są do wiercenia na wylot. Dowiedz się więcej o wiertłach koronowych? Zapraszamy do lektury!

Wiertło koronowe – zastosowanie

Wiertła koronowe przeznaczone są do pracy z różnymi materiałami. Można do nich zaliczyć także bardzo twardy, silnie zbrojony beton. Do czego jeszcze się je stosuje? Na przykład do wiercenia w granicie, piaskowcu naturalnym, kamieniu naturalnym, w cegle, w bloku z pustaków, a także w asfalcie. Co ważne, długość, a także szerokość wiertła można dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Możliwe jest również zastosowanie przedłużek do wydłużania wiertła koronowego.

Za jeden z największych plusów tych wierteł uznaje się fakt, że nie trzeba w ich przypadków stosować udaru i rozkuwać materiału wierconego. Dzięki temu wykonywane otwory są równe i można je precyzyjnie dopasować chociażby pod montaż rur. Warto jednak mieć na uwadze, że przy podłączeniu wiertła koronowego do urządzenia z włączonym udarem, można je uszkodzić lub całkowicie zniszczyć.

Regeneracja wierteł koronowych

Wiertła diamentowe to stosunkowo drogie narzędzia. Wynika to z ich właściwości oraz zaawansowanego zastosowania. Czy z tego względu warto inwestować w dobrej jakości wiertło koronowe? A może poszukać tańszej alternatywy? Zdecydowanie opłaca się wydać więcej na solidne, trwałe i polecane wiertło, gdyż jest to inwestycja na lata. Poza tym dobre wiertło to lepsza wydajność i zdecydowanie większy komfort pracy. Nie można zapomnieć również o tym, że wiertła koronowe można również regenerować, czyli wymieniać ich diamentowe części. Oznacza to, że w momencie, gdy wiertło koronowe się zużyje, nie ma konieczności zakupu nowego.

Wiercenie wiertłem koronowym

Na samym początku należy zacząć od delikatnego, wolnego i bardzo uważnego wiercenia. Szczególnie, jeśli nie mamy pewności, czy beton jest silnie zbrojony. Następnie należy dostosować prędkość wiercenia do materiału, w którym będziemy wiercić i ustawić odpowiedni bieg na wiertnicy. Warto także upewnić się, czy każdy z elementów jest przymocowany stabilnie. Dzięki temu unikniemy drgań, które mogą uszkodzić wiertło lub wiertnicę. Ważne jest również, by wiertło koronowe było prowadzone stabilnie po twardym materiale. Do tego celu najlepiej użyć specjalnego statywu. Ostatnia, ale nie mniej ważna zasada – podczas wiercenia należy pamiętać o wszelkich zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy, a także sprawdzić stan techniczny wiertnicy. Istotne jest również stosowanie sprawdzonych oraz dobrze naostrzonych wierteł.

Wiertła koronowe – najważniejsze informacje

Wiercenie przy pomocy wiertła koronowego nie jest typowym wierceniem. Wiertnice używane do tej pracy są to zazwyczaj profesjonalne maszyny o dużym momencie obrotowym. Jeśli wykonywane będzie wiercenie dziur o małych średnicach (do ok. 50 mm), to możliwe jest oczywiście wiercenie „z ręki”. Jeśli jednak za pomocą wiertła koronowego mają być wykonywane znacznie większe otwory, to takie wiercenie nie będzie możliwe, bowiem zestaw wiertnica + wiertło koronowe z dużą średnicą to naprawdę niemały ciężar. Moc urządzenia w połączeniu z twardym materiałem najprawdopodobniej doprowadzi do niebezpiecznej sytuacji.

Wiertła koronowe dostępne są w sklepie EBMiA w dziale narzędzia skrawające.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

– Wiertła kobaltowe

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco