Wiertła kobaltowe – rodzaje i właściwości

9 lipca 2021 0

Autor:

Wiertła kobaltowe stanowią grupę niezwykle wytrzymałych, twardych i bardzo solidnych wierteł. Z tego powodu używane są przede wszystkim do stali, twardej stali, stali nierdzewnej oraz do betonu. To prawdziwi mistrzowie wśród wierteł. Dowiedz się, jak je dopasować i poznaj ich zastosowanie.

Wiertła kobaltowe – właściwości

Wiertła kobaltowe wykonuje się ze stali chromowo-wanadowej szybkotnącej z pięcioprocentowym dodatkiem kobaltu. Dzięki zastosowaniu tego pierwiastka wiertła zyskują większe prędkości skrawania przy mniejszym posuwie. Wiertła kobaltowe mają znakomite właściwości, a jest to m.in. wysoka odporność na ścieranie, obróbka materiałów o dużej twardości (do 37 HRC) oraz twardość na poziomie 62-64 HRC. Oprócz tego warto dodać, że wiertła te mają wysoką temperaturę odpuszczania, co oznacza, że nadają się do użytku przy wysokich temperaturach.

Z uwagi na wspomniane powyżej właściwości wiertła kobaltowe mogą być z powodzeniem używane jako wiertła do stali, stali twardej, stali nierdzewnej, a także do betonu. Ze względu na dodatek kobaltu ich kolor jest zazwyczaj ciemnopomarańczowy, choć oczywiście na rynku dostępne są także wiertła kobaltowe w kolorze srebrnym. Nie wpływa to jednak na jakość czy wydajność pracy.

Wiertła kobaltowe można ostrzyć, dlatego kiedy się zużyją, nie ma konieczności wymiany ich na nowe. Ostrzenie wykonuje się na specjalnym urządzeniu przy prędkości szlifowania 16-20 m/s. Wielkość posuwu powinna zaś zamykać się w przedziale 0,02-0,03 mm przy dosuwie ręcznym. Warto także pamiętać, że wiertła kobaltowe najlepiej ostrzyć za pomocą ściernic borazonowych.

Rodzaje wierteł kobaltowych

Wiertła kobaltowe dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaj uchwytu i są to wiertła z uchwytem walcowym oraz wiertła z uchwytem stożkowym z płetwą Morse’a. Jeśli natomiast chodzi o oznaczenia poszczególnych wierteł, to wiertła kobaltowe z uchwytem walcowym oznacza się następująco:

– NWKa DIN-338 – są to wiertła kręte prawotnące, które uznaje się za najpopularniejszy typ, używanych w połączeniu z wiertarkami ręcznymi oraz maszynami obróbkowymi.

– NWKb DIN-340 – pod tym oznaczeniem znajdują się wiertła kręte prawotnące długie.

– NWKp DIN-1869 – do tej kategorii zaliczają się wiertła kręte prawotnące bardzo długie.

Z kolei, jeśli mowa o wiertłach kobaltowych z uchwytem stożkowym z płetwą Morse’a, to oznacza się je w następujący sposób:

– NWKc DIN-345 – oznaczenie to dotyczy wierteł prawotnących, które używane są w maszynach obróbkowych (np. tokarki, frezarki czy wiertarki stołowe).

– NWKy DIN-341 – są to wiertła prawotnące długie oraz bardzo długie.

Warto także dodać, że oznaczenia stosowane dla stali szybkotnącej kobaltowej to m.in.: HSSE, HSS-E, HSS Co, M35, P6M5K5, a także oznaczenia według normy polskiej, tj. SK5, SK5M, SK5MC, SK8M, SK5V oraz SK10V.

Wiertła kobaltowe dostępne są w sklepie EBMiA w dziale narzędzia skrawające.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

– Wiertło koronowe

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco